POLSCY SNOWBOARDZIŚCI Z SZANSĄ NA ZŁOTO W LIVIGNO
W ostatnim tygodniu marca największe talenty świat owego snowboardu spotkają się w małym alpejskim miasteczku. Od 23 do 30 marca, Livigno będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Snowboardzie Juniorów w Slopestyle i Big Air – wydarzenie to stanowi preludium do Igrzysk Olimpijskich Mediolan - Cortina 2026. Jakie polskie nazwiska będą rywalizować o mistrzowski tytuł podczas tego wydarzenia? Kto będzie bohaterem zawodów?
Tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów w Slopestyle i Big Air odbędą się na terenie Snowparku Mottolino w Livigno. Zawodnicy snowboardowi z całego świata, w tym drużyna z Polski, będą konkurować ze sobą przez blisko tydzień. Zawody te są niezwykle widowiskowe i obejmują pokaz w powietrzu, zadziwiające ewolucje na desce, skoki, rotacje czy jazdę po przeszkodach. Zawodnicy będą oceniani indywidualnie – tu liczy się styl, precyzja i czas.
POLSCY SNOWBOARDZIŚCI W LIVIGNO
Wśród startujących podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Snowboardzie w Livigno zawodników znaleźli się także Polacy. Liderami z szansą na wygraną są złoci medaliści lutowych zawodów rozegranych w Białce Tatrzańskiej w ramach Garmin Winter Sports Festival – Susie Maksym, medalistka Mistrzostw Polski w snowboardowym Big Air oraz Antoni Cukier, medalista Mistrzostw Polski w narciarskim Big Air.
- Szanse na wygrane są duże. Kluczowym elementem może być odporność psychiczna. Generalnie na tak wysokim poziomie rywalizacji trening mentalny staje się jedną z kluczowych kwestii. Nasi zawodnicy zadbali o to, więc występują w roli faworytów– mówi Jakub B. Bączek, trener mentalny.
Urodzona w 2010 roku Maksym i Cukier (rocznik 2006) to młodzi, obiecujący faworyci, których sportowe poczynania śledzi z zapartym tchem świat snowboardu. W marcu oboje będą bronić swoich mistrzowskich tytułów, mają także szanse na zdobycie medali dla naszych barw narodowych. Pozostałymi polskimi zawodnikami, którzy będzie można podziwiać na stokach Livigno, będą Radosław Gasienica- Kleryk i Stanisław Solik (kategoria Freestyle), a także Wiktor Kozarski, Patryk Lojek oraz Igor Truszkowski startujący w kategorii Snowboard.
LIVIGNO, MIEJSCE UWIELBIANE PRZEZ SPORTOWCÓW
Livigno jest od lat miejscem docenianym przez sportowców i kadry narodowe. Z racji lokalizacji szczególnie upodobali sobie to miejsce miłośnicy zimowych dyscyplin sportowych. Idealne warunki, zaplecze techniczne i przede wszystkim nowocześnie przygotowany ośrodek, to atuty tego niewielkiego kurortu, dzięki którym jest on wybierany jako lokacja do treningów dla mistrzów olimpijskich i kadr nordowych, m.in. z Włoch, Polski, Tajlandii czy nawet Korei. Polska Mistrzyni Justyna Kowalczyk trenuje w Livigno i już tradycynie co roku wygrywa lokalny wyścig La Sgambeda. Z kolei Snowpark Mottolino, uznawany jest za najlepszy we Włoszech i jeden z najlepszych w Europie, dlatego od kilku lat jest domem Pucharu Europy w narciarskim freestyle, slopestyle i w snowboardzie. Livigno łączy sportowców, organizując międzynarodowe wydarzenia, a także chętnie inwestuje w nowoczesną infrastrukturę i bazę hotelową, aby móc gościć prestiżowe wydarzenia sportowe.
- Położone na wysokości 1.8 16 m n.p.m. Livigno oferuje długie zimy i wyjątkową jakość śniegu. Freestyle jest częścią DNA tego miejsca: od początku lat 2000 jesteśmy gospodarzami międzynarodowych zawodów freestyle’owych i dlatego też zostaliśmy wybrani do organizacji zawodów snowboardowych w ramach Igrzysk Olimpijskich Mediolan- Cortina. Jeżeli chodzi o infrastrukturę, ośrodek pracuje nad przygotowanie się na przyjęcie najlepszych sportowców na świecie w 2026 roku, szykujemy bardzo nowoczesne , ale i przyjazne środowisku obiekty - mówi Letizia Oratlli z biura turystyki Livigno.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.