Toruńscy wioślarze odwiedzą Atrium Copernicus
Przeżyjmy jeszcze raz sportowe emocje! Jeszcze nie zgasła ekscytacja wioślarskimi zmaganiami Run&Row, rozegranymi pod koniec września, a już na miłośników i pasjonatów wioślarstwa czeka kolejna niespodzianka. Atrium Copernicus 14 października br. zaprasza na spotkanie z gośćmi specjalnymi - Mirosławem Ziętarskim, tegorocznym medalistą mistrzostw świata w wioślarstwie w czeskich Racicach, który wywalczył złoty medal męskiej czwórki podwójnej – oraz z Katarzyną Zillmann - wicemistrzynią olimpijską, mistrzynią świata i Europy w wioślarstwie. W piątkowym wydarzeniu udział weźmie także Oskar Streich – srebrny medalista w mistrzostwach Europy U23. Również tego dnia, każdy, kto odwiedzi toruńskie centrum handlowe, będzie mógł spróbować swoich sił na ergometrach wioślarskich oraz obejrzeć prawdziwą, wyczynową łódź wioślarską.
Na tę okazję czekają wszyscy zagorzali fani sportów wodnych! W piątek, 14 października br. od godz. 16:00 Atrium Copernicus zaprasza wszystkich chętnych na wyjątkowe spotkanie z toruńskimi wioślarzami.
W wydarzeniu udział wezmą:
- Mirosław Ziętarski, olimpijczyk z Rio (2016), srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata (2017 i 2019), mistrz Europy (2019) i tegoroczny złoty medalista mistrzostw świata seniorów w wioślarstwie, rozegranych w czeskich Racicach
- Katarzyna Zillmann, wicemistrzyni olimpijska (2021), mistrzyni świata i Europy (2018), tegoroczna zdobywczyni 11. miejsca w mistrzostwach świata w Racicach w finale kobiecej czwórki podwójnej.
- Oskar Streich, srebrny medalista w mistrzostwach Europy U23.
Należą oni do Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (AZS UMK Toruń).
Piątkowe spotkanie będzie wyjątkową okazją do poznania tych toruńskich sportowców, zwłaszcza dla osób, które śledzą zmagania polskich wioślarzy lub marzą o rozpoczęciu swojej przygody z tym sportem. Podczas wydarzenia chętni będą mogli także spróbować swoich sił na ergometrach wioślarskich, imitujących prawdziwe wiosłowanie na wodzie, na którym ćwiczą zawodnicy przed rozgrywkami. Ponadto będzie można zobaczyć prawdziwą wyczynową łódź wioślarską.
- Wioślarstwo to wytrzymałościowy sport, który uczy współpracy zespołowej i pokonywania własnych słabości, a jednocześnie daje wiele satysfakcji. Chcemy rozwinąć wśród mieszkańców zainteresowanie tą fascynującą, lecz bardzo wymagającą dyscypliną. W uprawianiu sportu wiek nie ma znaczenia. Mamy nadzieję, że spotkania ze znanymi sportowcami zachęcą młodzież do uprawiania sportów wodnych oraz do rozwijania pasji sportowej od najmłodszych lat. To również najlepszy motywator dla osób należących do starszego pokolenia do rozpoczęcia aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, zwłaszcza w Toruniu i jego okolicach, które są idealnym miejscem do rekreacji i aktywności – mówi Ewa Machowska, dyrektor Atrium Copernicus.
Atrium Copernicus od wielu lat dopinguje toruńskich wioślarzy oraz regularnie partneruje imprezie sportowej „Run&Row”. Podobnie było w tym roku podczas IV. już edycji „Run&Row”, której sponsorem było toruńskie centrum handlowe. Tegoroczne spotkanie z polskimi wioślarzami jest elementem współpracy partnerskiej galerii z lokalnymi władzami i sportowymi organizacjami studenckimi.
Więcej informacji: https://atrium-copernicus.pl/.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.