Już w niedzielę odbędzie się Poland Business Run
W tym roku, dzięki samym wpłatom indywidualnym w ramach akcji Pomagam Bardziej, Fundacji Poland Business Run udało się zebrać 70 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na pomoc osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz po mastektomii.
– Każda kolejna edycja biegu okazuje się być rekordowa. W tym roku łącznie w całej Polsce wystartuje ponad 31 tys. osób! Jesteśmy zachwyceni frekwencją, dzięki której będziemy mogli pomóc ponad setce beneficjentów – mówi Agnieszka Pleti, prezes fundacji.
Formuła biegu wyróżnia go spośród innych wydarzeń sportowych. Do udziału zapraszane są 5-osobowe drużyny złożone z przedstawicieli firm. Mimo że bieg jest sztafetą, każdy z uczestników samodzielnie wyznacza sobie trasę i pokonuje ją w dniu zawodów – po raz kolejny impreza odbywa się wirtualnie.
Mądrze biegaj po Warszawie
Biegi charytatywne są motywacją, by rozpocząć przygodę z tą formą aktywności. Trzeba to jednak zrobić z rozwagą: dbając o rozluźnienie w trakcie samej rywalizacji oraz solidną rozgrzewkę przed.
– Trening, podobnie jak jazdę samochodem, zaczynamy od wrzucenia „pierwszego biegu”. Dzięki rozgrzewce nasze serce zaczyna bić szybciej, a organizm dostaje sygnał, żeby przygotować się do wysiłku. Temperatura organizmu rośnie, a rozgrzane mięśnie są niczym płaszcz ochronny dla struktur kostnych. 10-minutowa rozgrzewka ma same plusy, to idealna profilaktyka kontuzji – zachęca Zuzanna Zientek, fizjoterapeutka. – Druga najważniejsza kwestia to wygodne obuwie. Rada wydaje się być banalnie prosta, jednak to jedno z podstawowych zaleceń w zakresie zapobiegania kontuzjom. Obuwie powinno być stabilne, żeby chronić stawy skokowe.
Według specjalistów częstymi błędami początkujących biegaczy są także zbyt duże kroki, za wysokie narzucone tempo, pochylanie się do przodu lub stawianie kroków od pięt.
Najlepsze trasy w Warszawie
Duże znaczenie ma też wybór odpowiedniej trasy. Warszawiacy najchętniej korzystają z miejsc biegowych zlokalizowanych w parkach, podmiejskich lasach oraz na nadwiślańskich wałach. Jedną z najpopularniejszych tras jest okrążanie Pola Mokotowskiego. Jednak w dniu biegu może tu być tłoczno. Mieszkańcom Warszawy przypadnie do gustu również krótka, ale zróżnicowana terenowo pętla wokół Parku Szczęśliwickiego. Dla osób, które chcą poprawić swoje czasówki, świetne będzie okrążenie Stadionu Narodowego. Dystans Poland Business Run to cztery jego okrążenia, co jest wygodne także ze względu na oznaczenia odległości na trasie co 100 metrów. Na miłośników wyciszenia w trakcie uprawiania sportu czekają wygodne, szerokie ścieżki Lasu Kabackiego, w których również są oznakowane trasy. Wielbicielom nadwiślańskiej panoramy polecić można utwardzoną ścieżkę wzdłuż rzeki – od mostu Grota-Roweckiego do mostu Siekierkowskiego.
W tegorocznej edycji Poland Business Run każdy z biegaczy pokona 4 września dowolny odcinek o długości 4 km. Przebyta trasa powinna być zarejestrowana przez wybraną aplikację biegową z funkcją GPS. Po ukończeniu biegu należy samodzielnie wprowadzić swój wynik do aplikacji mobilnej Poland Business Run lub poprzez stronę charytatywnego biegu.
Sponsorami Strategicznymi Poland Business Run 2022 są UBS, Standard Chartered i Enea.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.