La Sgambeda 2024: Kowalczyk po raz trzeci na podium
W niedzielę, 15 stycznia Justyna Kowalczyk pięciokrotna medalistka olimpijska, wygrała trzeci raz z rzędu zawody biegowe La Sgambeda organizowane we włoskim Livigno. To jedna z najstarszych i największych tego typu imprez biegowych w Europie. Polka pokonała blisko kilkuset innych zawodników osiągając czas 01.09.25 i była najszybsza wśród kobiet. Wśród mężczyzn triumfował pochodzący z Kazachstanu Denis Volotka z czasem 01.03.31. Justyna Kowalczyk ma w swoim dorobku m.in. po dwa złote medale Igrzysk i Mistrzostw Świata, a także czterokrotny triumf w Pucharze Świata. Polka oficjalnie zakończyła swoją sportową karierę w 2019 roku, jednak nadal nie wychodzi z formy.
Justyna Kowalczyk po raz trzeci pokazała na co ją stać podczas tegorocznej La Sgambedy. 41-latka wykazała się siłą, wytrzymałością oraz doskonałą znajomością trasy, dzięki czemu wyprzedziła Niemkę Sigrid Mutscheller, która dotarła do mety druga około minutę po Polce i Francuzkę Maję Nawet, która odnotowała trzeci wynik. Zwycięstwo wśród mężczyzn wywalczył ostatecznie Kazach Denis Volotka wyprzedzając o kilka sekund na ostatniej prostej Włocha Paolo Fantona, członka Team Futura A.S.D. Trzeci na podium stanął Niemiec Jakob Walther z Ski-Willy Marathon Team. W biegu brało udział blisko 400 zawodników. Trasa La Sgambedy, mimo swojej złożoności technicznej i długości liczącej 30 kilometrów, przyciąga zarówno amatorów, jak i zawodowców.
Livigno, zwane „Małym Tybetem Europy”, słynie z wcześniejszego startu sezonu narciarskiego, zwłaszcza w narciarstwie biegowym. Dzięki sztucznemu naśnieżaniu oraz farmie śniegu, trasy biegowe oraz nowo otwarta trasa cross country są gotowe już od 25 października. Przyciąga to najlepszych sportowców z całego świata, którzy mogą trenować tu na wysokości ponad 1.800 m n.p.m. przed zimowymi imprezami sportowymi. Wśród nich znajdziemy biegaczy narciarskich pochodzących z Norwegii – Johannesa Høsflot Klæbo oraz Pettera Northuga. Jednym z flagowych wydarzeń Livigno i symbolem sportowej tradycji regionu jest La Sgambeda, odbywająca się tu od 1990 roku. W tym roku ten tradycyjny bieg narciarski stylem dowolnym, którego start i meta zlokalizowane są w centrum miejscowości, odbył się w niedzielę, 15 grudnia.
Livigno szykuje się do roli jednego z organizatorów Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2026 roku, dlatego na nadchodzący sezon zaplanowano szereg wydarzeń związanych z przygotowaniami do tej prestiżowej imprezy sportowej. 6 lutego 2025 roku w Livigno będą miały miejsce specjalne uroczystości upamiętniające poprzednie Zimowe Igrzyska Olimpijskie – będą one jednocześnie startem odliczania do kolejnej Zimowej Olimpiady. W dalszej części sezonu, 13 i 14 marca, odbędzie się Coppa delle Alpi, prestiżowy wyścig samochodowy przecinający Alpy w ramach słynnej serii Mille Miglia. Z kolei w dniach 9–13 maja rozegrane zostaną zawody testowe Moguls and Aerials, które będą kluczowym sprawdzianem dla sportowców przed zbliżającymi się igrzyskami.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.