Komunikaty PR

5 praktycznych porad, dzięki którym wytrwasz w noworocznych postanowieniach

2021-01-27  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Według badania przeprowadzonego przez dr Charles’a Herrick’a z Katedry Psychiatrii w Nuvance Health, aż 50 proc. ankietowanych podejmuje postanowienia noworoczne, niestety mniej niż 10 proc. stara się je wdrożyć w życie dłużej niż przez kilka miesięcy[1]. Firma Sundried przeprowadziła ankietę, z której wynika, że 43 proc. osób spośród 4000 przebadanych spodziewa się, że po miesiącu zrezygnuje z realizacji swojego celu. Badania pokazują, że aż 95 proc. noworocznych postanowień jest związanych ze sprawnością fizyczną[2].

Niezależnie od tego, czy postanowieniem były: zmiana nawyków żywieniowych, zdrowszy tryb życia, przebiegnięcie maratonu, czy zaoszczędzenie pieniędzy, warto zastanowić się, jakie błędy najczęściej popełniają ludzie oraz zapoznać się z 5 wskazówkami, których wdrożenie zwiększy szanse na wprowadzenie nowych nawyków w życie.

  1. Po co to wszystko?

Wyznaczając sobie nowe cele, należy zadać sobie podstawowe pytanie: „Po co to robię?”. Decydując się na zmianę sposobu żywienia, regularne ćwiczenia czy chęć oszczędzania, warto uświadomić sobie, co jest główną motywacją do zmiany.

- Wprowadzenie nowego nawyku lub zmiana starych przyzwyczajeń to zadania trudniejsze niż się początkowo wydaje. Bardzo ważne, aby podejmując się postanowień nie nastawiać się od razu na wielką rewolucję i wymagać od siebie bycia perfekcyjnych w każdym calu. Jeśli planujemy popracować nad swoim sposobem żywienia wybierzmy metodę małych kroków i zdecydujmy jakie 1 lub 2 nawyki chcemy przepracować na początku. Może to być spożywanie większej ilości płynów, albo dodawanie warzyw do każdego posiłku. Jeśli uda nam się zrealizować taki cel, sukces zmotywuje do kolejnych, pozytywnych zmian. Dodatkowo kiedy wprowadzamy prawidłowe nawyki żywieniowe do swojego życia, po jakimś czasie najczęściej mamy więcej energii, co przekłada się na dodatkową motywację do jeszcze lepszego dbania o siebie. Wtedy łatwiej przekonać się np. do wprowadzenia aktywności ruchowej do swojego harmonogramu dnia – twierdzi Katarzyna Zadka – ekspert ds. żywienia programu WINIARY „Gotuj się na zmiany”

  1. Złożenie publicznego zobowiązania i znalezienie wsparcia

Warto o swoich postanowieniach poinformować osoby ze swojego otoczenia, tj. powiedzieć rodzinie, znajomym, napisać na swoim profilu w social mediach. Ludzie, jako istoty społeczne, potrzebują akceptacji otoczenia. Wypowiadając na głos swoje cele, składają swego rodzaju publiczne zobowiązanie. Czując się za nie odpowiedzialnymi, będą starali się je zrealizować, by uniknąć poczucia wstydu czy zażenowania. Dodatkowo otwiera to przed nimi możliwość znalezienia osób z podobnymi planami. Wzajemne relacjonowanie swoich postępów oraz świadomość tego, że ktoś inny zmaga się z tym samym wyzwaniem jest ogromną motywacją do rozwoju i utrzymania nowych postanowień. Nawet podczas pandemii, nie wychodząc z domu, można znaleźć wirtualną grupę wsparcia. Wystarczy poszukać interesującej nas społeczności na Facebooku czy fanpage’a, który dodaje treści zgodne z naszym postanowieniem. Dobrym przykładem może być np. strona programu WINIARY „Gotuj się na zmiany”, która zapewnia czytelnikom treści dot. wartościowych przepisów, planowania jadłospisu czy wprowadzania dobrych nawyków żywieniowych. Natrafienie na tego  typu treści podczas scrollowania social mediów nie tylko uczy, jak wprowadzić korzystne zmiany, ale też przypomina i uświadamia nas, że więcej osób zmaga się z tym samym wyzwaniem.

  1. Porażka nie przekreśla wykonanej drogi

Osoby, które po dwóch tygodniach od podjęcia postanowienia „złamały się”, nie powinny uznawać tego za porażkę.

- Jak już wspomniałam, zmiana swoich dotychczasowych nawyków nie jest prosta. Jeśli ktoś postanawia żyć zdrowiej, powinien mieć świadomość, że początkowo droga przemiany może być kręta i wyboista. Dlatego nie warto demotywować się, kiedy z zaplanowanych 4 dni ćwiczeń uda się zrealizować 3. Przecież to też sukces, prawda? Bądźmy dla siebie dobrzy i wyrozumiali, wtedy nie porzucimy swojego celu. Kiedy jest nam bardzo ciężko pomyślmy, że inni też mają gorsze dni i nie są idealni. – komentuje Katarzyna Zadka.

  1. Cele powinny być mierzalne

Niezwykle istotne jest odpowiednie zdefiniowanie swoich postanowień. Jeśli cel brzmi: używać mniej telefonu, jeść zdrowiej, więcej odpoczywać, to ciężko sprawdzić, czy w działaniach faktycznie nastąpił jakiś postęp. Im dokładniej określone postanowienia, tym łatwiej zweryfikować przemianę. Sprecyzowane postanowienia, tj.: „będę używać telefonu średnio 2 godziny w ciągu doby”, „zrezygnuję z picia słodzonych napojów oraz zredukuję nadmiar cukrów prostych w mojej diecie”, „codziennie wieczorem wygospodaruję godzinę tylko dla siebie” – pokazują stopień dotychczasowej przemiany oraz pozwalają na weryfikację, ile kroków zostało do osiągnięcia finalnego celu.

  1. Nieosiągnięcie celu to żaden kłopot

Minęło już sporo czasu, a postanowienie dalej nie zostało zrealizowane? Trudno, tak bywa. Może cel został źle dobrany, a może nie był to odpowiedni moment na wprowadzenie zmian w życiu. Załamanie się oraz potencjalne wyrzuty sumienia niczego nie zmienią. Jeśli coś jest naprawdę ważne, jeszcze nadejdzie na to odpowiedni moment.

 


[1] https://www.westernconnecticuthealthnetwork.org/newsroom/article-listing/new-years-resolutions?fbclid=IwAR0WEDBbNsNSQu1o6ACOW0QYjDUuuZYIB4moy23J3NVSQr8C0a68F_TNc8U

[2] Sundried.com, Research Shows 43% Of People Expect To Give Up Their New Year's Resolutions By February, marzec 2020

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Konsument

Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

Handel

Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.