Komunikaty PR

1 lutego - Nowy Rok w wersji azjatyckiej

2022-02-01  |  13:10
Biuro prasowe
Kontakt
Kaja Pomiankiewicz
Agencja Od kuchni

Chodakowska 12
03-826 Warszawa
kaja.pomiankiewicz|odkuchni.co| |kaja.pomiankiewicz|odkuchni.co
+48 665 113 144
www.odkuchni.co

Gdy my już dawno odłożyliśmy na bok sylwestrowe kreacje, wielu Azjatów dopiero przygotowuje się do przywitania nadchodzącego Nowego Roku. Jak to możliwe? Zgodnie z kalendarzem księżycowym nastąpi on we wtorek, 1 lutego. Dziś rozpoczyna się także Rok Tygrysa, czyli chińskiego znaku zodiaku kojarzonego z siłą i odwagą. O tym, jak mieszkańcy Azji obchodzą to święto, opowiada Linh Ziółkowska, Managerka Wi-Taj, warszawskiej restauracji specjalizującej się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.

3w1: Tết, Nowy Rok i Święto Wiosny

Trzy nazwy, jedno święto – tak można podsumować uroczystości, które już niebawem rozpoczną się na wschodniej półkuli. Święto Tết, czyli wietnamski wyznacznik rozpoczęcia Nowego Roku, to zgodnie z chińskim kalendarzem dzień Święta Wiosny. Uroczystości te wypadają ruchomo w styczniu bądź lutym. W tym roku główne święto celebrowane jest pierwszego dnia drugiego miesiąca zgodnie z naszym, gregoriańskim kalendarzem. Jak podkreśla Linh Ziółkowska, Managerka restauracji Wi-Taj:

Bez względu na to, na którą z okazji kładzie się większy nacisk, najważniejsze w tym czasie jest zjednoczenie z rodziną, szczególnie z tymi członkami, którzy na co dzień przebywają z dala od najbliższych. Z tego względu na kontynencie azjatyckim okres drugiej połowy stycznia wiąże się z intensywnymi migracjami i powrotami do rodzinnych domów.

Warto dodać, że podobnie jak u nas, obchody Nowego Roku rozpoczynają się już w sylwestrowy wieczór, azjatyckie Święto Tết również startuje w przeddzień najważniejszych uroczystości. Co więcej, obchody Nowego Roku w kalendarzu księżycowym trwają kilka kolejnych dni.

Zarówno przygotowania do obchodów Święta Tết jak i jego trwanie to szczególny czas dla mieszkańców Wietnamu. W tym roku na tę okoliczność od 31 stycznia do 3 lutego wypadają dni wolne od pracy. Dzięki temu rodziny mogą prawdziwie nacieszyć się swoją obecnością i wspólnym wkraczaniem w nowy etap życia – mówi Ziółkowska.

Tańce smoka, karaoke i czerwone koperty

Przełom starego roku i Święta Wiosny bogaty jest w liczne zwyczaje. Jedną z atrakcji przygotowywanych na ostatni dzień starego roku są na przykład wietnamskie tańce smoka, który jest symbolem Święta Tết. A jak wyglądają kolejne świąteczne dni w azjatyckim stylu?

Nowy Rok nie mógłby się odbywać bez głośnych fajerwerków i radosnych zabaw. Domeną Wietnamczyków jest też urządzanie karaoke, do którego obowiązkowym zestawem w wielu domach jest mikrofon oraz wedle preferencji zielona herbata lub lokalne trunki – dodaje Ziółkowska.

Zgodnie z tradycją na ulicach odbywają się huczne parady, zaś w domach bliscy gromadzą się na uroczystych kolacjach, obdarowując się pieniędzmi zamkniętymi w symbolicznych czerwonych kopertach. Kolor ten jest uznawany za najpomyślniejszy w chińskiej kulturze, dlatego w różnych postaciach towarzyszy on obchodom tych świąt. Króluje on również w dekoracjach, którymi zdobione są ulice, latarnie oraz domy. Podczas gdy my próbujemy wytrwać kolejne tygodnie w noworocznych postanowieniach i cieszymy się trwającym karnawałem, Azjaci doświadczają upragnionego wypoczynku, uroczystych wizyt w świątyniach oraz radosnego ucztowania w gronie rodziny i przyjaciół.

2022 Rokiem Tygrysa

Wraz z Nowym Rokiem w Azji zmienia się również znak zodiaku, który towarzyszy kolejnym 12 miesiącom kalendarza chińskiego. W nadchodzącym 2022 roku symbolem będzie tygrys – jeden z dwunastu zwierząt cyklicznie pojawiających się w azjatyckim kalendarzu. Wśród pozostałych są: szczur, bawół, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies oraz świnia. Tygrys patronujący wszystkim osobom urodzonym w 2022 roku jest symbolem siły, śmiałości i odwagi. 

Zgodnie z wierzeniami, osoby urodzone w Roku Tygrysa cechuje duża aktywność, ambicje oraz przywódczy charakter lubiący ducha rywalizacji i nowe wyzwania. Mogę zdradzić, że taka właśnie jest szefowa restauracji Wi-Taj, która również urodziła się w roku, gdy królował tygrys – komentuje Ziółkowska.

Znaki zodiaku są istotnym elementem kultury azjatyckiej. Uznaje się bowiem, że z danym symbolem łączą się również szczęśliwe kolory, dni tygodnia czy też pomyślne liczby. Jednak podobnie jak w bliskim nam europejskim wydaniu astrologii, trudno o horoskopową spójność. Miejmy nadzieję, że wszystkim „tygrysom” ten rok przyniesie wiele miłych chwil i pozytywnych niespodzianek.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Od kuchni
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.

Problemy społeczne

Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać

Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.