Pomysły na potreningową regenerację
Droga do szczupłej sylwetki i zdrowego trybu życia wiedzie głównie przez aktywność fizyczną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Dla wielu z nas sport wpisany jest w grafik naszych codziennych czynności i chociaż trening na siłowni czy basenie jest obecnie niemożliwy, to ćwiczyć możemy także w domu. Na szczęcie wraz z nadejściem dłuższych i cieplejszych dni pojawia się coraz więcej sposobności do podejmowania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jak zapewnić efektywność naszemu treningowi i dlaczego tak duże znaczenie ma odpowiednia regeneracja?
Nie trenuj codziennie, pozwól mięśniom się zregenerować
Jeżeli chcemy osiągnąć oczekiwane rezultaty wynikające z aktywności fizycznej, w pierwszej kolejności należy zadbać o jej regularność. Nie oznacza to jednak, że każdego dnia powinniśmy poddawać nasz organizm ciężkim treningom, ponieważ nasze ciało potrzebuje czasu na odpoczynek i właściwą regenerację. To ona wzmacnia organizm i przygotowuje go do dalszych obciążeń. Odpoczynek minimalizuje ponadto ryzyko wystąpienia groźnych kontuzji przeciążeniowych czy bólów stawów i mięśni, które mogą wyeliminować nas z treningów na dłuższy czas.
Sen na zdrowie i dla szczupłej sylwetki
W kontekście odpowiedniej potreningowej regeneracji ogromną rolę pełni także… sen! To wówczas nasz organizm odpoczywa, ulega samoistnej naprawie - pozwalamy mu na odbudowę tkanek i mięśni, dzięki czemu nabieramy nowych sił zarówno do aktywności fizycznej, jak i psychicznej. Pamiętajmy, że aby sen był w pełni wartościowy, warto zadbać o jego higienę. W tym celu na dwie godziny przed pójściem spać warto zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych, które emitują światło niebieskie, utrudniające zasypianie. Należy również zadbać o pomieszczenie sypialne – warto je odpowiednio wcześniej przewietrzyć.
Ćwiczyłeś? Musisz zjeść!
Jednym z większych potreningowych błędów wielu osób jest to, że nie jedzą po treningu. Niezależnie czy był to trening poranny, czy przed snem – musimy się posilić. Nasze mięśnie potrzebują odpowiedniej ilości węglowodanów, białka i tłuszczy, by zregenerować się po wysiłku. Nawet jeśli się odchudzamy – jedzmy. Ważne jednak, aby były to posiłki zdrowe, które pomogą uzupełnić utracone (wraz z potem) podczas treningu witaminy i minerały. Co stanowi idealną przekąskę po treningu, jeśli nie chcemy spożywać bardzo obfitego dania? Bardzo dobrze sprawdzają się koktajle, np. te na bazie maślanki. Poniżej prezentujemy przepis na jeden z nich.
Zielona maślanka
Składniki:
- ogórek sałatkowy – 400 g
- awokado – 1 szt.
- limonka – 1 szt.
- bazylia – 4 łodygi
- Maślanka Mrągowska naturalna – 800 ml
- sól
- pieprz
Przygotowanie: Ogórka obieramy, kroimy wzdłuż na pół, środek usuwamy, a resztę kroimy w dużą kostkę. Awokado dzielimy na pół pozbawiamy pestki, miąższ obieramy. Dokładnie miksujemy z ogórkiem, 3 łyżeczkami soku wyciśniętego z limonki i oberwanymi listkami z 3 łodyg bazylii. Dodajemy maślankę i miksujemy na pianę. Doprawiamy solą, pieprzem i ewentualnie większą ilością soku z limonki. Przelewamy do szklanek i podajemy udekorowane pozostałą bazylią.
Więcej przepisów na posiłki idealne do spożycia po wysiłku fizycznym znajdziecie na www.najlepszewkuchni.pl.

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.