Triathloniści rzucają wyzwanie polskiemu morzu!
brak
brak
brak brak
martyna|allhands.agency| |martyna|allhands.agency
+48 660897922
https://allhands.agency/
Już 16 czerwca startuje LOTTO Challenge Gdańsk, jedna z najatrakcyjniejszych imprez triathlonowych w Europie. Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy będą mogli spróbować swoich sił i zawalczyć o nagrody na trzech dystansach. W ramach wydarzenia zaplanowano także zawody dla dzieci Trefl Aquathlon oraz charytatywny bieg rekreacyjny dla kobiet Challenge Women by Brooks. Ten ostatni ma na celu wsparcie Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.
Triathlon zyskuje na popularności w Polsce z roku na rok. Przybywa zarówno zawodów, jak i osób uprawiających tę kombinację pływania, jazdy na rowerze i biegania. Dyscyplina ta stawia wysokie wymagania kondycyjne dla uczestników i uczestniczek, ale nie jest trudna technicznie. Zawody triathlonowe często odbywają się w pięknych przyrodniczo lokalizacjach - w tym roku są to między innymi Beskid Żywiecki, Podkarpacie, Kaszubski Park Krajobrazowy oraz miejscowości nadmorskie. Pływanie w morzu, bieg wzdłuż plaży i finisz na molo brzmią atrakcyjnie? Tych i wielu innych niezapomnianych przeżyć dostarcza LOTTO Challenge Gdańsk, którego trzecia edycja odbędzie się 16-18 czerwca w Brzeźnie, niezwykle malowniczej części Gdańska.
“Lotto Challenge Gdańsk to jedno z najważniejszych wydarzeń w triathlonowym kalendarzu. Zawody organizujemy w taki sposób, żeby były jak najbardziej przyjazne dla wszystkich osób biorących w nich udział - zarówno tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z triathlonem, jak i doświadczonych zawodników i zawodniczek. Rok temu we wszystkich konkurencjach LOTTO Challenge Gdańsk wystartowało prawie tysiąc uczestników, z których wielu zapewniało, że na pewno do nas wróci. To najlepsza rekomendacja”, mówi Adam Greczyło, dyrektor i organizator LOTTOChallenge Gdańsk.
Gdańsk polską stolicą triathlonu
Wydarzenie rozpocznie się od konferencji prasowej na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk w piątek o 12:00 z udziałem prezesa Challenge Family, Jorta Vlama, a także ambasadorów LOTTO Challenge Gdańsk: pary aktorskiej - Tamary Arciuch i Bartka Kasprzykowskiego oraz prezenterki, byłej modelki i koszykarki Karoliny Filipkowskiej.
W gdańskich zawodach są do wyboru trzy dystanse: sprint, olimpijski oraz średni. W każdym z nich triathloniści rozpoczną zmagania na pięknej plaży w Brzeźnie i przepłyną odpowiednio dystans 750, 1500 i 1900 metrów wokół brzeźnieńskiego molo. Po przesiadce na rowery uczestnicy zmierzą się z płaską, widowiskową pętlą długości 20 km (sprint i dystans olimpijski) lub 30 km (dystans średni). Trasa biegnie m.in. tunelem pod Martwą Wisłą oraz wokół stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, jednego z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Na ostatnim etapie na zawodników i zawodniczki czeka odcinek biegowy długości 5, 10 lub 21 km poprowadzony wzdłuż plaży oraz w przez nadmorski park Reagana, z finiszem na molo. Wszystko to sprawia, że zawody są niezwykle atrakcyjne także dla kibiców.
W rywalizacji na dystansie olimpijskim oraz średnim mogą także brać udział trzyosobowe sztafety, w których każdy zawodnik wykonuje tylko jedną z triathlonowych dyscyplin - pływanie, kolarstwo lub bieg.
Łączna pula nagród dla czołowych szóstek zawodników i zawodniczek profesjonalnych wynosi 19 tysięcy euro. Dziesięcioro najlepszych otrzyma także przepustki do udziału w Mistrzostwach Challenge Family, największego na świecie cyklu wyścigów triathlonowych.
Biegnące kobiety wspierają hospicjum
W tegorocznej edycji zawodów po raz pierwszy odbędzie się rekreacyjny, 5-kilometrowy bieg Challenge Women by Brooks. Oprócz popularyzacji aktywnego spędzania wolnego czasu wśród kobiet ma on jeszcze jeden ważny cel - wsparcie Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, któremu organizatorzy przekażą całość opłat startowych. Trzy pierwsze zawodniczki otrzymają vouchery na sprzęt sportowy od marki Brooks Running - specjalistycznej amerykańskiej firmy biegowej, a pierwsze 100 zgłoszonych uczestniczek dostanie także pamiątkowe koszulki.
Ambasadorami biegu zostali Aleksander Matusiński, słynny trener i twórca sukcesów utytułowanej żeńskiej sztafety 4×400 metrów oraz jedna z zawodniczek tej sztafety, brązowa medalistka halowych mistrzostw Europy 2021 Kornelia Lesiewicz.
“W podejmowaniu aktywności fizycznej najważniejsze jest przełamanie się i odpowiednia motywacja. W Challenge Women nie chodzi o wyczyn, ale o satysfakcję z ukończenia biegu oraz zadbania o swoje zdrowie. Co ważne, do biegu uczestniczki zdążą się jeszcze przygotować. Na początku zalecam tzw. „tempo konwersacyjne”, czyli bieg, podczas którego możemy swobodnie rozmawiać. Potem stopniowo zwiększamy intensywność treningu, dzieląc dystans na odcinki i przeplatamy wysiłek z przerwami, podczas których stabilizuje się nasze tętno. Oczywiście nie zapominamy o rozgrzewce. Zaczynajcie już teraz i widzimy się 17 czerwca w Gdańsku!”, zachęca Aleksander Matusiński.
Dodatkowo w piątek odbędzie się wyścig Trefl Aquathlon Gdańsk przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat, który w ubiegłym roku cieszył się dużą popularnością wśród najmłodszych zawodników. Zmierzą się oni na odcinku pływackim nieopodal molo w Brzeźnie oraz w biegu po ścieżce rowerowej w kierunku Sopotu w jednej z pięciu kategorii wiekowych.
Warto przyjechać całą rodziną i spędzić niezapomniany, sportowy weekend biorąc udział w LOTTO Challenge Gdańsk. O doskonałej atmosferze panującej na zawodach najlepiej świadczy fakt, że głosami zawodników Challenge Family otrzymały one tytuł najlepszej imprezy tego cyklu na świecie w 2021 roku oraz najlepszej strefy finiszera w 2022 roku. Jak będzie podczas tegorocznej edycji? Przekonamy się już niebawem - rejestracja jest nadal otwarta i można się zapisać pod linkiem: https://challenge-poland.com/?lang=pl lub w biurze zawodów.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.