Obóz sportowy w Wiśle z treningiem mentalnym!
Mnóstwo wrażeń, nowe znajomości, przyjaźnie, ale przede wszystkim dużo aktywności sportowej. Nowe nawyki, opieka trenera mentalnego oraz fizjoterapeuty i przygotowanie sportowe pod czujnym okiem najlepszych trenerów. Obóz sportowy dla niepełnosprawnych w Wiśle trwał od 5 do 15 czerwca i jest już za nami!
Obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych
To niesamowite, że pomimo różnych przeciwności udało nam się zorganizować tak fantastyczne i wyjątkowe wydarzenie. Na dwutygodniowym turnusie było 30 uczestników, którymi zajmowało się 4 trenerów i 4 wolontariuszy. Nie zabrakło opieki medycznej, wsparcia fizjoterapeuty jak i trenera mentalnego. Nie zabrakło mistrzów sportu z Reprezentacji Polski w siatkówce na siedząco. A wszystko to po to by spełnić marzenia i zainspirować osoby niepełnosprawne do ruchu, aktywności fizycznej i zadbania o swoje zdrowie oraz przede wszystkim profilaktykę i sprawność.
Najmłodszy nasz Uczestnik ma 14 lat a najstarszy 65
Uczestnikami obozu w Wiśle są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Uczyliśmy się współpracy w grupie w różnych kategoriach wiekowych oraz z różnymi ograniczeniami zarówno tymi ruchowymi jak i umysłowymi. Dzień na obozie rozpoczynaliśmy rozruchem z trenerami oraz fizjoterapeutą. Ma on zapewnić energię oraz motywację do działania na cały dzień. Obozowicze mieli ściśle zaplanowany dzień z dwoma jednostkami treningowymi – rano i popołudniu. Uczestnicy odbywali swoje zajęcia w podgrupach liczących od 6 do 12 osób. Były spacery z podziwianiem okolicznych szczytów, wędrówki po szlakach. Uczestnicy odwiedzili wiele ciekawych miejsc. Byli w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu oraz na Kaskadach Białej Wisełki. Podziwiali zakola Wisły oraz Zaporę w Wiśle Czarnej. To jednak tylko przepiękne i ciekawe dodatki do podstaw obozowego programu. Podstawą są jednostki treningowe motywujące Uczestników do aktywności fizycznej.
Oczami trenera
„Na obozie gramy w siatkówkę halową, siatkówkę plażową, siatkówkę na siedząco, koszykówkę, piłkę nożną. Mamy zajęcia z aquaaerobicu oraz pływania. Rywalizujemy w „wyścigach rzędów” oraz trenujemy lekkoatletykę.” – mówi Piotr Janiak , główny trener oraz organizator obozu w Wiśle. „Gdy tylko pogoda pozwala, zajęcia realizujemy na świeżym powietrzu. Gdy pada i jest zimno chronimy się w halach sportowych, salach konferencyjnych lub na basenie. Mamy do dyspozycji wspaniały Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich „START”, w którym znajduje się wszystko co jest nam potrzebne do realizacji programu obozu. Korzystamy także z kompleksu basenów zewnętrznych ze zjeżdżalniami i atrakcjami wodnymi BaseNova w Wiśle.” – dodaje.
Trening mentalny jest ważny!
„W trakcie zajęć z treningu mentalnego uczymy się przede wszystkim współpracy w grupach. Odkrywamy, że współpraca popłaca każdemu, a z zespołem zachodzi się dalej niż w pojedynkę. Zajęcia mają pokazać, że współpracować można w każdym wieku bez względu na osobiste ograniczenia.” – podpowiada trener mentalny Marta Gargas „Uczestnicy obozu fantastycznie wywiązują się z zadań oraz każdego dnia uczą się coraz bardziej efektywnego działania w grupie.”
Trenerzy i organizatorzy mają nadzieję, że to nie ostatnia taka inicjatywa. „Wierzymy, że swoim zaangażowaniem pokażemy, że warto organizować takie obozy a wspomnienia Obozowiczów pozostaną na długo w ich pamięci. Chcemy nieść pomoc, wsparcie oraz zainteresować osoby niepełnosprawne sportem. Wierzymy, że miłość do sportu, wskazania profilaktyczne oraz aktywność fizyczna dla każdego jaką przekażemy Uczestnikom obozu, pozostanie z nimi na długi czas, również po powrocie do ich własnych domów.” – mówią trenerzy Marta, Rafał, Mateusz, Michał i Tomek.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.