5 nieoczywistych produktów, które powinnaś mieć w torebce latem
Lato, choć kojarzy się z czasem beztroski i relaksu, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i uciążliwe dla urody. Gdy żar leje się z nieba, warto mieć ze sobą produkty, które pomogą nam w dobrej formie przetrwać dzień.
O, tym, żeby mieć ze sobą wielorazową butelkę lub bidon z wodą wszyscy wiedzą, ale to nie wszystko, co przyda się w upalny dzień nie tylko w wielkim mieście.
1. Chusteczki odświeżające
Mokre chusteczki są na wyposażeniu torby każdej młodej mamy, ale zdecydowanie przydadzą się również osobom, które małych dzieci nie posiadają. Przetarcie spoconych rąk po długiej podróży samochodem, po zjedzonej pysznej jagodziance, a nawet odświeżenie twarzy czy karku – to tylko niektóre sytuacje, w których nawilżające chusteczki będą naprawdę przydatne. Dostępne są w różnych opakowaniach, również w poręcznych, niewielkich, bez trudu mieszczących się w torebce.
2. Nawilżające krople do oczu
Gdy na dworze słupek rtęci szaleje, nasz organizm nie tylko odczuwa pragnienie. W gorące dni warto pamiętać o oczach, które są narażone na drażniące czynniki zewnętrzne – wysoką temperaturę i ostre słońce. Tu z pomocą przyjdą nawilżające krople do oczu – najlepiej wybierać te bez konserwantów i nadające się do stosowania razem z soczewkami kontaktowymi (np. Hyal-Drop multi). To ważne szczególnie dla okularników, którzy latem częściej korzystają z soczewek i okularów przeciwsłonecznych lub noszą „kontakty” podczas uprawnia sportów.
3. Ściereczka do okularów
Bez względu na to, czy nosisz okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne, latem nieodzowna jest miękka ściereczka do przecierania szkieł, które w wakacje brudzą się częściej – wszechobecne pyłki, kurz, pot – wszystko to osadza się na oprawach i soczewkach. Najlepsze są te wykonane z mikrofazy, bo czyszczą delikatnie, nie rysując szkieł. Nie wymagają też stosowania żadnych detergentów.
4. Plastry – tradycyjne i na odciski
Stylowe sandałki na obcasie nie tylko wydłużają nogi i dodają lekkości wakacyjnym stylizacjom, ale nierzadko są też głównym powodem otarć skóry na stopach. Są osoby, które mają tak delikatne stopy, że każde buty powodują bolesne skaleczenia. Jest to szczególnie odczuwalne latem, gdy skóra nie jest chroniona skarpetką czy rajstopami. Doraźnym rozwiązaniem będą plastry – warto mieć je np. w portfelu.
W przypadku pań chodzących na obcasach, przydadzą się też specjalistyczne plastry na odciski i żelowe podkładki, zwiększające komfort noszenia pięknych, acz niewygodnych butów.
5. Chusteczki matujące
Na koniec produkt już stricte urodowy, podnoszący komfort – chusteczki matujące, które pomagają utrzymać makijaż i niwelują nadmierne świecenie się twarzy, o co nietrudno w upalne dni w wielkim mieście. Jeśli chcesz wyglądać nieskazitelnie na spotkaniach (zarówno online, jak i w realnym świecie), miej je zawsze w pogotowiu – są w poręcznym opakowaniu, mniejszym niż chusteczki higieniczne. Latem dadzą podobny efekt do poprawiania makijażu pudrem, a nie obciążają tak cery jak kosmetyki.
Kilka produktów – wielki komfort i dużo przyjemniejsze funkcjonowania. Do lata w mieście dobrze się przygotować, by czerpać z niego same korzyści.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.