Komunikaty PR

Puchar Świata FIA wraca na rajdowe trasy

2020-07-29  |  14:00
Biuro prasowe

Trzy dni walki, siedem odcinków specjalnych, ponad 444 km rajdowych zmagań - znamy pierwsze szczegóły tegorocznej edycji Wysoka Grzęda Baja Poland. Runda Pucharu Świata FIA odbędzie się w dniach 4-6 września w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim. Właśnie ruszyły zgłoszenia. Spodziewana jest gwiazdorska obsada z zawodnikami z Rajdu Dakar na czele.

 

Fundacja Baja Poland opublikowała regulamin i uruchomiła zgłoszenia do rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja. To będzie najważniejsza impreza motorsportowa w tym roku w Polsce. Prawie pół roku przerwy w Pucharze Świata FIA spowodowało, że organizator rajdu spodziewa się sporej liczby zgłoszeń i czołowych rajdowych zespołów oraz gwiazd rajdów terenowych. Zawodnicy spragnieni najtrudniejszych i najdłuższych w Polsce rajdowych tras mogą się już zgłaszać do Wysoka Grzęda Baja Poland.

“Otrzymujemy liczne pytania dotyczące rajdu od zawodników z całego świata, co bardzo nas cieszy. Większość zespołów nadal chce się ścigać i planuje wystartować w Wysoka Grzęda Baja Poland. Tegoroczny sezon mocno się skurczył, co może spowodować, że lista zgłoszeń nas zaskoczy. Mamy już potwierdzone pierwsze mocne załogi- mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego Michał Kaczmarczyk.

Jeszcze więcej frajdy dla zawodników

Trasy największego rajdu baja w Polsce ponownie odwiedzą Szczecin, Dobrą i Drawsko Pomorskie. Przez trzy dni rajdu zawodnicy przejadą łącznie ponad 817 kilometrów, walcząc o najlepsze czasy na siedmiu odcinkach specjalnych o długości przekraczającej 444 kilometry.

“Piątek i niedziela będą tradycyjnymi pozycjami w harmonogramie rajdu. Zawodnicy rozpoczną zmagania od 7-kilometrowego Odcinka Kwalifikacyjnego na terenie strzelnicy 12. Brygady Zmechanizowanej przy ul. Szafera w Szczecinie. Z kolei niedziela to zakończenie rywalizacji na klasycznych “kaloryferach” obok Dobrej Szczecińskiej i  trasach w okolicach Lubieszyna i Wołczkowa przejeżdżanych dwa razy o łącznej długości 57,3 km” - mówi wicedyrektor rajdu Tomasz Brzeziński.

Tegoroczną nowością będzie lokalizacja głównego miasteczka rajdowego, która została przeniesiona na rozwijające się lotnisko Szczecin-Dąbie. Z kolei siedziba rajdu znajdować się będzie w położonym tuż obok Centrum Żeglarskim. W piątkowy poranek oraz południe na terenie okalającym lotnisko zostanie przeprowadzony Odcinek Testowy, na którym zawodnicy będą mogli zrobić sobie rozgrzewkę oraz sprawdzić swoje pojazdy przed startem.

“Spore zmiany wprowadziliśmy w konfiguracji najdłuższego 190-kilometrowego odcinka specjalnego, zlokalizowanego na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Trasy na poligonie w Drawsku Pomorskim to wizytówka polskich rajdów terenowych. Pozwalają nam ułożyć odcinki specjalne w taki sposób, by dawały jak najwięcej frajdy z jazdy zawodnikom i to było naszym głównym celem w tym roku.” - dodaje Brzeziński.

Z całego świata na Baja Poland

Wysoka Grzęda Baja Poland od lat przyciąga zawodników z różnych części świata i ścigających się różnorodnymi pojazdami. To nie tylko runda Pucharu Świata FIA, ale też jedna z eliminacji Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych oraz czempionatów i pucharów z Polski i Czech w sporcie samochodowym i motocyklowym. A to gwarancja międzynarodowego towarzystwa i długiej listy zgłoszeń.

Kogo możemy się spodziewać na trasach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim? Fabryczne zespoły Toyoty i Mini z Rajdu Dakar i Pucharu Świata FIA szykują się do startu, pojadą też czołowi motocykliści i quadowcy, a liczna powinna być grupa w pojazdach SSV, które zyskują niesamowitą popularność. Co roku gratką podczas Baja Poland są ciężarówki, które imponują tempem i sprawnością pokonywania trudnych odcinków specjalnych.

Wszystkich zawodników startujących w Wysoka Grzęda Baja Poland poznamy 28 sierpnia, gdy zostaną opublikowane listy zgłoszeń do rajdu.

 

Program Wysoka Grzęda Baja Poland 2020


Piątek, 28 sierpnia

12:00: Publikacja listy zgłoszeń do rajdu

www.bajapoland.eu 


Piątek, 4 września

09.00-15.00: Odcinek Testowy

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

17:00: Start rajdu

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

17.40: Prezentacja załóg

Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, ul. Szafera

18:00: QS-1 SZCZECIN – Odcinek Kwalifikacyjny, 7 km

Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, ul. Szafera

19:20: Serwis A 

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

20:45: Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

 

Sobota, 5 września

6.45: Re-start 1 etapu rajdu

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

08:45: OS-2 DRAWSKO POMORSKIE, 190 km

Poligon Drawsko Pomorskie

12:05: Serwis B

Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie - Drawsko Pomorskie ul. Toruńska

14:35: OS-3 DRAWSKO POMORSKIE, 190 km

Poligon Drawsko Pomorskie

17:55: Serwis C

Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie - Drawsko Pomorskie ul. Toruńska

21:00: Meta 1 etapu rajdu

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

 

Niedziela, 6 września

8.00: Start 2 etapu rajdu

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

08:50: OS-4 SZCZECIN-DOBRA, 18,40 km

Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, Dobra

09:30: OS-5 LUBIESZYN-DOBRA, 10,25 km

Lubieszyn, Dobra

10:25: Serwis D

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

12:30: OS-6 SZCZECIN-DOBRA, 18,40 km

Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, Dobra

13:10: OS-7 –LUBIESZYN-DOBRA, 10,25 km

14:30: Ceremonia podium

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

15:15: Meta rajdu

Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową Biuro prasowe
2024-12-31 | 09:00

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Montis poleca latarkę do biegania Sposób na spalenie świątecznych kilogramów, zwiększenie odporności i wytrzymałości oraz poprawę krążenia, a także humoru. Bieganie
Sport Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
2024-12-31 | 01:00

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

W ostatnich dniach siatkarki KSG Warszawa, drużyny rywalizującej w 1. Lidze Kobiet, odwiedziły małych pacjentów w dwóch warszawskich szpitalach - Klinice Pediatrii Państwowego
Sport Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
2024-12-27 | 12:30

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół

W ostatnich dniach siatkarki KSG Warszawa zawitały do dwóch warszawskich szkół podstawowych - SP 403 i SP 388 - aby podzielić się swoją pasją do sportu i zachęcić

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.