Pobiegli i pomogli. Wyniki Poland Business Run 2022
32 tys. biegaczy z ponad 1500 firm wzięło udział w 11. edycji charytatywnej sztafety Poland Business Run, która odbyła się 4 września. Ponad 4 tys. zawodników wystartowało w ramach wirtualnej rywalizacji w Warszawie. Oprócz środków z opłat startowych, na rzecz potrzebujących przekazane zostaną dodatkowe 152 tys. złotych zebrane w akcji „Pomagam Bardziej”. Protezy, wózki i zabiegi rehabilitacyjne otrzyma około 100 beneficjentów z całej Polski.
Poland Business Run to sztafeta 5x4 km. W formule wirtualnej przedstawiciele firm pokonywali kilometry na samodzielnie wybranej trasie, a wyniki rejestrowali za pomocą aplikacji w smartfonach. W klasycznej, stacjonarnej formie wydarzenie odbyło się natomiast w Krakowie. Zawodnicy biegali wokół Błoni i przez Park Jordana w dwóch turach – porannej i popołudniowej.
– Ogromnie się cieszę, że możemy znów się spotkać i pokonać wspólne kilometry w szczytnym celu. Bardzo dziękuję biegaczom, sponsorom i partnerom, bez których nie byłoby to możliwe – mówiła, otwierając zawody na Błoniach, Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.
Najwięcej, bo prawie 9 tys. biegaczy wystartowało w Krakowie, a biegi z aplikacją odbyły się w całej Polsce. 4320 zawodników reprezentowało firmy z Warszawy, na Śląsku wystartowało 4300 biegaczy, a na Dolnym Śląsku – 3000. Dzięki wirtualnej formie zawodów można było wziąć w nich udział także poza granicami naszego kraju. Dystans Poland Business Run 2022 przebiegli zawodnicy m.in. w Malezji, Singapurze, Indiach, Tunezji, Francji czy Finlandii.
Bieg zmieni życie stu osób
Firmy, opłacając udział swoich pracowników w zawodach, pomogą stu osobom z całej Polski, które zmagają się z niepełnosprawnością ruchową lub przeszły mastektomię. Dofinansowane zostaną protezy kończyn, wózki aktywne i sportowe, turnusy rehabilitacyjne i konsultacje psychologiczne.
– Jestem bardzo zaskoczony, że tak dużo osób przyszło dzisiaj na Błonia, by biegać dla mnie i innych beneficjentów. Trzymam za wszystkich kciuki i dziękuję firmom, które wystawiły swoje drużyny w takim charytatywnym celu – mówił podczas wydarzenia jeden z beneficjentów, mężczyzna po amputacji nogi.
Zebrane środki zostaną przekazane również na rzecz beneficjentów z Mazowsza, m.in. pana Marcina z Żelechowa i pani Agnieszki z Brwinowa. Pani Agnieszka od wielu lat angażuje się w pomoc innym. Działa w ośrodku pomocy społecznej oraz w lokalnej jadłodzielni. Niestety, z powodu powikłań po mastektomii pani Agnieszka nie może ostatnio poruszać ręką. Środki zebrane w ramach Poland Business Run pokryją koszt specjalistycznej rehabilitacji.
65-letni pan Marcin z Żelechowa przez trzydzieści lat był związany z Warszawską Operą Kameralną, gdzie występował jako solista. Grał również na deskach Teatru Kwadrat i Teatru Powszechnego. Rok temu, w następstwie powikłań stopy cukrzycowej, pan Marcin przeszedł amputację nogi powyżej kolana. Dzięki środkom zebranym podczas tegorocznej edycji biegu 65-latek skorzysta z rehabilitacji, która pomoże mu odzyskać sprawność.
Najlepsi w pomaganiu
Cel biegu był charytatywny, dlatego w ramach akcji “Pomagam Bardziej” drużyny zbierały środki do swoich wirtualnych skarbonek. Finalnie, 4 września w południe na koncie akcji udało się zgromadzić ponad 150 tys. złotych. Pieniądze zostaną w całości przekazane na zakup protez kończyn i rehabilitację dla potrzebujących.
Najlepsze drużyny klasyfikacji charytatywnej, które zgromadziły rekordowe kwoty w skarbonkach, to:
- Leach & RUN z firmy Leach & Lang Property Consultants
- KIRlider z Krajowej Izby Rozliczeniowej
- Pega Runners 1 z firmy Pegasystems
- InPost Kreujemy Przyszłość z firmy InPost
- Leach&dRUNk z firmy Leach & Lang Property Consultants
Relację z niedzielnej imprezy można obejrzeć na stronie Poland Business Run na Facebooku. Więcej informacji, w tym klasyfikację czasową sztafet, można natomiast znaleźć na stronie www.polandbusinessrun.pl.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.