Komunikaty PR

3 urodziny Projektu Sekson

2022-05-11  |  09:50
Biuro prasowe

Sekson to edukacyjny projekt Fundacji Avalon, poświęcony seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową, prowadzony od 2019 roku. Misją Projektu jest edukacja, przeciwdziałanie dyskryminacji, wykluczeniu i stereotypom, działanie na rzecz zmiany społecznego postrzegania niepełnosprawności w kontekście nawiązywania relacji intymnych, zakładania rodziny, posiadania oraz wychowywania dzieci. Ponadto Projekt działa na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych i ich funkcjonowania we wskazanym zakresie. Działania Projektu dążą do tego, aby postulat „seksualność jest częścią nas wszystkich – niezależnie od płci i stopnia sprawności” stał się rzeczywistością. W tym roku Projekt Sekson obchodzi swoje trzecie urodziny. To doskonała okazja, aby podsumować jego dotychczasowe działania.
 

Badania społeczne

W styczniu 2020 r. dom badawczy SW RESARCH na zlecenie Fundacji Avalon przeprowadził szerokie badania jakościowe i ilościowe “Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową”, w których wzięło udział ponad 800 respondentów. Badania stały się punktem wyjścia dla działań Projektu. Poruszone zostały wątki dotyczące m.in. niepełnosprawności, seksualności, związków i rodzicielstwa, a także dostępu do usług medycznych i społecznego postrzegania niepełnosprawności. W badanej grupie znalazły się nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też osoby z ich bezpośredniego otoczenia: rodzice, partnerki, partnerzy, a także specjaliści z dziedziny ginekologii i fizjoterapii. Badania potwierdziły znaczenie barier i ograniczeń z jakimi spotykają się na co dzień osoby z niepełnosprawnościami. Pokazały jak silne jest wciąż stereotypowe myślenie o osobach z niepełnosprawnościami w kontekście życia intymnego i rodzinnego, również w ich najbliższym otoczeniu.  Raporty z badań dostępne są na stronie internetowej Projektu Sekson.

Konferencja Sekson

Najważniejszym przedsięwzięciem Projektu jest coroczna Konferencja Sekson, realizowana od 2020 roku jako wydarzenie ogólnopolskie i bezpłatne. Konferencja stanowi forum wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie niepełnosprawności, seksualności i rodzicielstwa dla osób z niepełnosprawnościami i specjalistów. Edukacja i wspomniana wymiana doświadczeń stanowią siłę do zmiany rzeczywistości oraz budowania świata równości, samodzielności i niezależności osób z niepełnosprawnościami. Jest to największe wydarzenie zrzeszające środowiska niepełnosprawnych oraz specjalistów z takich dziedzin jak: seksuologia, ginekologia, urologia, psychologia oraz działacze na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Każda z edycji odbywała się w formule hybrydowej.

“Już dziś zapraszamy na IV Ogólnopolską Konferencję Sekson. W tym roku tematem przewodnim będzie ciało i cielesność w ujęciu interdyscyplinarnym – w perspektywach: seksuologicznej, medycznej, psychologicznej, a przede wszystkim edukacyjnej. Organizując takie spotkanie mamy świadomość, że nie boimy się zadawać trudnych pytań i edukować w tematach które inni pomijają. Wiemy, że dzięki naszym działaniom udaje nam się zmieniać społeczne postrzeganie osób z niepełnosprawnościami i edukować w tak ważnych tematach.” -  Żaneta Krysiak, kierowniczka projektu Sekson.

IV Konferencja Sekson odbędzie się w październiku, a już teraz trwa nabór na prelegentów. By wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym m.in. trzeba zawrzeć propozycję tytułu wystąpienia i jego krótki opis. Termin zgłoszeń upływa 20 czerwca.

Spośród nadesłanych zgłoszeń przedstawiciele Fundacji Avalon i Zespołu Eksperckiego Projektu Sekson wybiorą trzy zwycięskie zgłoszenia, których autorzy będą mieli możliwość wystąpienia na Konferencji.

Mapa Dostępności 

W odpowiedzi na wnioski płynące z badań i sygnały odbierane od podopiecznych powstała Mapa Dostępności Fundacji Avalon, która od ponad dwóch lat jest stale poszerzana o nowe placówki medyczne. Mapa jest ogólnopolską wyszukiwarką dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych gabinetów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także specjalistów z zakresu ginekologii, fizjoterapii, seksuologii, andrologii, urologii, fizjoterapii. Można ją znaleźć pod adresem mapadostepnosci.pl. Każdy może zgłosić polecaną, dostosowaną placówkę lub lekarza bądź specjalistę z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami poprzez dedykowany formularz.

