Randka w klubie fitness? 4 na 5 Polaków jest za [badanie]
Co ciekawe aż 93% badanych twierdzi również, że wspólnie podejmowana aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich relację z partnerem.
Aktywny styl życia zadomowił się w Polsce na stałe. Coraz więcej osób widzi w nim już nie tylko szansę na poprawę własnego zdrowia psychofizycznego, ale coraz częściej także relacji partnerskich. Według ekspertów pozytywne emocje wynikające z regularnego trybu życia partnerów mogą sprawić, że będą oni szczęśliwsi na co dzień, a ich relacja stanie się trwalsza. Potwierdza to walentynkowa edycja badania MultiSport Index przeprowadzona przez agencję badawczą Minds&Roses na zlecenie Benefit Systems. Aż 93% Polaków uważa, że podejmowana wspólnie przez partnerów aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich relację, a 88% zgadza się ze stwierdzeniem, że aktywne fizycznie pary są szczęśliwsze na co dzień. Dlaczego tak się dzieje?
– Podam przykład: wyobraźmy sobie, że spóźniamy się na ważne spotkanie, przez co w pracy pojawia się konflikt z szefem. Mamy zły nastrój – czy „wyparowuje” on z nas w momencie, kiedy opuścimy biuro? Nie do końca. Nagromadzone podczas ciężkiego dnia emocje zazwyczaj przenosimy do domu. Kiedy dodatkowo jesteśmy w stałym w związku i mieszkamy z partnerem, najczęściej emocje te „przenosimy” właśnie na niego. Kiedy jesteśmy regularnie aktywni fizycznie, znacznie trudniej jest wyprowadzić nas z równowagi, nawet w obliczu sytuacji, którą postrzegamy jako stresującą. Dobrym rozwiązaniem może być trening zaraz po pracy, który spowoduje, że nasza uwaga skutecznie przeniesie się na obszary niedotyczące zawodowych "turbulencji", a powstała pod wpływem wysiłku "chemiczna zupa w mózgu" zmieni sposób postrzegania rzeczywistości. To z kolei zapewni powrót do domu w lepszym nastroju i pomoże nam reagować na pojawiające się emocje odpowiednio do sytuacji. Warto pamiętać, że najskuteczniejsza jest systematyczna aktywność fizyczna. Dzięki regularności w tym zakresie lepiej poradzimy sobie z potencjalnymi, stresującymi sytuacjami w przyszłości - mówi dr Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych.
Sport wzmacnia samoocenę
Według dr Piątkowskiej aktywność fizyczna, podczas której dochodzi do zwiększenia stężenia neuroprzekaźników i neuromodulatorów poprawiających nastrój, wpływa pozytywnie na postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości oraz samych siebie. Potwierdza to też walentynkowe badanie MultiSport Index - aż 95% Polaków uważa, że aktywność fizyczna wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności.
– Z punktu widzenia ewolucji najbardziej atrakcyjny był ten osobnik, który potrafił uciec przed niebezpieczeństwem, zbudować schronienie czy obronić członków swojego stada. Do tego wszystkiego potrzebna była sprawność fizyczna i to ona jako „narzędzie do sukcesu” w dużym stopniu determinowała poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Nawet jeśli dziś takie podejście wydaje się prymitywne, to z punktu widzenia układu nerwowego, sterującego naszym całym życiem, niewiele się zmieniło – dodaje dr Piątkowska.
Trening we dwoje zamiast czekoladek
Rosnąca świadomość Polaków w zakresie korzyści wynikających z aktywności fizycznej widoczna jest także w podejściu do zbliżających się Walentynek.
– Już 77% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że wspólna wizyta w obiekcie sportowym jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę lub walentynkowy prezent. Warto nadmienić, że częściej taką odpowiedź wskazują kobiety (82%), niż mężczyźni (70%). Chęć spędzenia walentynek w aktywny sposób deklaruje też 74% osób w wieku 65-75 lat, czyli grupa wiekowa charakteryzująca się najniższym poziomem aktywności fizycznej w Polsce. W tym przypadku to ważny i pozytywny sygnał, także dla podmiotów działających w obszarze aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia czy profilaktyki – komentuje dr Adam Waszkowski, Dyrektor Analiz z Benefit Systems.
Respondenci w badaniu zostali także zapytani, podczas jakiej aktywności szansa na poznanie drugiej połówki jest ich zdaniem największa. Na pierwszym miejscu znalazło się bieganie/jogging, na drugim aktywność na siłowni lub w klubie fitness. Trzecie miejsce zajął rower.
– Zdrowie społeczne to w skrócie zdolność człowieka do podtrzymywania, nawiązywania i rozwijania relacji z innymi. Coraz więcej badań naukowych ostatniej dekady wskazuje, że otaczanie się bliskimi osobami pomaga nam zachować dobre zdrowie, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób i wydłuża życie, a subiektywne poczucie samotności wpływa negatywnie zarówno na mózg, jak i na ciało. Trening może być świetnym sposobem budowania więzi z osobami, które już są w naszym życiu, ale także podstawą do tworzenia całkiem nowych relacji. Wspólne podejmowanie wysiłku, stawianie czoła słabościom, które pokonujemy podczas treningu i w końcu przyjemność, którą odczuwamy po zakończonym wysiłku fizycznym, stwarzają okoliczności idealne do poznawania osób o zainteresowaniach i wartościach podobnych do naszych. Co bardzo ważne w obecnych czasach, poznajemy wówczas realnego człowieka, a nie kryjącą się za ekranem telefonu postać – dodaje dr Iwona Piątkowska.
Z roku na rok Polacy coraz bardziej zakochują się w aktywności fizycznej. Obecnie 57% Polaków ćwiczy przynajmniej raz w tygodniu, z czego co piąty Polak (19%) jest aktywny fizycznie 5 razy w tygodniu lub częściej[1]. Coraz więcej osób korzysta także z kart sportowych oferowanych przez pracodawców – obecnie w Polsce z kartą MultiSport ćwiczy już blisko 1,2 mln użytkowników.
***
Walentynkowe badanie MultiSport Index zostało przeprowadzone na zlecenie Benefit Systems przez agencję badawczą Minds&Roses w dniach 26.01 – 01.02.2023r. na reprezentatywnej próbie 1001 Polaków powyżej 18. roku życia z wykorzystaniem techniki wywiadu online (CAWI).
[1] Raport MultiSport Index 2022
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.