Nocna Dycha Kopernika, czyli nocny bieg ulicami Torunia
Atrium Copernicus po raz kolejny dostarczy sportowych emocji! Mieszkańcy Torunia oraz wszyscy miłośnicy biegania mają wyjątkową okazję, by wziąć udział w nocnym biegu ulicami Torunia w sobotę, 18 czerwca. Zawody zostaną rozegrane w konkurencjach biegowych na dystansie 10 km i 5 km oraz nordic walking na 5 km. Wzorem poprzednich lat, tegorocznej edycji biegowych zmagań partneruje Atrium Copernicus.
Drzemie w tobie duch rywalizacji? Podejmij wyzwanie i weź udział w sportowej akcji! Atrium Copernicus zaprasza wszystkich, którzy stawiają na zdrowe współzawodnictwo i dobrą zabawę.
Biegi zostaną rozegrane wśród kobiet i mężczyzn w różnych grupach wiekowych. Zwycięzcy w każdej z kategorii otrzymają pamiątkowe puchary za miejsca I-III, zaś w klasyfikacji wiekowej dla zwycięzców za pierwsze miejsca przewidziano puchary i nagrody rzeczowe. Każdy zawodnik, który ukończy bieg, otrzyma na mecie pamiątkowy medal.
– Zapraszamy do udziału w czerwcowym wydarzeniu wszystkich biegaczy i amatorów sportu. Nocna Dycha Kopernika to nie tylko zawody. To niezwykła, klimatyczna i pełna wrażeń przygoda, dająca możliwość poznania ciekawych i zabytkowych miejsc na trasie biegu. Mamy nadzieję, że aura i pozytywne emocje sprzyjać będą dobrym wynikom i ustanawianiu rekordów życiowych - mówi Ewa Machowska-Górna, dyrektor Atrium Copernicus.
W tym roku w Toruniu bieg Nocna Dycha Kopernika organizowany jest pod hasłem #SolidarniZUkrainą. Organizatorzy zapraszają więc uczestników na start w barwach żółto-niebieskich bądź biało-czerwonych na znak solidarności ze wschodnimi sąsiadami. Część opłaty wpisowej zostanie przekazana na rzecz uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo biegacze z Ukrainy zostają zwolnieni z opłaty wpisowej. Podczas akcji planowana jest zbiórka strojów sportowych dla uchodźców.
Biuro zawodów znajdować się będzie na terenie Atrium Copernicus, obok Punktu Informacyjnego, adres: ul. Żółkiewskiego 15 w Toruniu. Pakiety startowe będzie można odebrać 18 czerwca w biurze zawodów w godzinach 13.00-21.00, po okazaniu dokumentu tożsamości. Miejsce startu oraz meta biegów na dystansie 10 km wyznaczone będzie na terenie Atrium Copernicus, obok sklepu Decathlon, skąd zawodnicy wyruszą o godz. 22.00.
Więcej szczegółów na temat akcji, trasy, zapisów i regulaminu udziału dostępnych na stronie https://nocnadycha.com/.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Maraton Toruński. Obok Atrium Copernicus, partnerami akcji Nocna Dycha Kopernika są Urząd Miasta Torunia oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.