Polka mistrzynią Europy w indoor skydivingu!
Karolina Kowalska
Agencja Public Relations KEY PR
ul. Mickiewicza 35
05-074 Halinów
karolina|keypr.pl| |karolina|keypr.pl
500466188
keypr.pl
Jedna z najbardziej znanych twarzy indoor skydivingu – stosunkowo świeżej dyscypliny sportowej, łączącej akrobatykę z lataniem w tunelu aerodynamicznym - po raz kolejny pokazała co potrafi.
W weekend Maja Kuczyńska została Mistrzynią Europy rozgrywanych w Belgii zawodów.
Na tych samych zawodach stanęła również na drugim podium Pucharu Świata. Pierwszy raz w historii oficjalnych zawodów FAI dostała 10/10 za wykonany ruch obowiązkowy o nazwie Thomas Flair. To duży sukces polskiej zawodniczki!
Maja od dzieciństwa marzyła o lataniu. Swój pierwszy skok ze spadochronem wykonała w wieku 10 lat, a kilka miesięcy później odwiedziła tunel aerodynamiczny. Po 5 latach ciężkich treningów została mistrzynią świata juniorów w pierwszych oficjalnych zawodach indoor skydivingu. Maja startuje w kategorii freestyle, w której prezentuje układ porównywany do baletu w powietrzu. Jej choreografia zawiera elementy akrobacji wykonywane w rytm muzyki. Ta utalentowana 22 latka, po raz kolejny pokazała, na co ją stać.
„Konkurowałam w dyscyplinie freestyle, która składa się z pięciu rund, rozłożonych na trzy dni. W pierwszych trzech rundach przedstawiałam swój półtora minutowy układ oceniany za poziom trudności akrobacji i za ich wartość artystyczną. Kolejne dwie były rundami obowiązkowymi, które wymagały ode mnie dużego skupienia. Musiałam w nich zmieścić 6 wyznaczonych figur, po 3 na układ - jesteśmy oceniani zarówno za techniczną jakość wykonania figur, jak i za ich umiejętne wkomponowanie w program.” – powiedziała Maja Kuczyńska.
Z pasją patrzę w niebo
Indoor skydiving to dla Mai największa pasja, choć wcześniej uprawiała jeździectwo, gimnastykę, a także uczyła się grać na fortepianie i śpiewać. Nic nie było wystarczająco silną konkurencją dla powietrznych akrobacji. Jednak zamiłowanie do tego sportu, to nie wszystko. Za takimi sukcesami naszej zawodniczki kryją się niezliczone godziny treningów spędzone w tunelu aerodynamicznym i w powietrzu, podczas skoków ze spadochronem. Maja ponad połowę swojego życia doszkalała swoje zdolności, m.in. w Stanach, gdzie szlifowała umiejętności spadochroniarskie. Droga do mistrzostwa była długa i niekoniecznie usłana różami. Dla Mai to jednak gra warta świeczki i nie chodzi tu o wygrywanie zawodów – dla Polki latanie jest wszystkim.
„Co roku konkurencja jest coraz większa. To wymaga ciągłych treningów i kreatywności. Zależało mi na tym, żeby wprowadzić dużo nowych elementów do układu, dopracować je najlepiej jak potrafię i pokazać swoje mocne strony. Moja praca się opłaciła, ponieważ pierwszy raz w historii oficjalnych zawodów FAI dostałam 10/10 za wykonany ruch obowiązkowy o nazwie Thomas Flair.” – powiedziała nasza Zawodniczka.
Chcę więcej
Maja z wielkim rozmachem pisze swoją historię w polskim i światowym sporcie. Nie osiada jednak na laurach - w tym roku planuje wziąć jeszcze udział w Mistrzostwach Świata w outdoor skydiving, czyli klasycznych skokach spadochronowych. Dołączy do pierwszej polskiej drużyny freestyle skydiving. Pozostaje nam z zapartym tchem śledzić poczynania naszej Zawodniczki i życzyć jej wysokich lotów.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.