Polak na podium wyścigu Mallorca 312 OK Mobility
Na hiszpańskiej Majorce odbył się prestiżowy wyścig kolarstwa szosowego – Mallorca 312 OK Mobility, który skupił 8,5 tysiąca zawodników z całego świata. Na górskiej trasie 167 km drugie miejsce na podium zajął Polak, aktualny Mistrz Świata UCI „Gran Fondo” 2023 - Wojciech Szczepanik.
Wyścig Mallorca 312 stanowi wyjątkowe wyzwanie dla każdego kolarza. Trasa wiedzie przez góry, z przewyższeniami sięgającymi nawet 4,5 tysięcy metrów łącznie i daje możliwość wybrania zawodnikom jednego z trzech dystansów - 167 km, 225 km lub 312 km. Wydarzenie od lat przyciąga elitarne grono zawodników gotowych na pojedynek w najtrudniejszych warunkach i co roku bije rekordy zainteresowania zarówno amatorów jak i zawodowców. Ponad 8 tysięcy pakietów startowych tej edycji wyprzedało się w niespełna... 6 minut.
Do rywalizacji po malowniczej, ale wymagającej trasie stanął także Wojciech Szczepanik, Mistrz Świata UCI „Gran Fondo” (Glasgow 2023), który w 2022 roku uzyskał drugie miejsce na trasie 167 km. Szczepanik w tym roku przekroczył linię mety trasy 167 km w klasyfikacji mężczyzn ze wspaniałym, rekordowym wynikiem 4:40:09, zajmując ponownie drugie miejsce. Tym samym pokonał niemal trzy tysiące osób, które wybrały ten odcinek wyścigu. Trzecie miejsce zajął Nelson David Lopez Garcia z tym samym czasem, a zwycięskie miejsce na tej trasie uzyskał Aleksandro Martinez Marin z czasem 4:38:49.
- Jestem bardzo zadowolony z wyniku i szczęśliwy, bo to pierwszy start w sezonie i od razu z dobrym efektem - drugie miejsce na trasie 167 km. Wytrzymałem niesamowite tempo wyścigu i obroniłem pozycję z 2022 roku, jednak z nowym rekordem czasu – mówi Wojciech Szczepanik.
Podczas wyścigu Wojciech Szczepanik zmierzył się nie tylko z malowniczą trasą, ale także z elitą światowego kolarstwa. Mallorca 312 OK Mobility, jako jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów, przyciąga najlepszych z najlepszych. Na trasie można było spotkać kolarzy takich jak Alberto Contador, Vincenzo Nibali, Sean Kelly, Joseba Beloki, Pedro Horrillo czy zdobywczynię olimpijskich medali – Annemiek Van Vleuten.
- Poziom tej edycji był kosmiczny. Od początku startu czułem się świetnie, miałem dobrą dyspozycję,
ale zaskoczyło mnie ogromne tempo wyścigu i poziom przygotowania zawodników. Utrzymywanie tak wysokiej mocy przez całą trasę było wyzwaniem. Dodatkowo, tempo pierwszego, bardzo wymagającego podjazdu było znacznie wyższe niż się spodziewałem. Było dużo ataków i nierównego, szarpanego tempa, co miało konsekwencje na dalszych etapach trasy. – dodaje Szczepanik. – Czuję lekki niedosyt, bo
z powodów usterki przerzutek nie mogłem pojechać na długi dystans, jednak nigdy nie jechałem tego wyścigu w tak szybkim tempie. Ponowne stanięcie na podium Mallorca 312 traktuję jako sukcesi solidną rozgrzewkę przed kolejnymi startami.
Najdłuższy dystans, 312 km najszybciej pokonał Roman Locher, uzyskując czas 8:51:13.
Pełna klasyfikacja wyników dostępna na stronie organizatora:
https://sportmaniacs.com/es/races/mallorca-312-ok-mobility-2024/662d4b0c-eb04-4009-ad7f-463fac1f171c/results#rankings
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.