RED BULL SKIM IT – Manufaktura zaprasza na wodne ślizgi
RED BULL SKIM IT – Manufaktura zaprasza na wodne ślizgi
Widowiskowe popisy na desce, najlepsi zawodnicy z całej Polski i niesamowite emocje - już 22 lipca w Manufakturze odbędzie się RED BULL SKIM IT, czyli zawody w skimboardingu - ślizganiu się na desce po wodzie. Wydarzenie jest jednym z przystanków prestiżowego cyklu European Skimboarding Cup.
RED BULL SKIM IT – 22 lipca (sobota)
Skimboarding to sport prosto ze słonecznej Kalifornii. Polega na ślizganiu się na niewielkiej desce po płytkiej warstwie wody lub fali. Fani tej nietypowej aktywności udowadniają, że miejsce do praktykowania skimboardingu można zorganizować niemal wszędzie – baseny, fontanny czy płytkie zbiorniki wodne.
Już po raz kolejny najważniejsze wydarzenie skimboardingowe w Polsce odbędzie się przy plaży w Manufakturze. Od 12 lat impreza wzbudza ogromne zainteresowanie publiczności, która przychodzi chętnie, by zobaczyć widowiskowe popisy sportowców. Choć sam sport jest niszowy, to międzynarodowy format nadaje mu szczególnego charakteru. W rywalizacji bierze udział wielu zawodników z sąsiadujących krajów. Swoją obecność potwierdził także zeszłoroczny zwycięzca zawodów – Grzegorz Kuta, który z pewnością stanie do obrony tytułu.
Uczestnicy będą rywalizować w trzech kategoriach: Amator, Pro, oraz osobno w kategorii Kobiet. Organizatorzy przygotowali dla zawodników i zawodniczek wymagające przeszkody, na których trzeba będzie popisać się nienaganną techniką.
Zawody Red Bull Skim It, jak zawsze, wyróżniają się wyjątkową formułą. Eliminacje wśród zawodników Pro odbędą się w formie pojedynków „jeden na jeden”, sam finał natomiast opierał się będzie na deskorolkowej grze w SKATE’a. Na czym to polega? Jeden z zawodników rzuca „wyzwanie” w postaci wykonania triku, a jego rywal, musi to powtórzyć. Jeśli mu się nie uda – dostanie na swoje konto literkę z nazwy wydarzenia „SKIM IT”. Pierwsza osoba, która „uzbiera” pełny napis – przegrywa.
Na zwycięzców czekają nagrody ufundowane przez polskie marki: VHS - Village Head Snowboard, Zimno, Kubota, Many Mornings, Pakalolo, Paloma Pink, Whiski in the Jar, Black Dots, SeventyOne, Jungmob.
Wszyscy chętni, którzy będą chcieli spróbować swoich sił na torze skimboardingowym mogą będą mieli do dyspozycji wodny tor w piątek (21.07) oraz niedzielę (23.07) zupełnie bezpłatnie. Może będzie to początek nowej pasji?
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.