Sport to nie tylko odchudzanie. 5 nietypowych korzyści, płynących z aktywności
Sport – jak mogłoby się wydawać – nie służy jedynie budowaniu sylwetki, spalaniu tłuszczu i poprawianiu kondycji. Okazuje się, że regularny ruch może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie, obniżać stres, dotleniać narządy, wspomagać pracę jelit czy nawet poprawiać pamięć i koncentrację. Sprawdźcie 5 korzyści, płynących z uprawiania sportu, o których mogliście nie wiedzieć.
Jako psycholog, zapisywałabym ruch na receptę! Niezależnie ile ma się lat, warto zacząć regularnie ćwiczyć – mówi Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.
„Tak” dla sportu, to „nie” dla stresu
Żyjemy coraz szybciej, więc stres stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Ciągle szukamy nowych sposobów na to, by odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć. Jedną z możliwości jest wdrożenie systematycznej aktywności fizycznej. Lekkie i niewymagające treningi mogą wpływać korzystnie na rozładowanie stresu i obniżenie kortyzolu. Systematyczny ruch pomaga obniżyć hormon stresu (kortyzol), a także dotlenić organizm co dla narządów jest niezwykle ważne. Uprawianie sportu sprawia, że zaczynamy lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami. Mózg uwalnia wówczas endorfiny i dopaminę. Radość, którą zaczynamy odczuwać, pobudza chęć do zabawy czy śmiechu – mówi Alina Adamowicz.
Ruch to wytchnienie dla zmęczonych oczu
Według raportu „Godzina dla Oka”[1] przed komputerem spędzamy średnio 10 godzin dziennie, a osoby, które pracują w biurze – aż 12! Nasze oczy są przemęczone i nie licząc snu – nie mają kiedy odpoczywać. Wyżej wymienione badanie wskazuje, że 85% aktywności, które wykonujemy w czasie wolnym, męczy wzrok, a 77% z nich nadal wiąże się z korzystaniem z ekranu. Jeśli dla relaksu i odpoczynku zamiast kolejnego odcinku serialu, wybierzemy inną aktywność, pozwolimy odpocząć zmęczonym oczom, które na to zasługują. Aktywność fizyczna to nie musi być tylko aktywność sportowa, lecz także naturalny ruch – np. sprzątanie domu, bieganie za hulajnogą z dzieckiem, spacer z psem, chodzenie po schodach – podpowiada Alina Adamowicz, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.
Sport to zdrowie
Mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. By utrzymać korzystną strukturę mikrobioty jelitowej, wskazana jest aktywność fizyczna. Ruch poprawia motorykę jelit, zapobiega zaparciom i stabilizuje apetyt. Sport uprawiany regularnie działa profilaktycznie. Przede wszystkim ćwiczenia poprawiają krążenie krwi w organizmie, więc naturalnie pomagamy sobie przeciwdziałać rozwojowi chorób układu krążenia. Osoby aktywne fizycznie rzadziej chorują na cukrzycę, a także są mniej narażone na otyłość, która w ostatnich latach dotyka coraz większą część społeczeństwa. Badania naukowe wykazały, że aktywność fizyczna zapobiega wielu chorobom nie tylko ciała, np. zmniejsza również zagrożenie depresją i stanami lękowymi – mówi terapeutka Alina Adamowicz.
Brakuje Ci skupienia? Poruszaj się!
Regularne treningi oprócz redukcji stresu i lęków mogą poprawiać naszą koncentrację, a nawet pamięć. Ruch poprawia krążenie krwi w organizmie, a to wpływa na lepszą pracę naszego mózgu – jesteśmy bardziej skoncentrowani, szybciej podejmujemy decyzje. Aktywności fizyczne są szczególnie zalecane osobom, które podejmują prace stresujące lub wymagające pokładów kreatywności. Prosty trening może pozwolić nam stymulować mózg i uwolnić jego wielki potencjał.
Doceń siebie i popraw samoocenę
Dzięki regularnym treningom możemy poprawiać swoją formę, zdobywać kolejne osiągnięcia i krok po kroku rozwijać się zarówno na poziomie fizycznym (budowa lepszej sylwetki, poprawa kondycji), jak i też psychicznym. Jeśli chcemy budować pewność siebie, warto zastanowić się nad rozpoczęciem przygody z wybranym sportem. Jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką możesz dla siebie zrobić, jest zadbanie o zdrowie. Jeśli zmienimy styl życia na aktywny, to szybko poprawimy jego jakość. Bez energii i siły życiowej, nic nie będzie nas cieszyć. Ruch buduje samoocenę, co wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Zaczynamy lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami – tłumaczy terapeutka Alina Adamowicz.
Jeśli chcemy dbać kompleksowo o swój organizm, musimy zacząć ćwiczyć bądź podejmować jakiekolwiek aktywności fizyczne. Poszukaj swojej ulubionej formy ruchu, która przyniesie ze sobą szereg korzyści: poprawi twoje samopoczucie, pozwoli dłużej zachować młodość, mieć lepszy wzrok, pozytywnie wpłynie na sprawność intelektualną, pamięć i zapewni lepszy nastrój. Podczas uprawiania sportu stan chemiczny organizmu zmienia się na korzystny, wzmacniamy siłę, elastyczność i zdrową sylwetkę – podsumowuje Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.
[1] Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.