La Sgambeda 2024: Kowalczyk po raz trzeci na podium
W niedzielę, 15 stycznia Justyna Kowalczyk pięciokrotna medalistka olimpijska, wygrała trzeci raz z rzędu zawody biegowe La Sgambeda organizowane we włoskim Livigno. To jedna z najstarszych i największych tego typu imprez biegowych w Europie. Polka pokonała blisko kilkuset innych zawodników osiągając czas 01.09.25 i była najszybsza wśród kobiet. Wśród mężczyzn triumfował pochodzący z Kazachstanu Denis Volotka z czasem 01.03.31. Justyna Kowalczyk ma w swoim dorobku m.in. po dwa złote medale Igrzysk i Mistrzostw Świata, a także czterokrotny triumf w Pucharze Świata. Polka oficjalnie zakończyła swoją sportową karierę w 2019 roku, jednak nadal nie wychodzi z formy.
Justyna Kowalczyk po raz trzeci pokazała na co ją stać podczas tegorocznej La Sgambedy. 41-latka wykazała się siłą, wytrzymałością oraz doskonałą znajomością trasy, dzięki czemu wyprzedziła Niemkę Sigrid Mutscheller, która dotarła do mety druga około minutę po Polce i Francuzkę Maję Nawet, która odnotowała trzeci wynik. Zwycięstwo wśród mężczyzn wywalczył ostatecznie Kazach Denis Volotka wyprzedzając o kilka sekund na ostatniej prostej Włocha Paolo Fantona, członka Team Futura A.S.D. Trzeci na podium stanął Niemiec Jakob Walther z Ski-Willy Marathon Team. W biegu brało udział blisko 400 zawodników. Trasa La Sgambedy, mimo swojej złożoności technicznej i długości liczącej 30 kilometrów, przyciąga zarówno amatorów, jak i zawodowców.
Livigno, zwane „Małym Tybetem Europy”, słynie z wcześniejszego startu sezonu narciarskiego, zwłaszcza w narciarstwie biegowym. Dzięki sztucznemu naśnieżaniu oraz farmie śniegu, trasy biegowe oraz nowo otwarta trasa cross country są gotowe już od 25 października. Przyciąga to najlepszych sportowców z całego świata, którzy mogą trenować tu na wysokości ponad 1.800 m n.p.m. przed zimowymi imprezami sportowymi. Wśród nich znajdziemy biegaczy narciarskich pochodzących z Norwegii – Johannesa Høsflot Klæbo oraz Pettera Northuga. Jednym z flagowych wydarzeń Livigno i symbolem sportowej tradycji regionu jest La Sgambeda, odbywająca się tu od 1990 roku. W tym roku ten tradycyjny bieg narciarski stylem dowolnym, którego start i meta zlokalizowane są w centrum miejscowości, odbył się w niedzielę, 15 grudnia.
Livigno szykuje się do roli jednego z organizatorów Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2026 roku, dlatego na nadchodzący sezon zaplanowano szereg wydarzeń związanych z przygotowaniami do tej prestiżowej imprezy sportowej. 6 lutego 2025 roku w Livigno będą miały miejsce specjalne uroczystości upamiętniające poprzednie Zimowe Igrzyska Olimpijskie – będą one jednocześnie startem odliczania do kolejnej Zimowej Olimpiady. W dalszej części sezonu, 13 i 14 marca, odbędzie się Coppa delle Alpi, prestiżowy wyścig samochodowy przecinający Alpy w ramach słynnej serii Mille Miglia. Z kolei w dniach 9–13 maja rozegrane zostaną zawody testowe Moguls and Aerials, które będą kluczowym sprawdzianem dla sportowców przed zbliżającymi się igrzyskami.

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.