176 akcji z Operacją Czysta Rzeka z okazji Dnia Ziemi
Operacja Rzeka Sztab Główny
ul. Zamkowa 1
21-505 Janów Podlaski
iza|operacjarzeka.pl| |iza|operacjarzeka.pl
+40609900492
www.operacjarzeka.pl
W weekend z okazji Światowego Dnia Ziemi w ramach Operacji Czysta Rzeka odbyło się 176 akcji w całej Polsce. Ponad 5000 osób sprzątało tereny zielone nad rzekami, lasy i inne zakątki. Według raportów na razie z 24 procent lokalizacji uwolniliśmy naturę z ponad 30 ton śmieci.
Co roku w związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi w całej Polsce odbywa się najwięcej akcji sprzątania. Tak też jest w przypadku Operacji Czysta Rzeka. Ponad 5000 osób z workami na śmieci ruszyło w 176 lokalizacjach, aby sprzątać okolice. Najwięcej – 144 - było akcji otwartych, do których mógł zapisać się każdy w systemie, 27 akcji miało charakter prywatny. W tym czasie odbyło się też 5 akcji szkolnych.
Ponad 400 osób wzięło udział w wielkim sprzątaniu nad Wisłą - akcji Sztabu Głównego. 21 sztabów zebrało prawie 10 ton śmieci po prawym i lewym brzegu królowej polskich rzek.
Wielkie porządki odbyły się także na Odrze we Wrocławiu, ale także na Warmii i Mazurach, m.in. w Olsztynie, Purdzie, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście czy Lubelszczyźnie - m.in. Chełmie, Lublinie, Międzyrzecu Podlaskim, Puławach, Radzyniu Podlaskim. Na Podkarpaciu sprzątano m.in. w Lubaczowie, Lesku, Narolu czy Sanoku.
Sprzątały praktycznie wszystkie województwa. Najliczniej tradycyjnie na Mazowszu - 56 akcji, na Lubelszczyźnie - 23, na Podkarpaciu - 14, Warmii i Mazurach - 14 oraz Podlasiu i Kujawsko-Pomorskiem - 11.
„Wszystkim szefom sztabów i uczestnikom akcji - małym i dużym - bardzo dziękujemy za zaangażowanie. Razem możemy więcej i to widać w relacjach z akcji. Cieszymy się, że w wielu miejscach, tam, gdzie sprzątaliśmy kolejny raz, śmieci jest mniej. Z kolei w innych miejscach znajdowaliśmy odpady, do których nie dotarł nikt wcześniej i dzięki naszej akcji zniknęły z łona natury. Znów najwięcej było butelek szklanych i plastikowych i tzw. odpadów pokonsumpcyjnych, ale były też wielkie gabaryty – opony, materace, grille i wózki. Nawet zdarzył się niewybuch, który zabezpieczyła policja” - mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.
Operacja Czysta Rzeka nie kończy swojej aktywności. W ramach wiosennej edycji porządki można robić do 6 maja! Dla spóźnialskich to ostatni dzwonek na rejestrację akcji i do akcji już istniejących - https://system.operacjarzeka.pl/.
Relację z akcji Warszawy można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/s3syOF0MYkw
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.