Komunikaty PR

17. Urodziny Instytut Konfucjusza w Krakowie

2023-09-22  |  18:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Zięba
Instytut Konfucjusza w Krakowie

Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/

W programie obchodów można znaleźć m.in.: pokaz tradycyjnej mody chińskiej, warsztaty kaligrafii, slajdowisko, grę terenową, lekcje pokazowe j. chińskiego dla dzieci i dorosłych i wykłady.

 

Poniedziałek 25 września godz. 13:00-17:00.

 

25 września (poniedziałek) godz. 13:00 i 13:50.

 

Godzina 13:00 - Lekcja pokazowa j. chińskiego dla dorosłych - poziom początkujący

Godzina 13:50 - Lekcja pokazowa j. chińskiego dla dzieci - poziom początkujący

Lekcje pokazowe to świetna okazja do sprawdzenia jakich metod nauczania używają lektorzy podczas prowadzania zajęć. Podczas zajęć będzie można poznać lektorów prowadzących kursy w Ośrodku „Instytut Konfucjusza w Krakowie” i nauczyć się kilku słówek i zwrotów w języku chińskim. Lektorzy chętnie odpowiedzą na wszystkie związane zarówno z nauką języka chińskiego, jak i kwestiami organizacyjnymi.

Czas trwania lekcji 45 min.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.

 

25 września (poniedziałek) godz. 14:30.

 

Wiele twarzy spódnicy mamian – wykład i pokaz dr Magdalena Grela-Chen

Mamianqun, dosłownie spódnica z końską twarzą, stanowi jeden z flagowych fasonów dynastii Ming. W ostatnich latach przeżywa ona swój renesans, a projekt ten wykorzystał m.in. dom mody Dior, wywołując gorącą dyskusję na temat granic zapożyczeń w modzie. Zapraszamy na wykład, który wyjaśni, dlaczego w nazwie spódnicy znajduje się końska twarz i czy faktycznie ma ona coś wspólnego z koniem. W trakcie pokazu z okazji 17. urodzin Ośrodka "Instytut Konfucjusza w Krakowie" dr Grela zaprezentuje tradycyjne stylizacje, jak i nowoczesne zestawy, które łączą modę chińską z zachodnią. Pokaz pozwoli obrazowo wyjaśnić, dlaczego mamian stanowi pożądany element w szafie zwolenników tradycji, jak i nowoczesnych rozwiązań.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 3.04.

 

25 września (poniedziałek) godz. 16:00.

 

Warsztaty kaligrafii chińskiej

W starożytności kaligrafia wchodziła w skład tzw. czterech sztuk, które powinien znać każdy wykształcony człowiek i traktowana jest do dziś na równi z malarstwem. Podczas warsztatów uczestnikom zostaną przedstawione narzędzia do kaligrafii, czyli „cztery skarby uczonego” oraz sposób i techniki korzystania z nich. Podsumowanie zajęć stanowić będzie ćwiczenie pisania podstawowych kresek występujących w znakach oraz całych znaków. Swoje dzieło będzie można zabrać ze sobą do domu na pamiątkę.

Zapisy przyjmowane są pod adresem instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Ilość miejsc jest ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń!

Aby uczestniczyć w zajęciach nie trzeba umieć języka chińskiego ani być w trakcie nauki.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 2.11.

 

Wtorek 26 września godz. 13:00-17:00.

 

26 września (wtorek) godz. 13:00.

 

Gra terenowa - Skarby chińskich prowincji

Jak nazywa się najbardziej charakterystyczne danie kuchni syczuańskiej? Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas podróży do Pekinu? Które jezioro szczególnie ukochali sobie chińscy poeci? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i na wiele innych pytań weź udział w grze terenowej.

Obowiązują zapisy - w grupach do 5 osób lub indywidualnie.

Zapisy przyjmowane są do 22 września pod adresem instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A.

 

26 września (wtorek) godz. 14:30.

 

Wyjazdy do Chin - slajdowisko

W ramach slajdowiska Zuzia Szilke oraz Karolina Krupa opowiedzą o swoich podróżach, które odbyły się w lecie 2023 roku w ramach dwóch szkół letnich, współorganizowanych przez Instytut Konfucjusza w Krakowie, a także podzielą się licznymi zdjęciami oraz anegdotkami. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli również zapoznać się z możliwościami wyjazdów do Chin, dostępnymi dla kursantów Instytutu oraz poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Piękne widoki oraz podróżnicze inspiracje gwarantowane

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.

 

26 września (wtorek) godz. 15:30.

 

Yuebing – ciasteczka księżycowe – wykład

Z okazji nadchodzącego Święta Środka Jesieni dr Magdalena Grela-Chen przygotowała prelekcję poświęconą ciastkom księżycowym (yuebing). W jej trakcie wykładu uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się różnorodności ciastek i sposobom przygotowania. Dr Grela odpowie na pytanie, czy wszystkie ciastka są słodkie oraz do czego potrzebne są solone kacze jaja. Zastanowimy się również nad tym, czy wręczenie ciastek w prezencie może budzić kontrowersje.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Więcej informacji na stronie Facebook Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Instytut Konfucjusza w Krakowie
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.