Sportowcu, nawodnij się sam!
Każdy miłośnik sportu wie, że intensywnie trenując, zwłaszcza latem, należy dużo pić i uzupełniać elektrolity. Ale czym są te tajemnicze substancje? W tym sezonie sportowym postawmy na świadome nawodnienie.
Nadeszło lato, a wraz z nim idealna aura do biegania, uprawiania sportów wodnych czy górskiej wspinaczki. Prawdziwym twardzielom niestraszne wysokie temperatury, bo przecież dopiero kiedy leje się pot, czują, że trening ma sens! W takich chwilach łatwo zapomnieć, że właśnie wtedy – wraz z potem – organizm wypłukuje cenne elektrolity, czyli składniki mineralne: sód, potas, chlor i magnez, które są odpowiedzialne za regulację naszej gospodarki wodnej. Ponadto magnez i potas pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni.
Jak dokładnie działają elektrolity? Naładowane dodatnio lub ujemnie przyciągają cząsteczki wody, regulując jej przepływ w komórkach. Jest to potrzebne do kurczenia się mięśni, utrzymywania prawidłowego ciśnienia krwi i nawodnienia. Poza tym elektrolity umożliwiają przewodzenie impulsów nerwowych niezbędnych do funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Dlatego po intensywnym treningu warto sięgnąć po wodę wysoko zmineralizowaną lub napoje wzbogacone elektrolitami, takie jak Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina.
Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina o smaku ananasa i mango zawiera specjalny zestaw i stężenie wszystkich elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń i chlor), glukozę oraz kompleks 10 najważniejszych witamin w ilościach zapewniających 100% dziennego zapotrzebowania dla osób dorosłych. Wystarczy rozpuścić w wodzie tabletkę Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina, aby ugasić pragnienie, nawodnić organizm i dostarczyć mu elektrolity i witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Suplement diety Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina jest polecany zwłaszcza w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, upałów, a także w przypadku odczuwania zmęczenia i znużenia.
Kiedy przyroda zachęca do budowania formy marzeń i bicia rekordów wytrzymałości, pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na silną potrzebę nawodnienia. Podczas letniego treningu zawsze reaguj na pragnienie, dostarczając sobie płynów z elektrolitami.
Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina gasi pragnienie i nawadnia organizm. Zadbaj o uzupełnienie płynów!
Cena: ok. 11 zł
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.