Podaruj seniorom trochę… ruchu! 5 praktycznych ćwiczeń dla Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to czas, kiedy szczególnie myślimy o seniorach. Oprócz materialnych prezentów, warto zadbać o ich zdrowie i kondycję – może to dobry czas, żeby podarować im… trochę ruchu? We współpracy z profesjonalistami ze studia StretchMe, przygotowaliśmy 5 praktycznych ćwiczeń, które pomogą zachować sprawność i zdrowie najstarszym członkom naszej rodziny.
- Ruch to najlepsza droga do utrzymania i zachowania sprawności fizycznej. Niezmiennie zachęcam, choćby do krótkiej codziennej aktywności. Jestem przekonana, że wprowadzenie poniższych ćwiczeń do codziennej rutyny seniorów, pozytywnie wpłynie na ich zdrowie i samopoczucie – wyjaśnia Monika Stasiak, założycielka Studia StretchMe.
Koci grzbiet
Wejdź do pozycji klęku podpartego. Sprawdź czy Twoje nadgarstki są pod ramionami, a kolana pod biodrami. Zaokrąglij plecy do „kociego grzbietu”, odcinek piersiowy kręgosłupa staraj się jak najmocniej wypchnąć ku górze. Schowaj głowę miedzy barki. Następnie rozluźnij kręgosłup, opuść klatkę i brzuch, głowę delikatnie wyciągnij ku górze. Powtórz ćwiczenie płynnie 6 razy.
Pozycja mostu
Połóż się na podłodze i zegnij nogi pod kątem prostym. Ręce ułóż wzdłuż ciała. Zaciśnij pośladki i powoli unoś biodra do góry. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Następnie opuszczaj pośladki w kierunku podłoża, najlepiej schodząc kręg po kręgu. Ćwiczenie wykonaj 8 razy.
Przysiady z krzesłem
Usiądź na krześle i wyprostuj się. Następnie, bez pośpiechu, wstawaj i siadaj na krześle. Ćwiczenie powtórz 10-15 razy.
Skłon do prostej nogi
Usiądź wygodnie i przygotuj sobie pasek (może być sznurek lub ręcznik). Wyprostuj jedną nogę w kolanie, druga ugnij i stopę przyciągnij do uda. Zahacz pasek o stopę i przyciągnij się do niego jak daleko to możliwe, ale bez zaokrąglania pleców (możesz usiąść wyżej np. Na poduszce, wtedy będzie łatwiej zachować proste plecy). Utrzymaj trzymaj pozycję przez 5 sekund i powtórz 10 razy na każdą nogę.
Skręty tułowia siedząc
Usiądź z wyprostowanymi nogami, a następnie zegnij jedno kolano. Przełóż stopę przez prosta nogę i umieść ją jak najbliżej bioder. Przytul kolano do klatki piersiowej. Następnie sięgnij prawą ręką za siebie i dotknij podłogi. Lewy łokieć połóż po zewnętrznej stronie prawego kolana i lekko naciśnij je, aż poczujesz, rozciąganie w pośladku. Chwilę przytrzymaj pozycję i spokojnie oddychaj. Powtórz na druga stronę.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.