Rekordowe wyniki na dystansie pełnego Ironmana
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Norweg Kristian Blummenfelt i Brytyjka Katrina Matthews mają za sobą rekordowy start w zawodach triathlonowych Pho3nix Sub7 / Sub8 w niemieckim Dreźnie. Celem było złamanie historycznych barier na dystansie pełnego Ironmana.
Rekordowe wyniki, czyli złamanie 8 godzin wśród mężczyzn oraz 7 godzin wśród kobiet, udało zrealizować się na specjalnie przygotowanej trasie Dekra Lauritzring. Uczestnicy wyścigu korzystali z pomocy pacemakerów. Dozwolony był również drafting. Większość wyścigu odbywała się na torze do sportów motorowych, a w rywalizacji wzięło udział dwoje ambasadorów marki ASICS – Blummenfelt oraz Matthews.
Norweski triathlonista przekroczył linię mety z historycznym wynikiem 6:44:25’, pokonując barierę Sub7 jako pierwszy zawodnik w historii. 3 minuty i 11 sekund za nim finiszował reprezentant Wielkiej Brytanii, Joe Skipper. Pełny dystans Ironmana składa się z 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu.
Ten wynik jest efektem ciężkiej pracy oraz poświęcenia. Przekroczyłem granicę zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Jestem bardzo zadowolony, dlatego chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie podczas zawodów. To było jedyne w swoim rodzaju wydarzenie na ultraszybkiej trasie i ogólnie świetnymi warunkami, które pozwoliły mi zrealizować plan oraz skutecznie podjąć wymagające wyzwanie – powiedział Kristian Blummenfelt.
Nieosiągalną dotychczas barierę Sub8 wśród kobiet przełamała natomiast Matthews, która okazała się lepsza od Szwajcarki, Nicoli Spirig o niecałe 3 minuty. Brytyjka osiągnęła łączny czas 7:31:54’. – Mam w sobie wiele emocji, ale przede wszystkim czuję wdzięczność za wynik, na który złożyła się fantastyczna praca całego zespołu. Wiedziałam do czego jestem zdolna, ale zobaczenie czasu na mecie z siódemką zamiast ósemki jest po prostu szalone. Brakuje mi słów, aby to opisać – stwierdziła Katrina Matthews.
Ze względu na charakter imprezy, wyniki nie zostały uznane jako oficjalne przez światowe federacje. Sportowcy podlegali natomiast przepisom antydopingowym WADA.
Wyniki:
Kristian Blummenfelt: 6:44:25
Pływanie: 48:21
Rower: 3:24:22
Bieganie: 2:30:50
Katrina Matthews: 7:31:54
Pływanie: 54:43
Rower: 3:50:06
Bieganie: 2:46:09
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.