Silny jak tygrys, szybki jak lampart
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na wykład dr Ewy Wiśniewskiej w cyklu „Chińskie sztuki walki”, pt. Silny jak tygrys, szybki jak lampart - świat przyrody w imitacyjnych stylach tradycyjnych gongfu”.
Prelekcja połączona z pokazem filmów odbędzie się w piątek 21 kwietnia o godz. 18:00 w sali 3.04 w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Dr Ewa Wiśniewska zaprasza pasjonatów chińskich sztuk walki w dalszą wspólną drogę odkrywającą kolejne tajniki militarnych tradycji Państwa Środka. Tym razem wykład wprowadzi w tematykę imitacji i czerpania inspiracji z natury w chińskich sztukach walki.
Bogactwo ruchów imitujących zachowania zwierząt oraz ich strategie walki znajdują odzwierciedlenie w wielu stylach, tj. małpy (Houquan), tygrysa (Huquan), modliszki (Tanglangquan), orła (Yingzhaoquan, dosłownie ‘Pięść szponów orła’) i innych. Grupa stylów imitacyjnych jest dosyć pojemna i niejednorodna. Należą do niej zarówno style, które posiadają pojedyncze elementy, jak i te, które całościowo odwołują się do wybranego motywu imitacyjnego. Owa moda nadawania stylom zwierzęcych określeń stała się w kręgu chińskim obyczajem, choć należy bacznie badać ich rodowód, by prawidłowo zinterpretować nazwę i daną kategorię. Główną ideą było nawiązywanie do spontanicznych ruchów zwierząt, np. oczekiwanie na atak, charakterystyczne ruchy blokujące czy nietypowy sposób poruszania się zaś celem tych praktyk było zyskanie cech uszlachetniających charakter, wzmacniających ciało i umysł, a nawet osiągnięcie nadludzkiej siły.
Wykład połączony z pokazem filmów.
Dr Ewa Wiśniewska to teoretyk, praktyk i pasjonat chińskich sztuk walki, multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski w wushu tradycyjnym.
Wstęp wolny!
Czas: 21 kwietnia (piątek) godz. 18:00.
Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A sala 3.04.
Więcej informacji na stronie Facebook Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.