Podaruj seniorom trochę… ruchu! 5 praktycznych ćwiczeń dla Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to czas, kiedy szczególnie myślimy o seniorach. Oprócz materialnych prezentów, warto zadbać o ich zdrowie i kondycję – może to dobry czas, żeby podarować im… trochę ruchu? We współpracy z profesjonalistami ze studia StretchMe, przygotowaliśmy 5 praktycznych ćwiczeń, które pomogą zachować sprawność i zdrowie najstarszym członkom naszej rodziny.
- Ruch to najlepsza droga do utrzymania i zachowania sprawności fizycznej. Niezmiennie zachęcam, choćby do krótkiej codziennej aktywności. Jestem przekonana, że wprowadzenie poniższych ćwiczeń do codziennej rutyny seniorów, pozytywnie wpłynie na ich zdrowie i samopoczucie – wyjaśnia Monika Stasiak, założycielka Studia StretchMe.
Koci grzbiet
Wejdź do pozycji klęku podpartego. Sprawdź czy Twoje nadgarstki są pod ramionami, a kolana pod biodrami. Zaokrąglij plecy do „kociego grzbietu”, odcinek piersiowy kręgosłupa staraj się jak najmocniej wypchnąć ku górze. Schowaj głowę miedzy barki. Następnie rozluźnij kręgosłup, opuść klatkę i brzuch, głowę delikatnie wyciągnij ku górze. Powtórz ćwiczenie płynnie 6 razy.
Pozycja mostu
Połóż się na podłodze i zegnij nogi pod kątem prostym. Ręce ułóż wzdłuż ciała. Zaciśnij pośladki i powoli unoś biodra do góry. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Następnie opuszczaj pośladki w kierunku podłoża, najlepiej schodząc kręg po kręgu. Ćwiczenie wykonaj 8 razy.
Przysiady z krzesłem
Usiądź na krześle i wyprostuj się. Następnie, bez pośpiechu, wstawaj i siadaj na krześle. Ćwiczenie powtórz 10-15 razy.
Skłon do prostej nogi
Usiądź wygodnie i przygotuj sobie pasek (może być sznurek lub ręcznik). Wyprostuj jedną nogę w kolanie, druga ugnij i stopę przyciągnij do uda. Zahacz pasek o stopę i przyciągnij się do niego jak daleko to możliwe, ale bez zaokrąglania pleców (możesz usiąść wyżej np. Na poduszce, wtedy będzie łatwiej zachować proste plecy). Utrzymaj trzymaj pozycję przez 5 sekund i powtórz 10 razy na każdą nogę.
Skręty tułowia siedząc
Usiądź z wyprostowanymi nogami, a następnie zegnij jedno kolano. Przełóż stopę przez prosta nogę i umieść ją jak najbliżej bioder. Przytul kolano do klatki piersiowej. Następnie sięgnij prawą ręką za siebie i dotknij podłogi. Lewy łokieć połóż po zewnętrznej stronie prawego kolana i lekko naciśnij je, aż poczujesz, rozciąganie w pośladku. Chwilę przytrzymaj pozycję i spokojnie oddychaj. Powtórz na druga stronę.

Pierwszy trening na siłowni? 5 praktycznych porad, jak się do niego przygotować

Flashscore, używany przez 3 miliony polskich kibiców każdego miesiąca.

Spotkania z ekspertami w ramach Centrum Biegowego ASICS
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Gwiazdy

Andrzej Sołtysik: Moim popisowym numerem jest jajecznica – specyficzna, wyborna i wytrawna. Szkoda, że żona nie pozwala mi spędzać więcej czasu w kuchni
Dziennikarz zapewnia, że drzemie w nim spory potencjał kulinarny, niestety nie miał jeszcze okazji, by w stu procentach rozwinąć skrzydła i pokazać, na co go stać. Szansą może być więc cykl "W marcu jak w garncu", który jest jedną z wiosennych nowości „Dzień Dobry TVN”. Andrzej Sołtysik z niecierpliwością czeka na swoją kolej i ma nadzieję, że jego finezyjne dania zachwycą niejednego konesera.
Farmacja
Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.
Edukacja
Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.