Silny jak tygrys, szybki jak lampart
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na wykład dr Ewy Wiśniewskiej w cyklu „Chińskie sztuki walki”, pt. Silny jak tygrys, szybki jak lampart - świat przyrody w imitacyjnych stylach tradycyjnych gongfu”.
Prelekcja połączona z pokazem filmów odbędzie się w piątek 21 kwietnia o godz. 18:00 w sali 3.04 w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Dr Ewa Wiśniewska zaprasza pasjonatów chińskich sztuk walki w dalszą wspólną drogę odkrywającą kolejne tajniki militarnych tradycji Państwa Środka. Tym razem wykład wprowadzi w tematykę imitacji i czerpania inspiracji z natury w chińskich sztukach walki.
Bogactwo ruchów imitujących zachowania zwierząt oraz ich strategie walki znajdują odzwierciedlenie w wielu stylach, tj. małpy (Houquan), tygrysa (Huquan), modliszki (Tanglangquan), orła (Yingzhaoquan, dosłownie ‘Pięść szponów orła’) i innych. Grupa stylów imitacyjnych jest dosyć pojemna i niejednorodna. Należą do niej zarówno style, które posiadają pojedyncze elementy, jak i te, które całościowo odwołują się do wybranego motywu imitacyjnego. Owa moda nadawania stylom zwierzęcych określeń stała się w kręgu chińskim obyczajem, choć należy bacznie badać ich rodowód, by prawidłowo zinterpretować nazwę i daną kategorię. Główną ideą było nawiązywanie do spontanicznych ruchów zwierząt, np. oczekiwanie na atak, charakterystyczne ruchy blokujące czy nietypowy sposób poruszania się zaś celem tych praktyk było zyskanie cech uszlachetniających charakter, wzmacniających ciało i umysł, a nawet osiągnięcie nadludzkiej siły.
Wykład połączony z pokazem filmów.
Dr Ewa Wiśniewska to teoretyk, praktyk i pasjonat chińskich sztuk walki, multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w wushu tradycyjnym.
Wstęp wolny!
Czas: 21 kwietnia (piątek) godz. 18:00.
Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A sala 3.04.
Więcej informacji na stronie Facebook Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.