Komunikaty PR

1 lutego - Nowy Rok w wersji azjatyckiej

2022-02-01  |  13:10
Biuro prasowe
Kontakt
Kaja Pomiankiewicz
Agencja Od kuchni

Chodakowska 12
03-826 Warszawa
kaja.pomiankiewicz|odkuchni.co| |kaja.pomiankiewicz|odkuchni.co
+48 665 113 144
www.odkuchni.co

Gdy my już dawno odłożyliśmy na bok sylwestrowe kreacje, wielu Azjatów dopiero przygotowuje się do przywitania nadchodzącego Nowego Roku. Jak to możliwe? Zgodnie z kalendarzem księżycowym nastąpi on we wtorek, 1 lutego. Dziś rozpoczyna się także Rok Tygrysa, czyli chińskiego znaku zodiaku kojarzonego z siłą i odwagą. O tym, jak mieszkańcy Azji obchodzą to święto, opowiada Linh Ziółkowska, Managerka Wi-Taj, warszawskiej restauracji specjalizującej się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.

3w1: Tết, Nowy Rok i Święto Wiosny

Trzy nazwy, jedno święto – tak można podsumować uroczystości, które już niebawem rozpoczną się na wschodniej półkuli. Święto Tết, czyli wietnamski wyznacznik rozpoczęcia Nowego Roku, to zgodnie z chińskim kalendarzem dzień Święta Wiosny. Uroczystości te wypadają ruchomo w styczniu bądź lutym. W tym roku główne święto celebrowane jest pierwszego dnia drugiego miesiąca zgodnie z naszym, gregoriańskim kalendarzem. Jak podkreśla Linh Ziółkowska, Managerka restauracji Wi-Taj:

Bez względu na to, na którą z okazji kładzie się większy nacisk, najważniejsze w tym czasie jest zjednoczenie z rodziną, szczególnie z tymi członkami, którzy na co dzień przebywają z dala od najbliższych. Z tego względu na kontynencie azjatyckim okres drugiej połowy stycznia wiąże się z intensywnymi migracjami i powrotami do rodzinnych domów.

Warto dodać, że podobnie jak u nas, obchody Nowego Roku rozpoczynają się już w sylwestrowy wieczór, azjatyckie Święto Tết również startuje w przeddzień najważniejszych uroczystości. Co więcej, obchody Nowego Roku w kalendarzu księżycowym trwają kilka kolejnych dni.

Zarówno przygotowania do obchodów Święta Tết jak i jego trwanie to szczególny czas dla mieszkańców Wietnamu. W tym roku na tę okoliczność od 31 stycznia do 3 lutego wypadają dni wolne od pracy. Dzięki temu rodziny mogą prawdziwie nacieszyć się swoją obecnością i wspólnym wkraczaniem w nowy etap życia – mówi Ziółkowska.

Tańce smoka, karaoke i czerwone koperty

Przełom starego roku i Święta Wiosny bogaty jest w liczne zwyczaje. Jedną z atrakcji przygotowywanych na ostatni dzień starego roku są na przykład wietnamskie tańce smoka, który jest symbolem Święta Tết. A jak wyglądają kolejne świąteczne dni w azjatyckim stylu?

Nowy Rok nie mógłby się odbywać bez głośnych fajerwerków i radosnych zabaw. Domeną Wietnamczyków jest też urządzanie karaoke, do którego obowiązkowym zestawem w wielu domach jest mikrofon oraz wedle preferencji zielona herbata lub lokalne trunki – dodaje Ziółkowska.

Zgodnie z tradycją na ulicach odbywają się huczne parady, zaś w domach bliscy gromadzą się na uroczystych kolacjach, obdarowując się pieniędzmi zamkniętymi w symbolicznych czerwonych kopertach. Kolor ten jest uznawany za najpomyślniejszy w chińskiej kulturze, dlatego w różnych postaciach towarzyszy on obchodom tych świąt. Króluje on również w dekoracjach, którymi zdobione są ulice, latarnie oraz domy. Podczas gdy my próbujemy wytrwać kolejne tygodnie w noworocznych postanowieniach i cieszymy się trwającym karnawałem, Azjaci doświadczają upragnionego wypoczynku, uroczystych wizyt w świątyniach oraz radosnego ucztowania w gronie rodziny i przyjaciół.

2022 Rokiem Tygrysa

Wraz z Nowym Rokiem w Azji zmienia się również znak zodiaku, który towarzyszy kolejnym 12 miesiącom kalendarza chińskiego. W nadchodzącym 2022 roku symbolem będzie tygrys – jeden z dwunastu zwierząt cyklicznie pojawiających się w azjatyckim kalendarzu. Wśród pozostałych są: szczur, bawół, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies oraz świnia. Tygrys patronujący wszystkim osobom urodzonym w 2022 roku jest symbolem siły, śmiałości i odwagi. 

Zgodnie z wierzeniami, osoby urodzone w Roku Tygrysa cechuje duża aktywność, ambicje oraz przywódczy charakter lubiący ducha rywalizacji i nowe wyzwania. Mogę zdradzić, że taka właśnie jest szefowa restauracji Wi-Taj, która również urodziła się w roku, gdy królował tygrys – komentuje Ziółkowska.

Znaki zodiaku są istotnym elementem kultury azjatyckiej. Uznaje się bowiem, że z danym symbolem łączą się również szczęśliwe kolory, dni tygodnia czy też pomyślne liczby. Jednak podobnie jak w bliskim nam europejskim wydaniu astrologii, trudno o horoskopową spójność. Miejmy nadzieję, że wszystkim „tygrysom” ten rok przyniesie wiele miłych chwil i pozytywnych niespodzianek.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Od kuchni
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Workation - pracuj i wypoczywaj w Trójmieście Biuro prasowe
2024-07-22 | 11:20

Workation - pracuj i wypoczywaj w Trójmieście

  Zdjęcia: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84jPsrkKOMReX6D0_z9g?e=UDghVT  Wetransfer: https://we.tl/t-2nufSqFPD2  Workation - pracuj i wypoczywaj w
Styl życia Sulejów – kajakowa stolica Polski bije rekord
2024-07-22 | 07:30

Sulejów – kajakowa stolica Polski bije rekord

Urząd Miejski w Sulejowie postanowił podjąć próbę pobicia Rekordu Polski w kategorii „Największa parada kajaków”. 25 lipca 2024 roku w Gminie
Styl życia Frydrychowo: czy padnie nowy rekord na plon pszenicy ozimej?
2024-07-19 | 07:30

Frydrychowo: czy padnie nowy rekord na plon pszenicy ozimej?

Rekord Polski w kategorii „Największy plon pszenicy ozimej z hektara” cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku, oprócz Śmielina, wyzwanie podejmie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.