176 akcji z Operacją Czysta Rzeka z okazji Dnia Ziemi
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza@operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
W weekend z okazji Światowego Dnia Ziemi w ramach Operacji Czysta Rzeka odbyło się 176 akcji w całej Polsce. Ponad 5000 osób sprzątało tereny zielone nad rzekami, lasy i inne zakątki. Według raportów na razie z 24 procent lokalizacji uwolniliśmy naturę z ponad 30 ton śmieci.
Co roku w związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi w całej Polsce odbywa się najwięcej akcji sprzątania. Tak też jest w przypadku Operacji Czysta Rzeka. Ponad 5000 osób z workami na śmieci ruszyło w 176 lokalizacjach, aby sprzątać okolice. Najwięcej – 144 - było akcji otwartych, do których mógł zapisać się każdy w systemie, 27 akcji miało charakter prywatny. W tym czasie odbyło się też 5 akcji szkolnych.
Ponad 400 osób wzięło udział w wielkim sprzątaniu nad Wisłą - akcji Sztabu Głównego. 21 sztabów zebrało prawie 10 ton śmieci po prawym i lewym brzegu królowej polskich rzek.
Wielkie porządki odbyły się także na Odrze we Wrocławiu, ale także na Warmii i Mazurach, m.in. w Olsztynie, Purdzie, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście czy Lubelszczyźnie - m.in. Chełmie, Lublinie, Międzyrzecu Podlaskim, Puławach, Radzyniu Podlaskim. Na Podkarpaciu sprzątano m.in. w Lubaczowie, Lesku, Narolu czy Sanoku.
Sprzątały praktycznie wszystkie województwa. Najliczniej tradycyjnie na Mazowszu - 56 akcji, na Lubelszczyźnie - 23, na Podkarpaciu - 14, Warmii i Mazurach - 14 oraz Podlasiu i Kujawsko-Pomorskiem - 11.
„Wszystkim szefom sztabów i uczestnikom akcji - małym i dużym - bardzo dziękujemy za zaangażowanie. Razem możemy więcej i to widać w relacjach z akcji. Cieszymy się, że w wielu miejscach, tam, gdzie sprzątaliśmy kolejny raz, śmieci jest mniej. Z kolei w innych miejscach znajdowaliśmy odpady, do których nie dotarł nikt wcześniej i dzięki naszej akcji zniknęły z łona natury. Znów najwięcej było butelek szklanych i plastikowych i tzw. odpadów pokonsumpcyjnych, ale były też wielkie gabaryty – opony, materace, grille i wózki. Nawet zdarzył się niewybuch, który zabezpieczyła policja” - mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.
Operacja Czysta Rzeka nie kończy swojej aktywności. W ramach wiosennej edycji porządki można robić do 6 maja! Dla spóźnialskich to ostatni dzwonek na rejestrację akcji i do akcji już istniejących - https://system.operacjarzeka.pl/.
Relację z akcji Warszawy można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/s3syOF0MYkw

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.