Polska Reprezentacja wraca z kolejnym złotym medalem!
BIBIONE ZNÓW JEST BIAŁO – CZERWONE
W dniach 12-14.05.2023 we włoskim Bibione w niedalekiej odległości od Wenecji po raz kolejny odbyło się wielkie święto siatkówki plażowej Beach Volley Marathon.
W trakcie turnieju oprócz plażowych „dwójek”, „trójek” czy „czwórek” rozegrany został również turniej Beach Paravolley Marathon sitting & standing dla osób z niepełnosprawnościami. Nie mogło tam zabraknąć naszej Reprezentacji Polski osób niepełnosprawnych w siatkówce plażowej.
Zawodnicy w składzie Michał Wypych (C), Rafał Wojtowicz, Bartłomiej Synowiec i Dariusz Cegiełka dzielnie reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej.
Polacy zameldowali się w Bibione w środę późnym wieczorem, by w czwartek 11.05.2023 rozegrać jeszcze kilka piłek, potrenować we włoskim klimacie oraz przygotować się do meczy na plaży.
W piątek 12.05. Polacy rozpoczęli turniej od pewnego zwycięstwa z Reprezentacją Słowacji 2:0. W sobotę nie było inaczej. Polacy rozegrali 3 mecze z włoskimi drużynami, w każdym pokonując pewnie rywali 2:0. W sobotę zakończyli więc fazę grupową rozgrywek bez straty seta i z pierwszego miejsca awansowali do półfinału.
Niedziela również należała do Polaków. W meczu półfinałowym Biało – Czerwoni pewnie pokonali Reprezentację Włoch 2:0, by w końcu późnym popołudniem zmierzyć się w finale z drużyną Włochy 2 i pokonać rywali – nie inaczej, jak tylko 2:0.
Włoskie Bibione znów otoczyło się naszymi barwami narodowymi. Dokładnie tak jak przed rokiem, Polacy po raz kolejny okazali się być niepokonani.
„Rozegraliśmy ParaVolley Marathon bez straty żadnego seta. Byliśmy nie do pokonania. Bardzo ciężkie warunki atmosferyczne przez cały turniej. Niepewność pogodowa, duże zmiany temperatur – to wszystko nie sprzyjało siatkówce plażowej. Ale okazało się, że nasi Zawodnicy są nie do zatrzymania. Jestem z nich dumny. Wszyscy Zawodnicy Michał Wypych, Darek Cegiełka, Rafał Wojtowicz, Bartek Synowiec oraz cały sztab Dawid Łuczak, Marta Gargas, Kacper Bołda. Na te ekipę nie ma mocnych. Bardzo dobra robota.” – podsumowuje turniej trener Kadry Piotr Janiak.
„Jesteśmy Zespołem z krwi i kości. Nasi Chłopcy pewnie pokonują rywali, zdobywają medale i tworzą fantastyczną atmosferę. Kolejny egzamin z team spirit zdany na piątkę z plusem. Czego chcieć więcej?” – dodaje Marta Gargas trener mentalny Kadry Polski.
Fot. Reprezentacja Polski osób niepełnosprawnych w siatkówce plażowej, Paravolley Europe
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.