Puchar Świata FIA wraca na rajdowe trasy
Trzy dni walki, siedem odcinków specjalnych, ponad 444 km rajdowych zmagań - znamy pierwsze szczegóły tegorocznej edycji Wysoka Grzęda Baja Poland. Runda Pucharu Świata FIA odbędzie się w dniach 4-6 września w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim. Właśnie ruszyły zgłoszenia. Spodziewana jest gwiazdorska obsada z zawodnikami z Rajdu Dakar na czele.
Fundacja Baja Poland opublikowała regulamin i uruchomiła zgłoszenia do rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja. To będzie najważniejsza impreza motorsportowa w tym roku w Polsce. Prawie pół roku przerwy w Pucharze Świata FIA spowodowało, że organizator rajdu spodziewa się sporej liczby zgłoszeń i czołowych rajdowych zespołów oraz gwiazd rajdów terenowych. Zawodnicy spragnieni najtrudniejszych i najdłuższych w Polsce rajdowych tras mogą się już zgłaszać do Wysoka Grzęda Baja Poland.
“Otrzymujemy liczne pytania dotyczące rajdu od zawodników z całego świata, co bardzo nas cieszy. Większość zespołów nadal chce się ścigać i planuje wystartować w Wysoka Grzęda Baja Poland. Tegoroczny sezon mocno się skurczył, co może spowodować, że lista zgłoszeń nas zaskoczy. Mamy już potwierdzone pierwsze mocne załogi”- mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego Michał Kaczmarczyk.
Jeszcze więcej frajdy dla zawodników
Trasy największego rajdu baja w Polsce ponownie odwiedzą Szczecin, Dobrą i Drawsko Pomorskie. Przez trzy dni rajdu zawodnicy przejadą łącznie ponad 817 kilometrów, walcząc o najlepsze czasy na siedmiu odcinkach specjalnych o długości przekraczającej 444 kilometry.
“Piątek i niedziela będą tradycyjnymi pozycjami w harmonogramie rajdu. Zawodnicy rozpoczną zmagania od 7-kilometrowego Odcinka Kwalifikacyjnego na terenie strzelnicy 12. Brygady Zmechanizowanej przy ul. Szafera w Szczecinie. Z kolei niedziela to zakończenie rywalizacji na klasycznych “kaloryferach” obok Dobrej Szczecińskiej i trasach w okolicach Lubieszyna i Wołczkowa przejeżdżanych dwa razy o łącznej długości 57,3 km” - mówi wicedyrektor rajdu Tomasz Brzeziński.
Tegoroczną nowością będzie lokalizacja głównego miasteczka rajdowego, która została przeniesiona na rozwijające się lotnisko Szczecin-Dąbie. Z kolei siedziba rajdu znajdować się będzie w położonym tuż obok Centrum Żeglarskim. W piątkowy poranek oraz południe na terenie okalającym lotnisko zostanie przeprowadzony Odcinek Testowy, na którym zawodnicy będą mogli zrobić sobie rozgrzewkę oraz sprawdzić swoje pojazdy przed startem.
“Spore zmiany wprowadziliśmy w konfiguracji najdłuższego 190-kilometrowego odcinka specjalnego, zlokalizowanego na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Trasy na poligonie w Drawsku Pomorskim to wizytówka polskich rajdów terenowych. Pozwalają nam ułożyć odcinki specjalne w taki sposób, by dawały jak najwięcej frajdy z jazdy zawodnikom i to było naszym głównym celem w tym roku.” - dodaje Brzeziński.
Z całego świata na Baja Poland
Wysoka Grzęda Baja Poland od lat przyciąga zawodników z różnych części świata i ścigających się różnorodnymi pojazdami. To nie tylko runda Pucharu Świata FIA, ale też jedna z eliminacji Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych oraz czempionatów i pucharów z Polski i Czech w sporcie samochodowym i motocyklowym. A to gwarancja międzynarodowego towarzystwa i długiej listy zgłoszeń.
Kogo możemy się spodziewać na trasach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim? Fabryczne zespoły Toyoty i Mini z Rajdu Dakar i Pucharu Świata FIA szykują się do startu, pojadą też czołowi motocykliści i quadowcy, a liczna powinna być grupa w pojazdach SSV, które zyskują niesamowitą popularność. Co roku gratką podczas Baja Poland są ciężarówki, które imponują tempem i sprawnością pokonywania trudnych odcinków specjalnych.
Wszystkich zawodników startujących w Wysoka Grzęda Baja Poland poznamy 28 sierpnia, gdy zostaną opublikowane listy zgłoszeń do rajdu.
Program Wysoka Grzęda Baja Poland 2020
Piątek, 28 sierpnia
12:00: Publikacja listy zgłoszeń do rajdu
www.bajapoland.eu
Piątek, 4 września
09.00-15.00: Odcinek Testowy
Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
17:00: Start rajdu
Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
17.40: Prezentacja załóg
Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, ul. Szafera
18:00: QS-1 SZCZECIN – Odcinek Kwalifikacyjny, 7 km
Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, ul. Szafera
19:20: Serwis A
Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
20:45: Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców
Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
Sobota, 5 września
6.45: Re-start 1 etapu rajdu
Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
08:45: OS-2 DRAWSKO POMORSKIE, 190 km
Poligon Drawsko Pomorskie
12:05: Serwis B
Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie - Drawsko Pomorskie ul. Toruńska
14:35: OS-3 DRAWSKO POMORSKIE, 190 km
Poligon Drawsko Pomorskie
17:55: Serwis C
Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie - Drawsko Pomorskie ul. Toruńska
21:00: Meta 1 etapu rajdu
Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
Niedziela, 6 września
8.00: Start 2 etapu rajdu
Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
08:50: OS-4 SZCZECIN-DOBRA, 18,40 km
Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, Dobra
09:30: OS-5 LUBIESZYN-DOBRA, 10,25 km
Lubieszyn, Dobra
10:25: Serwis D
Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
12:30: OS-6 SZCZECIN-DOBRA, 18,40 km
Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, Dobra
13:10: OS-7 –LUBIESZYN-DOBRA, 10,25 km
14:30: Ceremonia podium
Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
15:15: Meta rajdu
Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.