Większy komfort i reaktywność. Poznaj rodzinę Salomon Sonic 4
Obuwie francuskiej marki Salomon od lat cieszy się ugruntowaną pozycją w środowisku biegaczy górskich. Ostatnie lata pokazały jednak, że Salomon coraz bardziej wyrabia sobie pozycję w segmencie butów szosowych. W ciągu ostatnich kilku lat marka udowodniła, że może wykorzystać swoje doświadczenie jako producent wysoko wydajnego obuwia dla biegaczy przełajowych i górskich również w świecie biegów ulicznych. Wyniki z ostatnich dwóch lat mówią same za siebie. Marka odniosła sukces w sprzedaży detalicznej dzięki butom Sonic i Predict RA w 2019 i 2020 roku, co zwróciło uwagę zarówno ekspertów specjalizujących się w prowadzeniu sklepów, jak i podiatrów. Sukces był możliwy dzięki wyjątkowemu podejściu do projektowania obuwia. Marka prezentuje zaktualizowaną gamę Sonic na sezon wiosna 2021, w której zastosowana została nowa technologia Opti-Vibe.
W sezonie wiosennym 2021 Salomon postanowił iść za ciosem ulepszając gamę modeli Sonic: Balance, Confidence i Accelerate, dedykowanych do biegania po asfaltowej nawierzchni. Pracując z przekonaniem, że buty do biegania powinny współpracować z biegaczem, Salomon opracował trzy nowe modele Sonica, zaprojektowane tak, aby pasowały do specyfiki biegu każdego biegacza.
Wszystkie trzy modele są wyposażone w technologię Salomon Opti-Vibe, która łączy w sobie dwie pianki - jedną tłumiącą wibracje, a drugą wspomagającą napęd i zwrot energii. Efektem końcowym jest mniejsze zmęczenie, dzięki czemu można w pełni skupić się na bieganiu.
Aby stworzyć Optivibe, Salomon skonstruował i odtworzył wiernie ludzką nogę - w tym kości, mięśnie i więzadła tak, aby jak najlepiej poznać biomechanikę ludzkiej nogi i stopy. Projektanci laboratorium biomechaniki Salomona skupili się na tłumieniu wibracji przy kontakcie stopy z podłożem, co miało na celu zmniejszenie zmęczenia dolnej części nogi bez utraty dynamicznego odbicia. W rzeczywistości eksperci byli w stanie potwierdzić 15-procentowy spadek wibracji w porównaniu z tradycyjnym obuwiem biegowym. Rozwiązanie to pomaga zmniejszyć poziom drgań przenoszonych na stopę, dzięki czemu ogranicza zmęczenie, nie wpływając przy tym negatywnie na przetaczanie stopy. Optivibe to jedna z kilku technologii zastosowana w nowej kolekcji Sonic.
ZAPROJEKTOWANE DLA: początkujących i zaawansowanych biegaczy szosowych, poszukujących butów treningowych lub uniwersalnych (szczegółowe opisy poniżej). Zaprojektowane z myślą o ochronie mięśni podczas biegu i umożliwienia im szybszej regeneracji.
KLUCZOWE PRODUKTY:
Sonic 4 Balance, to model, który zaprojektowany został tak, aby zapewnić doskonałą amortyzację i szybkie odbicie. Nazwany „Najlepszym nowym butem roku 2020” przez Runner’s World UK. W tym modelu wykorzystano technologię Salomon Opti-Vibe, aby znacznie zmniejszyć wibracje i ograniczyć zmęczenie mięśni, jednocześnie zapewniając sprężystość i dynamikę. Miękka, komfortowa siateczka i nowa wewnętrzna konstrukcja sprawiają, że są to wygodne, a jednocześnie responsywne buty do biegania po ulicy.
Drop: 8 mm
Sonic 4 Confidence wykorzystują szereg elementów zapewniających dodatkową ochronę na twardym podłożu. 268 gram wagi oraz 10 milimetrowy drop powodują, że buty są stabilniejsze. Ta zaktualizowana wersja zapewnia większą pewność na asfalcie, dzięki specjalnie zaprojektowanej siateczce i konstrukcji sensiFIT, otulającej stopy. Wyściełany kołnierz i język zapewniają wygodę, natomiast amortyzacja Opti-Vibe pomaga zmniejszyć zmęczenie mięśni, tłumiąc niepożądane wibracje. To wszystko sprawia, że trening może być teraz dłuższy i wydajniejszy.
Ważący zaledwie 223 g Sonic 4 Accelerate to lekkie buty treningowe z funkcjami zaprojektowanymi w celu zoptymalizowania treningu prędkości. But dedykowany jest zaawansowanychm technicznie biegaczom, a to z uwagi na jego 6 mm drop. Lekki model treningowy Sonic 4 Accelerate wyposażono w wiele elementów pozwalających zoptymalizować prędkość: technologia Opti-Vibe zmniejszająca drgania i zmęczenie mięśni, Geometric Decoupling, czyli nowatorski system podeszwy zewnętrznej, współpracujący ze stopą, umożliwia płynne i skuteczne przenoszenie nacisku z pięty na palce, oraz SensiFit™, która sprawia, że but idealnie dopasowuje się do stopy i utrzymuje ją w miejscu, zapewniając komfort i dynamikę bez zbędnej masy.
W wszystkich modelach Sonic zastosowano siateczkę Engineered Mesh. Zróżnicowany splot zapewnia wsparcie i trwałość lub elastyczność i przewiewność, w zależności od tego, co najbardziej potrzebne jest w danej części buta. Język wykonany został w technologii OrthoLite® Impressions, która zapewnia natychmiastową wygodę. System ten wykorzystuje wolno odkształcającą się piankę, zrobioną w 50% z oleju pochodzenia ekologicznego. Materiał zaciska się, odwzorowując z czasem kształt stopy, przez co zapewnia dokładne dopasowanie i komfort. Z kolei technologia, w której wykonane są wkładki OrthoLite® gwarantuje wyjątkową amortyzację, wygodę, przewiewność i trwałość. Wykorzystanie tych wkładek to jeden z najlepszych sposobów na podniesienie komfortu użytkowania oraz funkcjonalności obuwia.
Martyna Kantor – Mistrzyni Polski w biegach górskich na długim dystansie 2019, trzecia zawodniczka Wings for Life na świecie w 2020 roku
Nowego Sonica dostałam jakiś czas temu. Póki co zdążyłam go przetestować jedynie na bieżni mechanicznej. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Może teraz podpadnę miłośnikom zimy, ale ja z niecierpliwością czekam na aurę, która da mi szansę pobiegać w Sonicu po asfalcie.
Katarzyna Solińska – Mistrzyni Polski w biegach górskich na dystansie ultra
W ubiegłym roku miałam przyjemność biegać w butach asfaltowych Salomon Sonic 3 Alccelerate i Balance, oba modele są godne polecenia, ale to ten pierwszy skradł moje serce w całości. Lekki, świetnie dopasowany do stopy, z bardzo dobrą amortyzacją i dynamiką, sprawdza się zarówno na spokojnych treningach, jak i, a może przede wszystkim na szybkich jednostkach. Jego odświeżona wersja Sonic Accelerate 4, niezmiennie króluje w moich codziennych treningach - jeszcze lżejszy i bardziej przyczepny. Z niecierpliwością czekam na szybsze treningi, kiedy będę mogła w pełni wykorzystać możliwości tego buta.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.