Podsumowanie projektu Running For Clean Air. Zapraszamy na Webinar!
Już 10 grudnia o godzinie 17:00 odbędzie się webinar zamykający projekt Running For Clean Air, realizowany przez World Athletics we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą, Polskim Alarmem Smogowym, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz Fundacją „Maraton Warszawski”. To wyjątkowe wydarzenie będzie okazją do podsumowania działań związanych z jakością powietrza i sportem oraz do dyskusji na temat wpływu czystego powietrza na zdrowie i osiągnięcia sportowe.
Running For Clean Air – dla zdrowia i czystego powietrza
Projekt Running For Clean Air łączy miłość do sportu z troską o środowisko. Warszawa została wybrana do pilotażowej edycji tego programu wraz z nigeryjskim Lagos. Dzięki finansowaniu z Clean Air Fund i współpracy z lokalnymi partnerami udało się przeprowadzić monitoring jakości powietrza na Polu Mokotowskim, gdzie zamontowano zaawansowany czujnik Kunak Air Pro. W kolejnym etapie czujnik przeniesiono na trasę 46. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Wyniki pomiarów, zarówno statycznych, jak i dynamicznych, umożliwiły zebranie cennych danych o jakości powietrza w miejscach aktywności fizycznej warszawiaków. W ramach projektu odbywały się również biegi treningowe na Polu Mokotowskim pod okiem znanych sportowców, takich jak Dominika Stelmach czy Dariusz Nożyński, co przyciągnęło wielu entuzjastów biegania.
Webinar dla maratończyków i miłośników zdrowego stylu życia – agenda
Podczas webinaru podzielimy się wynikami projektu i zainspirujemy uczestników do dalszej troski o czyste powietrze. Podczas webinaru spotkamy się z przedstawicielami Polskiego Alarmu Smogowego, World Athletics oraz Markiem Troniną, prezesem Fundacji „Maraton Warszawski”. W programie wydarzenia znalazły się punkty poświęcone wpływowi jakości powietrza na zdrowie oraz znaczeniu maratonów dla kondycji fizycznej. Uczestnicy poznają także wyniki pomiarów jakości powietrza przeprowadzonych w dniu biegu. Na koniec zaplanowano krótki panel dyskusyjny.
Stolica, która biegnie po czystsze powietrze
Dla Warszawy i „Maratonu Warszawskiego” udział w globalnym projekcie Running For Clean Air był ogromnym wyróżnieniem. To nie tylko możliwość promocji zdrowego stylu życia, ale także szansa na zwrócenie uwagi na problem jakości powietrza w dużych miastach. Dzięki treningom, warsztatom i wydarzeniom edukacyjnym projekt zaangażował setki osób, a dane zgromadzone w jego trakcie przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców stolicy.
Zapraszamy wszystkich miłośników biegania, zdrowia i ekologii do uczestnictwa w webinarze. Zarezerwujcie czas i posłuchajcie, jak sport może zmieniać nasze miasta na lepsze!
Link do udziału w webinarze: https://us06web.zoom.us/j/87204695807
Strona WWW projektu: https://worldathletics.org/athletics-better-world/running-for-clean-air
Link do filmu promocyjnego dot. projektu Running For Clean Air: https://www.facebook.com/MaratonWarszawski/videos/333836223148045
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.