Trwa odliczanie do 15. PKO Bytomskiego Półmaratonu
Już tylko 19 dni pozostało do startu w 15. PKO Bytomskim Półmaratonie! W zmaganiach 21 września wezmą udział biegacze na dystansie 21,097 km oraz 10 km i 5 km, chodziarze nordic walking oraz juniorzy. Do tej pory zgłosiło się już prawie 1200 osób, ale zapisy wciąż trwają! Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody. Uczestnicy półmaratonu na dystansach 21,097 km i 10 km, którzy ukończą go w regulaminowym czasie, wezmą udział w losowaniu nagrody głównej – Toyoty Aygo X! Rywalizujących zawodników zagrzewać do walki będzie Atrium Plejada, współorganizator półmaratonu.
W sobotę 21 września po raz piętnasty wystartuje PKO Bytomski Półmaraton, na który wciąż trwają zapisy! Chętni sportowcy nadal mogą zapisywać się na dowolnie wybrany przez siebie dystans – biegi na odcinkach 21,097 km, 10 km i 5 km, a także nordic walking na trasie 5 km i 10 km. Bieg główny rozpocznie się o godzinie 13.00. Start oraz meta biegu wyznaczone będą na parkingu Atrium Plejada, a dokładna trasa biegu dostępna jest tutaj.
Zapisz się już dziś i pobiegnij z nami!
Aby wziąć udział w półmaratonie należy zarejestrować się przez stronę internetową oraz dokonać opłaty wpisowej. Zgłoszenia online przyjmowane są do 17 września br. Zapisy w późniejszym terminie, 19-20 września br., będą przyjmowane w Biurze Zawodów, zlokalizowanym na terenie Atrium Plejada. Tutaj również będą do odbioru pakiety startowe – w czwartek i piątek (19-20 września) w godz. 10.00-20.00. Natomiast w dniu wydarzenia (21 września) będą wydawane wyłącznie pakiety (w godz. 9.30-12.15).
Czekają ostatnie pakiety startowe na 3. bieg juniorów!
Po raz trzeci do rywalizacji mogą stanąć osoby urodzone w latach 2008-2018 oraz młodsze. Zapisy do biegu juniorów są przyjmowane do 14 września br. za pośrednictwem strony www.bytomskipolmaraton.pl w zakładce „imprezy towarzyszące”. Start juniorów odbędzie się w sobotę, 21 września br. o godzinie 11.00. Limit uczestników wynosi do 300 osób. Start i meta biegu także ulokowane będą na parkingu Atrium Plejada. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy medal 15. PKO Bytomskiego Półmaratonu.
Wybiegaj cenne nagrody!
Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne! Każdy zawodnik otrzyma pamiątkowy medal. Natomiast sportowcy, którzy staną na podium w swojej kategorii na dystansie 21,097 km oraz 10 km, dostaną nagrody pieniężne. Z kolei pierwsze trójki w biegu na 5 km oraz w konkurencji nordic walking 5 km i 10 km otrzymają okolicznościowe puchary. Ponadto osoby, które ukończą bieg w regulaminowym czasie na średnim i długim dystansie, wezmą udział w losowaniu nagrody głównej – samochodu osobowego Toyota Aygo X.
15. PKO Bytomski Półmaraton objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bytom Mariusza Wołosza oraz Parafii pw. Świętego Krzyża Bytom-Miechowice. Organizatorami wydarzenia są Miasto Bytom, Towarzystwo Tenisa Stołowego Polonia Bytom, Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu. Sponsorem tytularnym biegu jest Bank PKO. Obok Atrium Plejada, współorganizatorem wydarzenia jest Castorama Bytom.
Więcej informacji na temat 15. PKO Półmaratonu Bytomskiego oraz trasy jego przebiegu, dostępnych jest na stronie http://www.bytomskipolmaraton.pl/.
Więcej szczegółów na stronie www.atrium-plejada.pl oraz na profilu Fb https://www.facebook.com/AtriumPlejada.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Mietek Szcześniak: Odremontowałem stare gospodarstwo, a na polu zrobiłem kwitnący ogród. Jestem dendrologiem amatorem, potrafię przywrócić stare drzewa do owocowania
Piosenkarz podkreśla, że kiedy tylko może, to ucieka z zatłoczonej stolicy na łono natury. Swoją ulubioną miejscówkę ma niedaleko Kalisza. Tam wyremontował stare gospodarstwo i na hektarowej działce założył imponujący ogród. Mietek Szcześniak zaznacza, że aktywność na świeżym powietrzu działa na niego niezwykle kojąco. Może się też pochwalić tym, że szczególnie potrafi zadbać o stare drzewa. Niektóre były już obumarłe, a teraz znów kwitną i wydają owoce.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Zdrowie
Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć

Niedawno piosenkarka podzieliła się swoim sposobem na wyleczenie się z hashimoto. Jak podkreśla, kiedy ona sama kilka lat temu usłyszała diagnozę, postanowiła zrobić wszystko, by zatrzymać rozwój przewlekłego zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Przede wszystkim zaczęła prowadzić zdrowy styl życia i postawiła na restrykcyjną dietę. Skutecznym antidotum miały się też okazać suplementy. Jej wypowiedź wywołała spore kontrowersje. Lekarze podkreślają bowiem, że całkowite wyleczenie się z tego schorzenia nie jest możliwe, a rozwój choroby mogą powstrzymać wyłącznie leki.