Wyścig Drydene 400 na żywo w Motowizji - betonowy potwór rzuca wyzwanie kierowco
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Maj to miesiąc, który przynosi kierowcom NASCAR wiele zróżnicowanych wyzwań. Za nimi już klasyczny półtoramilowy obiekt w Kansas i techniczny Darlington Raceway. Teraz czeka na nich kolejne wyzwanie, a będzie nim owal Dover International Speedway zwany także Betonowym Potworem.
Tor w Dover od lat pojawia się w kalendarzu pucharowej serii NASCAR i za każdym razem wzbudza ogromne emocje. Jest to milowy owal zaliczany do short-tracków, którego nawierzchnia w całości zbudowana jest z betonu. Tego typu nawierzchnia nagrzewa się zdecydowanie wolniej i jest nieco mniej przyczepna niż asfalt. Sama struktura jest też zdecydowanie mniej wyboista. Beton bywa jednak pofalowany, a łączenia kolejnych płyt, z których zbudowana jest cała nawierzchnia generują wibracje. Właśnie owe wibracje pojawiające się w Dover oraz kurz unoszący się za samochodami zapewnił obiektowi przydomek “Betonowego Potwora”. Sam obiekt od lat wykorzystuje potwora w celach marketingowych. Jego kilkunastometrowa podobizna wznosi się obok wejścia na główną trybunę toru. Potwór pojawia się także w formie tradycyjnego trofeum, które przyznawane jest zwycięzcom wyścigów.
W sezonie 2020, podobnie jak w przypadku toru Darlington Raceway, zwycięstwami na Dover International Speedway podzielili się Kevin Harvick i Denny Hamlin. W minioną niedzielę ta dwójka po raz kolejny pojawiała się w czołówce rywalizacji, ale żaden z nich nie był w stanie zagrozić Martinowi Truexowi Jr., który wygrał po raz trzeci w sezonie. Zarówno Harvick jak i Hamlin w tym roku póki co pozostają bez zwycięstwa. Walka o ten sukces w stanie Delaware może okazać się jednak niezwykle trudna. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat Truex za każdym razem finiszował w Dover na pozycji nie gorszej niż drugie miejsca. Ta statystyka i forma jaką zaprezentował ostatniej niedzieli pozwala wierzyć, że i tym razem kibiców czeka fascynująca walka o zwycięstwo, w której jedną z głównych ról może odgrywać Martin Truex Jr.
Podczas zmagań w Darlington wysoką formę zaprezentował także Kyle Larson. Tuż po wyścigu kierowca Chevroleta #5 powiedział, że przez cały czas czuł, jak źle mu idzie, a mimo to był w stanie dojechać na drugiej pozycji. Larson zwyciężył w ostatnim wyścigu w jakim pojawił się na obiekcie w Dover, a było to jesienią 2019 roku. Najbliższa runda może być zatem świetną okazją kontynuowania triumfalnego powrotu do pucharowej serii NASCAR.
Wyścig Drydene 400 na torze Dover International Speedway odbędzie się już w najbliższą niedzielę o godzinie 20:00. Transmisja z tych zmagań będzie dostępna wyłącznie na antenie Motowizji.
Pozostałe transmisje NASCAR Cup Series na antenie Motowizji w maju:
- NASCAR 2021 Circuit of the Americas - transmisja wyścigu – niedziela, 23 maja, godz. 20:30
- NASCAR 2021 Charlotte Motor Speedway - transmisja wyścigu – niedziela, 30 maja, godz. 24:00
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.