Zmagania pływackie zawodników Olimpiad Specjalnych na basenie wrocławskiej AWF
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Radość z rywalizacji i zwycięstwa będą silniejsze od zmęczenia po wyścigu – ponad 120 pływaków z niepełnosprawnościami z Dolnego Śląska weźmie udział w XII Dolnośląskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych. Spośród nich zostanie wyłoniona kadra Dolnego Śląska na Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.
Tegoroczna edycja zawodów rozegrana zostanie na pływalni wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Wystartuje ponad 120 sportowców z całego Dolnego Śląska. Mityng rozpocznie się wniesieniem flagi, hymnem Olimpiad Specjalnych i powitaniem jego uczestników, a wszystko z udziałem gości specjalnych. Jednym z nich będzie olimpijka z Moskwy i Montrealu Aleksandra Kaczyńska – Błoch. Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną będą zmagali się w dyscyplinach znanych z igrzysk olimpijskich – we wszystkich stylach pływackich oraz w sztafetach stylem dowolnym 4x25 m.
– Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku – taką przysięgę składają zawodnicy Olimpiad Specjalnych. Tu każdy wygrywa pokonując swoje słabości – mówi Alicja Pacześniak, współorganizatorka mityngu i szefowa Klubu OS „Handicap”. – Zależy nam na rozpowszechnieniu idei Olimpiad Specjalnych w regionie, a także na czerpaniu radości z uprawiania sportu – dodaje.
Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych to największa tego typu impreza we Wrocławiu i druga na Dolnym Śląsku. Jej celem są przede wszystkim popularyzacja uprawiania pływania wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną i podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów i zajęć sportowo- rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizatorom zależy także na podnoszeniu sprawności fizycznej wśród młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i nawiązywaniu przyjaznych kontaktów między zawodnikami. Efektem tego wielkiego, pływackiego spotkania będzie także wyłonienie reprezentacji Dolnego Śląska na Ogólnopolski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych.
XII Dolnośląski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych odbędzie się na krytej pływalni AWF Wrocław przy al. Paderewskiego 35, nieopodal Stadionu Olimpijskiego. Wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 25 kwietnia o godz. 10.00 uroczystą ceremonią otwarcia. Zawody będą trwały od 10:30 do 16:00.
Organizatorami mityngu są: Dolnośląski Oddział Olimpiad Specjalnych Polska i Klub Olimpiad Specjalnych Handicap Wrocław. Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Stowarzyszenie Handicap.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.