Rozpoczęcie sezonu regat klasy 505 już 21 maja w Gdyni
ZDJĘCIA (aut. Robert Hajduk):
https://wetransfer.com/downloads/6bd66e7b5c81d51fd6493aba7cd50d6220220516071520/2a258b2d8001fa38e525e94d0cea1fc320220516071537/358605
21 maja w Gdyni rozpoczyna się kolejny sezon regat klasy 505 w Polsce. Pierwszy etap cyklu wyścigów w ramach MINUTOR Energia Puchar Polski 505, w którym udział zadeklarowało niemal czterdziestu zawodników, potrwa dwa dni. Organizatorem regat jest Yacht Klub Stal Gdynia przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Klasy 505.
Popularność żeglarstwa w Polsce rośnie z roku na rok. To właśnie klasa 505 jest jedną z tych generujących największą frajdę dla miłośników tego sportu. Łodzie są szybkie, zwrotne a ich niewielkie gabaryty sprawiają, że łatwo można je przetransportować do wielu miejsc w ciągu trwania sezonu.
Gdyńskie regaty to już 9 edycja zawodów. Zaliczają się do MINUTOR Energia Pucharu Polski i są inauguracją sezonu 2022. W kolejnych miesiącach załogi będą rywalizować w innych nadmorskich ośrodkach – w Pucku (11-12 czerwca), Gdańsku (9-10 lipca), Ustce (5-7) sierpnia oraz Dziwnowie (2-4 września). Zapowiada się sezon pełen atrakcji, emocji i dobrej zabawy – nie tylko dla zawodników, ale i kibiców. Jak co roku na uczestników regat czekać będą również atrakcje pozasportowe i program wieczorny.
Podejście do ścigania się i żeglowania na „pięćsetpiątkach” jest wyjątkowe – mówi Paweł Choroba prezes PSK 505. Wielu zawodników startujących na 505 ma na koncie tytuły olimpijskie oraz tytuły mistrzostw świata w innych klasach. Pomimo tego, w klasie 505 nikt nie ukrywa łódek pod pokrowcem i nie trzyma ustawień jachtu w tajemnicy. „Im szybciej żeglują załogi, z którymi się ścigam, tym szybciej będę żeglował” – to motto dobrze oddaje filozofię klasy. Załogi wspierają się nawzajem, przekazując sobie wszelkie informacje dotyczące trymu i ustawiania łodzi, technik żeglowania, taktyki itp. Zwyczajowo na imprezach rangi mistrzostw świata najlepsze ekipy udostępniają swoje jachty – można je obejrzeć, fotografować i mierzyć. Niedoświadczone załogi zawsze mogą liczyć na pomoc bardziej zaawansowanych kolegów. Pozwala to szybko robić postępy w regatowej edukacji – podsumowuje.
Historia klasy 505
505 to jedna z najszybszych jednokadłubowych łodzi mieczowych na świecie. W Polsce „pięćsetpiątki” żeglowały już w latach 60. W 2005 r. grupa sympatyków podjęła działania mające na celu przywrócenie świetności polskiej klasie 505. W efekcie, w ciągu kilku ostatnich lat, flota rozrosła się do kilkudziesięciu jachtów. Rosnąca popularność tej klasy sprawiła, że obecnie co roku organizowany jest cykl regat Pucharu Polski, którego zwieńczeniem są Mistrzostwa Polski. W 2018 w Mistrzostwach Świata organizowanych w Gdyni wzięło udział 130 załóg, co najlepiej świadczy o bardzo silnej pozycji 505 wśród klas międzynarodowych.
505 – konstrukcja łodzi
Pięćsetpiatka jest wyjątkowo przemyślaną i efektywną konstrukcją. Jej cechą charakterystyczną jest kształt kadłuba oraz wielki, 27-metrowy, symetryczny spinaker. Możliwość ustawiania wszystkich elementów takielunku pozwala na sprawne kontrolowanie mocy generowanej przez ożaglowanie. Dzięki temu, na 505 można żeglować praktycznie w każdych warunkach. Ze względu na niewielką masę (niespełna 130 kg), jacht jest bardzo sprawny również na słabym wietrze. Klarowanie, wodowanie i obsługa w dwie osoby nie są więc problematyczne.
Podstawową zasadą budowy jachtów 505 jest wykorzystanie nowoczesnych materiałów oraz wysokiej jakości technologii w celu zapewnienie długiego okresu sprawności kadłuba. W regatach rangi Mistrzostw Świata z powodzeniem startują jachty zbudowane jeszcze w latach 90.
Specyfikacja łodzi:
- długość : 5,05 m
- szerokość : 1,88 m
- waga: 127,4 kg
- fok: 4,94 m2
- grot: 12,3 m2
- spinaker: 27 m2
Gdynia – program regat:
Regaty odbędą się na terenie gdyńskiej mariny, a przede wszystkim na terenie Yacht Klubu Stal Gdynia, gdzie zawodnicy trzymają jachty.
Sobota, 21.05.2022
9:00 | Odprawa załóg | Salka klubowa |
11:00 | Strat do pierwszego wyścigu | Akwen regat |
15:00 | Zakończenie wyścigów |
|
18:00 | Spotkanie integracyjne | Browar Port Gdynia |
Niedziela, 22.05.2022
09:00 | Poczęstunek | Salka klubowa |
11:00 | Start wyścigów | Akwen regat |
Po wyścigach | Uroczyste zakończenie regat | Plac przed YK Stal |
Kontakt dla mediów:
Krzysztof Król
Tel.: 728 612 070
krzysztof@ultrarelations.com
Mateusz Siedlecki
Tel.: 665 885 288
mateusz@ultrarelations.com

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.