Sukces kampanii społecznej “Pełnosprawni w miłości”

Pod koniec 2021 roku, Fundacja Avalon wystartowała z ogólnopolską kampanią społeczną, dofinansowaną ze środków PFRON, pod nośnym tytułem „Pełnosprawni w miłości”. Kampania osiągnęła ogromny sukces medialny. Profesjonalna realizacja, dobór materiałów promocyjnych, ale też ogromne zainteresowanie mediów tematem kampanii i zaangażowanie twórców internetowych w działania wokół “Pełnosprawnych w miłości” umożliwiły dotarcie do ponad 22 milionów odbiorców. W kampanii wystąpiły trzy osoby o różnych rodzajach niepełnosprawności w różnych sytuacjach życiowych - Artur Wachowicz, Anna Klecha oraz Sylwia Gajewska. Pokazane historie udowadniają, że niepełnosprawność nie musi stanowić bariery w miłości, nawiązywaniu relacji, budowaniu związków i zakładaniu rodziny. 

Pozostałe działania projektu Sekson

Projekt Sekson stale się rozwija i tworzy nowe inicjatywy. Od marca 2022 roku do stycznia 2023, co dwa miesiące, odbywają się pokazy filmowe z cyklu “MOVIE-MY NA GŁOS” połączone z dyskusją wokół tematu rodzicielstwa i seksualności osób z niepełnosprawnościami. Raz do roku z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Seksu Projekt organizuje Tydzień Seksualności. W ramach akcji organizowane są wydarzenia online, warsztaty, spotkania, wokół tematów związanych z seksualnością i niepełnosprawnością.

Na kanałach społecznościowych Projekt Sekson prowadzi cykle edukacyjne z Grupą PONTON i sklepem N69.pl. Infografiki można znaleźć na profilu Projektu Sekson na Instagramie.

Została również wydana publikacja edukacyjna o zdrowiu intymnym “Jak zadbać o swoje zdrowie intymne. Poradnik w 7 krokach”. We współpracy z Zespołem Eksperckim powstał poradnik dotyczący profilaktyki zdrowia intymnego dla osób z niepełnosprawnością ruchową, opracowany graficznie przez Julię Zakrocką. Poradnik dostępny jest także w wersji online do pobrania na stronie internetowej Projektu Sekson.

Więcej informacji o tych oraz innych działaniach znajduje się na stronie internetowej projektu, będącej również platformą edukacyjną: https://www.sekson.pl/

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Zrób to sam, czyli kreatywne DIY w sezonie ślubnym Biuro prasowe
2022-06-30 | 11:20

Zrób to sam, czyli kreatywne DIY w sezonie ślubnym

Pomysłów na organizację ceremonii zaślubin i przyjęcia weselnego jest tyle, ilu samych nowożeńców. I trudno rozstrzygać, które z nich są najlepszym wyborem. Co do
Styl życia Ekologiczne nawyki – praktykuj je także na wakacjach!
2022-06-29 | 16:56

Ekologiczne nawyki – praktykuj je także na wakacjach!

Wyjazd wakacyjny nie powinien być czasem rezygnacji z ekologicznych nawyków, które praktykujemy na co dzień w domu. Oszczędzajmy zasoby, sprzątajmy naturalnymi środkami
Styl życia Lato z kulturą w Westfield Arkadia
2022-06-29 | 14:00

Lato z kulturą w Westfield Arkadia

Centrum handlowe Westfield Arkadia zaprasza na moc letnich wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które rozpoczęły się 23 czerwca i potrwają do 18 sierpnia 2022 roku. Co czwartek

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Film

Problemy społeczne

U młodych pacjentek rak piersi występuje rzadko, ale jest bardziej agresywny. Dla wielu z nich taka diagnoza brzmi jak wyrok

Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce sukcesywnie wzrasta. Co roku taką diagnozę słyszy ok. 20 tys. kobiet. Pacjentki przed 30. rokiem życia stanowią niewielki odsetek chorych, ale w ich przypadku często nowotwór jest bardziej agresywny. To m.in. dlatego dla młodych kobiet, które są aktywne zawodowo, mają rodziny i dzieci bądź planują je mieć w przyszłości, taka diagnoza często brzmi jak wyrok. – Niektóre kobiety mają poczucie, że jak rozpoczną leczenie, to skończy im się życie, że nie będą mogły już realizować najprostszych ról społecznych. To nie jest prawdą – podkreśla psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz. Lekarze wskazują, że metody leczenia raka piersi są już dziś na tyle zaawansowane, że ten nowotwór, o ile zostanie wcześnie wykryty, może być niemal w 100 proc. uleczalny.

Konsument

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku. 

Partner serwisu