Komunikaty PR

Silny jak tygrys, szybki jak lampart

2023-04-18  |  22:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Zięba
Instytut Konfucjusza w Krakowie

Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/

Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na wykład dr Ewy Wiśniewskiej w cyklu „Chińskie sztuki walki”, pt. Silny jak tygrys, szybki jak lampart - świat przyrody w imitacyjnych stylach tradycyjnych gongfu”.

Prelekcja połączona z pokazem filmów odbędzie się w piątek 21 kwietnia o godz. 18:00 w sali 3.04 w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Dr Ewa Wiśniewska zaprasza pasjonatów chińskich sztuk walki w dalszą wspólną drogę odkrywającą kolejne tajniki militarnych tradycji Państwa Środka. Tym razem wykład wprowadzi w tematykę imitacji i czerpania inspiracji z natury w chińskich sztukach walki.

Bogactwo ruchów imitujących zachowania zwierząt oraz ich strategie walki znajdują odzwierciedlenie w wielu stylach, tj. małpy (Houquan), tygrysa (Huquan), modliszki (Tanglangquan), orła (Yingzhaoquan, dosłownie ‘Pięść szponów orła’) i innych. Grupa stylów imitacyjnych jest dosyć pojemna i niejednorodna. Należą do niej zarówno style, które posiadają pojedyncze elementy, jak i te, które całościowo odwołują się do wybranego motywu imitacyjnego. Owa moda nadawania stylom zwierzęcych określeń stała się w kręgu chińskim obyczajem, choć należy bacznie badać ich rodowód, by prawidłowo zinterpretować nazwę i daną kategorię. Główną ideą było nawiązywanie do spontanicznych ruchów zwierząt, np. oczekiwanie na atak, charakterystyczne ruchy blokujące czy nietypowy sposób poruszania się zaś celem tych praktyk było zyskanie cech uszlachetniających charakter, wzmacniających ciało i umysł, a nawet osiągnięcie nadludzkiej siły.

Wykład połączony z pokazem filmów.

Dr Ewa Wiśniewska to teoretyk, praktyk i pasjonat chińskich sztuk walki, multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w wushu tradycyjnym.

Wstęp wolny!

 

Czas: 21 kwietnia (piątek) godz. 18:00.

Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A sala 3.04.

Więcej informacji na stronie Facebook Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Instytut Konfucjusza w Krakowie
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport ASICS publikuje raport zrównoważonego rozwoju Biuro prasowe
2024-07-03 | 09:00

ASICS publikuje raport zrównoważonego rozwoju

Wraz z publikacją raportu zrównoważonego rozwoju za 2023 rok, ASICS ujawnia, jak priorytetowe traktowanie dobrostanu psychicznego i fizycznego pomaga napędzać jego agendę
Sport Ruszają zapisy na Poland Business Run Kids!
2024-07-02 | 12:00

Ruszają zapisy na Poland Business Run Kids!

2 lipca ruszyły zapisy do dziecięcej odsłony charytatywnego biegu Poland Business Run, który odbędzie się 8 września w Krakowie. Najmłodsi pobiegną w Parku Jordana, a 13 000
Sport Promenada Bike Challenge – rozpocznij wakacje sportową rywalizacją!
2024-06-26 | 15:00

Promenada Bike Challenge – rozpocznij wakacje sportową rywalizacją!

Świętuj początek lata na Pradze Południe i rozpocznij wakacje w doskonałym humorze! W sobotę 29 czerwca przed centrum handlowym Promenada stanie platforma rowerowa Bike Challenge

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.