Kryty basen „Łabędź” na bydgoskim Miedzyniu został oficjalnie otwarty
W czwartek, 20 października, kryty basen „Łabędź” na bydgoskim Miedzyniu został oficjalnie otwarty. Budowę o wartości ponad 20 milionów złotych zrealizowała firma ALSTAL Grupa Budowlana.
W ramach inwestycji wybudowany został nowoczesny kryty basen, z którego będą korzystać zarówno uczniowie Zespołu Szkół nr 8 w Bydgoszczy, jak i cała lokalna społeczność. Projekt zakładał również powstanie niezbędnej infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenu szkoły. W ten sposób powstał plac zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe. Nowy obiekt został połączony z istniejącym budynkiem szkoły.
W uroczystości otwarcia basenu „Łabędź” udział wzięli przedstawiciele władz miasta, generalnego wykonawcy, a także dyrekcja szkoły i lokalni działacze społeczni.
Gratuluję znakomitego obiektu. Bardzo dziękuję za współpracę wszystkim uczestnikom projektu, zarówno przedstawicielom inwestora, inspektorom, projektantom, ale przede wszystkim swojej załodze, która wykonała znakomitą pracę. Obiekt powstał w terminie, w znakomitej jakości. Życzę dobrego użytkowania tego pięknego obiektu. – powiedział Jarosław Szczupak, Prezes Zarządu ALSTAL Grupa Budowlana.
W basenie zamontowana została niecka wykonana ze stali nierdzewnej o wymiarach 25x12,5 m i zmiennej głębokości od 1,20 do 1,80 m. Basen posiada sześć torów pływackich, a każdy z nich wyposażony jest w bloki startowe. W obiekcie zainstalowano dwie wanny SPA oraz brodziki dla dzieci o głębokościach 0,15 i 0,30 metra z wodnymi atrakcjami. Nowoczesny obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Strefa basenowa jest przeszklona, dzięki czemu wnętrze pływalni jest bardzo dobrze nasłonecznione. Efektowana fasada zachodnio-południowa wykonana jest z paneli pokrytych krystaliczną powłoką, dającą zaskakujący efekt kolorystyczny. Dzięki temu barwy zmieniają się w zależności od kąta patrzenia oraz kierunku padania światła. Dbając o ekologię, na dachu budynku zainstalowanych zostało 50 paneli fotowoltaicznych o mocy 27.28 kW.
Dla firmy ALSTAL była to kolejna realizacja z zakresu budowy basenów. Spółka w swoim portfolio posiada m.in.: Centrum Rekreacji Astoria, Termy Maltańskie w Poznaniu, Centrum Sportu i Rekreacji Olender w Wielkiej Nieszawce czy Termy Poddębice. Każda ze zrealizowanych inwestycji cieszy, przynosi dumę i daję radość, zwłaszcza jest ona zrealizowana w naszym regionie.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.