Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson – o seksualności i rodzicielstwie
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
Konferencja będzie przebiegała w trybie hybrydowym - stacjonarnie oraz online za pośrednictwem oficjalnych stron Projektu Sekson i Fundacji Avalon na Facebooku, a także strony internetowej Projektu Sekson i kanału YouTube Fundacji Avalon. Wydarzenie jest dostępne dla wszystkich i całkowicie bezpłatne. Aby wziąć w nim udział w trybie stacjonarnym należy zapisać się na stronie www.sekson.pl - można to zrobić już od dziś.
Ciało i cielesność interdyscyplinarnie
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15-16 października w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Projekt Sekson realizowany przez Fundację Avalon powstał w 2019 roku jako odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową. Obala mity i stereotypy na temat życia intymnego oraz rodzinnego osób z niepełnosprawnościami. Skupia się na aktywizacji i zmianie postaw wobec osób z niepełnosprawnościami, tak by były one postrzegane i czuły się jako osoby autonomiczne i niezależne. Działa również na rzecz zwiększenia dostępności w zakresie usług medycznych na zasadzie równych szans. Tegoroczna edycja Konferencji Sekson będzie poświęcona tematyce ciała i cielesności.
- W tym roku podczas Konferencji Sekson o ciele porozmawiamy interdyscyplinarnie, z wielu różnych perspektyw: seksuologicznej, ginekologicznej, urologicznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, a przede wszystkim edukacyjnej. Przyjrzymy się temu, jak ciało jest społecznie postrzegane i obrazowane
- mówi Żaneta Krysiak, Kierowniczka Projektu Sekson Fundacji Avalon.
- Problem odmienności w wyglądzie i zachowaniu to bardzo częsty powód dyskryminowania osób z niepełnosprawnościami. Ciało dotknięte niepełnosprawnością to ciało, którego akceptacja jest szczególnie trudna, a w obliczu kultu sprawnego ciała OzN stają się niewidzialne. Ta niewidzialność wzmacniana jest chociażby przez brak reprezentacji osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni społecznej, kulturowej, medialnej. Celem tegorocznej Konferencji jest odkrywanie tego, co dotychczas było ukrywane, tabuizowane i wykluczane
- dodaje.
Temat ciałopozytywności w różnych aspektach
W trakcie tegorocznej Konferencji poruszone zostaną między innymi tematy dotyczące wpływu niepełnosprawności, ograniczeń płynących z ciała na podejmowanie aktywności seksualnej, terapii i wsparcia osób z zaburzeniami seksualnymi, wykluczeniu przez ciało i asystencji seksualnej. Dużo uwagi zostanie poświęcone ciałopozytywności w różnych kontekstach - po amputacji, budowaniu pozytywnej cielesności i obrazie ciała w czasie dojrzewania, akceptacji ciała z bliznami, a także o różnych ścieżkach macierzyństwa, również tych trudnych, bo związanych z bolesnym doświadczeniem poronienia.
Konferencja Sekson to dwa dni wypełnione prelekcjami specjalistów i specjalistek, a także działaczy i działaczek na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia odbędzie się również kilkanaście warsztatów skoncentrowanych wokół samoakceptacji, języka ciała, praktykach jego mobilizacji i pracy z nim, edukacji, a także wokół czerpania satysfakcji z seksualnej sfery życia oraz macierzyństwa.
Wśród prelegentów znajdą się między innymi: dr n. hum. Alicja Długołęcka, dr n. med. Piotr Świniarski, mgr Barbara Płaczek, prof. UW i UR dr. Remigiusz Kijak, dr n. med. Monika Łukasiewicz, dr n.med. Paweł Jędrzejczyk, organizacja Srebrny Warkocz, Magazyn Szajn, Marta Lorczyk, Dagmara Maria Boruc, Lisette Mepschen, Kamila Raczyńska-Chomyn, Agnieszka Walendzik-Ostrowska, Joanna Dec-Pietrowska, Monika Rozmysłowicz, Kinga Sankowska, Łukasz Krysa, Barbara Kędzior, Katarzyna Dinst, Iwona Nizio, Marzena Sosnowska, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Paweł Garstka.
Harmonogram i patroni IV Konferencji Sekson
Szczegółowy harmonogram IV Konferencji Sekson - o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową dostępny jest na stronie www.sekson.pl. Pod tym samym adresem można zapisać się na wydarzenie. Udział w konferencji stacjonarnej, ze względu na limitowaną liczbę miejsc, wymaga uprzedniej rejestracji. Wydarzenie w wersji online będzie ogólnodostępne.
Zapisz się i weź udział w IV Konferencji Sekson
Konferencja Sekson 2022 | Sekson
https://www.sekson.pl/konferencja/edycja-2022/
Wydarzenie przebiegnie pod patronatem/matronatem: Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Naczelnej Izby Lekarskiej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Organizacja powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.
Fundacja Avalon aktualnie wspiera ponad 12 500 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 270 mln złotych.
Projekt Sekson powstał w 2019 roku, ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, prowadzone są także spotkania live oraz cykl wywiadów #wyłączamytabu #włączamywiedzę ze specjalistami i osobami z niepełnosprawnościami. Co roku organizowana jest Konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową.
Oficjalne kanały Projektu Sekson:
www.sekson.pl www.facebook.com/Sekson www.instagram.com/projektsekson/
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.