Wilcze porady od marki Jack Wolfskin, czyli jak najlepiej ubrać się na wycieczki
Sezon na sporty zimowe trwa! Ośnieżona sceneria umożliwia wypad na skitury i narty oraz umila piesze wycieczki, ale potrafi być równie zachwycająca, co niebezpieczna. Nawet najbardziej doświadczeni wędrowcy potrzebują odpowiednio przygotować się na nieprzewidywalne realia i zmienne temperatury. Marka Jack Wolfskin przychodzi więc z kilkoma cennymi radami, które wielbicielom górskich wycieczek pomogą ubrać się adekwatnie do pogody, a co za tym idzie, cieszyć się odprężającą atmosferą gór i niezwykłymi, zimowymi przeżyciami.
Łatwo zafascynować się pięknem gór, ale równie łatwo zignorować niebezpieczeństwo, które wiąże się ze zlekceważeniem panujących w nich warunków. Wycieczki górskie w okresie zimowym wymagają bowiem szczególnego przygotowania, ponieważ w porównaniu do wypraw letnich, brak odpowiedniej odzieży i obuwia może skończyć się nie tylko dyskomfortem czy wychłodzeniem organizmu, ale w skrajnych przypadkach nawet odmrożeniem czy hipotermią. Z tego powodu tak ważne jest, by przed każdym wyjściem zwrócić szczególną uwagę na warunki pogodowe i do nich dostosować swój ubiór oraz ekwipunek.
Kluczem do odpowiedniego przygotowania jest ubranie warstwowe. Wyprawy w góry to droga przez zmieniający się teren – wspinamy się pod górę, spacerujemy przez las, odpoczywamy na nieosłoniętej od wiatru przestrzeni, aby ostatecznie zejść z powrotem na dół. Każdy z tych etapów inaczej wpłynie na nasz organizm, a warstwowy system ubrań pozwoli nam reagować na każdą zmienną. Od czego więc zacząć? Najbliżej ciała wybieramy warstwę termiczną, której zadaniem jest ocieplić organizm i odprowadzić pot z powierzchni ciała. Następnie stawiamy na warstwę izolującą – polar, puchówkę czy kurtkę syntetyczną, które jeszcze bardziej ogrzeją organizm, a jako warstwę wierzchnią wybieramy kurtkę chroniącą, która ma za zadanie osłonić nas przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, deszczem czy śniegiem.
Równie istotne jest dobranie odpowiedniego obuwia, które zarówno w przypadku wędrówek górskich, jak i wypraw na narty czy skitury, powinno mieć wysoką cholewkę, co uniemożliwi dostanie się śniegu do środka. Na tego typu aktywności sprawdzą się buty z bardzo wytrzymałych materiałów oraz z nieprzemakalną i zapewniającą oddychalność membraną. Dodatkowo, skarpety z grubej wełny np. merino ogrzeją stopę, a spacerowiczom zaopatrzenie się w raczki z pewnością ułatwi podejście na szlaku po niekorzystnym, oblodzonym terenie. W portfolio Jack Wolfskin można znaleźć produkty z różnych kategorii powstałe z najbardziej trwałych materiałów, najnowszych technologii i krojów, które umiejętnie dobrane idealnie sprawdzą się w każdych warunkach i zapewnią pożądany komfort.
Wyprawa w góry wiąże się z dobraniem odpowiedniej odzieży i obuwia, ale także przygotowaniem niezbędnych akcesoriów i wyposażenia na drogę. Wśród nich powinny znaleźć się takie rzeczy jak folia NRC, która ochroni nas przed wychłodzeniem w skrajnych warunkach, ale także okulary słoneczne i krem z filtrem, które zabezpieczą naszą skórę przed silnym, zimowym słońcem. Warto mieć przy sobie także papierową mapę terenu, termos z gorącym napojem, latarkę czołową oraz górski numer alarmowy - 601 100 300.
Szeroki wybór produktów w ofercie marki Jack Wolfskin to wysokiej jakości ubrania, obuwie i akcesoria zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających warunkach atmosferycznych. Na stronie https://www.jack-wolfskin.pl/ wszystkie produkty podzielone są na kategorie w zależności od ich przeznaczenia i uprawianego sportu, co ułatwia wybór i odpowiednie dobranie produktu do planowanych aktywności, a co za tym idzie, cieszenie się w pełni pięknem zimowych gór.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.