POLSCY SNOWBOARDZIŚCI Z SZANSĄ NA ZŁOTO W LIVIGNO
W ostatnim tygodniu marca największe talenty świat owego snowboardu spotkają się w małym alpejskim miasteczku. Od 23 do 30 marca, Livigno będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Snowboardzie Juniorów w Slopestyle i Big Air – wydarzenie to stanowi preludium do Igrzysk Olimpijskich Mediolan - Cortina 2026. Jakie polskie nazwiska będą rywalizować o mistrzowski tytuł podczas tego wydarzenia? Kto będzie bohaterem zawodów?
Tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów w Slopestyle i Big Air odbędą się na terenie Snowparku Mottolino w Livigno. Zawodnicy snowboardowi z całego świata, w tym drużyna z Polski, będą konkurować ze sobą przez blisko tydzień. Zawody te są niezwykle widowiskowe i obejmują pokaz w powietrzu, zadziwiające ewolucje na desce, skoki, rotacje czy jazdę po przeszkodach. Zawodnicy będą oceniani indywidualnie – tu liczy się styl, precyzja i czas.
POLSCY SNOWBOARDZIŚCI W LIVIGNO
Wśród startujących podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Snowboardzie w Livigno zawodników znaleźli się także Polacy. Liderami z szansą na wygraną są złoci medaliści lutowych zawodów rozegranych w Białce Tatrzańskiej w ramach Garmin Winter Sports Festival – Susie Maksym, medalistka Mistrzostw Polski w snowboardowym Big Air oraz Antoni Cukier, medalista Mistrzostw Polski w narciarskim Big Air.
- Szanse na wygrane są duże. Kluczowym elementem może być odporność psychiczna. Generalnie na tak wysokim poziomie rywalizacji trening mentalny staje się jedną z kluczowych kwestii. Nasi zawodnicy zadbali o to, więc występują w roli faworytów– mówi Jakub B. Bączek, trener mentalny.
Urodzona w 2010 roku Maksym i Cukier (rocznik 2006) to młodzi, obiecujący faworyci, których sportowe poczynania śledzi z zapartym tchem świat snowboardu. W marcu oboje będą bronić swoich mistrzowskich tytułów, mają także szanse na zdobycie medali dla naszych barw narodowych. Pozostałymi polskimi zawodnikami, którzy będzie można podziwiać na stokach Livigno, będą Radosław Gasienica- Kleryk i Stanisław Solik (kategoria Freestyle), a także Wiktor Kozarski, Patryk Lojek oraz Igor Truszkowski startujący w kategorii Snowboard.
LIVIGNO, MIEJSCE UWIELBIANE PRZEZ SPORTOWCÓW
Livigno jest od lat miejscem docenianym przez sportowców i kadry narodowe. Z racji lokalizacji szczególnie upodobali sobie to miejsce miłośnicy zimowych dyscyplin sportowych. Idealne warunki, zaplecze techniczne i przede wszystkim nowocześnie przygotowany ośrodek, to atuty tego niewielkiego kurortu, dzięki którym jest on wybierany jako lokacja do treningów dla mistrzów olimpijskich i kadr nordowych, m.in. z Włoch, Polski, Tajlandii czy nawet Korei. Polska Mistrzyni Justyna Kowalczyk trenuje w Livigno i już tradycynie co roku wygrywa lokalny wyścig La Sgambeda. Z kolei Snowpark Mottolino, uznawany jest za najlepszy we Włoszech i jeden z najlepszych w Europie, dlatego od kilku lat jest domem Pucharu Europy w narciarskim freestyle, slopestyle i w snowboardzie. Livigno łączy sportowców, organizując międzynarodowe wydarzenia, a także chętnie inwestuje w nowoczesną infrastrukturę i bazę hotelową, aby móc gościć prestiżowe wydarzenia sportowe.
- Położone na wysokości 1.8 16 m n.p.m. Livigno oferuje długie zimy i wyjątkową jakość śniegu. Freestyle jest częścią DNA tego miejsca: od początku lat 2000 jesteśmy gospodarzami międzynarodowych zawodów freestyle’owych i dlatego też zostaliśmy wybrani do organizacji zawodów snowboardowych w ramach Igrzysk Olimpijskich Mediolan- Cortina. Jeżeli chodzi o infrastrukturę, ośrodek pracuje nad przygotowanie się na przyjęcie najlepszych sportowców na świecie w 2026 roku, szykujemy bardzo nowoczesne , ale i przyjazne środowisku obiekty - mówi Letizia Oratlli z biura turystyki Livigno.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.