Komunikaty PR

5 praktycznych porad, dzięki którym wytrwasz w noworocznych postanowieniach

2021-01-27  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt





biuro@cluepr.pl
(22) 121 91 91

Według badania przeprowadzonego przez dr Charles’a Herrick’a z Katedry Psychiatrii w Nuvance Health, aż 50 proc. ankietowanych podejmuje postanowienia noworoczne, niestety mniej niż 10 proc. stara się je wdrożyć w życie dłużej niż przez kilka miesięcy[1]. Firma Sundried przeprowadziła ankietę, z której wynika, że 43 proc. osób spośród 4000 przebadanych spodziewa się, że po miesiącu zrezygnuje z realizacji swojego celu. Badania pokazują, że aż 95 proc. noworocznych postanowień jest związanych ze sprawnością fizyczną[2].

Niezależnie od tego, czy postanowieniem były: zmiana nawyków żywieniowych, zdrowszy tryb życia, przebiegnięcie maratonu, czy zaoszczędzenie pieniędzy, warto zastanowić się, jakie błędy najczęściej popełniają ludzie oraz zapoznać się z 5 wskazówkami, których wdrożenie zwiększy szanse na wprowadzenie nowych nawyków w życie.

  1. Po co to wszystko?

Wyznaczając sobie nowe cele, należy zadać sobie podstawowe pytanie: „Po co to robię?”. Decydując się na zmianę sposobu żywienia, regularne ćwiczenia czy chęć oszczędzania, warto uświadomić sobie, co jest główną motywacją do zmiany.

- Wprowadzenie nowego nawyku lub zmiana starych przyzwyczajeń to zadania trudniejsze niż się początkowo wydaje. Bardzo ważne, aby podejmując się postanowień nie nastawiać się od razu na wielką rewolucję i wymagać od siebie bycia perfekcyjnych w każdym calu. Jeśli planujemy popracować nad swoim sposobem żywienia wybierzmy metodę małych kroków i zdecydujmy jakie 1 lub 2 nawyki chcemy przepracować na początku. Może to być spożywanie większej ilości płynów, albo dodawanie warzyw do każdego posiłku. Jeśli uda nam się zrealizować taki cel, sukces zmotywuje do kolejnych, pozytywnych zmian. Dodatkowo kiedy wprowadzamy prawidłowe nawyki żywieniowe do swojego życia, po jakimś czasie najczęściej mamy więcej energii, co przekłada się na dodatkową motywację do jeszcze lepszego dbania o siebie. Wtedy łatwiej przekonać się np. do wprowadzenia aktywności ruchowej do swojego harmonogramu dnia – twierdzi Katarzyna Zadka – ekspert ds. żywienia programu WINIARY „Gotuj się na zmiany”

  1. Złożenie publicznego zobowiązania i znalezienie wsparcia

Warto o swoich postanowieniach poinformować osoby ze swojego otoczenia, tj. powiedzieć rodzinie, znajomym, napisać na swoim profilu w social mediach. Ludzie, jako istoty społeczne, potrzebują akceptacji otoczenia. Wypowiadając na głos swoje cele, składają swego rodzaju publiczne zobowiązanie. Czując się za nie odpowiedzialnymi, będą starali się je zrealizować, by uniknąć poczucia wstydu czy zażenowania. Dodatkowo otwiera to przed nimi możliwość znalezienia osób z podobnymi planami. Wzajemne relacjonowanie swoich postępów oraz świadomość tego, że ktoś inny zmaga się z tym samym wyzwaniem jest ogromną motywacją do rozwoju i utrzymania nowych postanowień. Nawet podczas pandemii, nie wychodząc z domu, można znaleźć wirtualną grupę wsparcia. Wystarczy poszukać interesującej nas społeczności na Facebooku czy fanpage’a, który dodaje treści zgodne z naszym postanowieniem. Dobrym przykładem może być np. strona programu WINIARY „Gotuj się na zmiany”, która zapewnia czytelnikom treści dot. wartościowych przepisów, planowania jadłospisu czy wprowadzania dobrych nawyków żywieniowych. Natrafienie na tego  typu treści podczas scrollowania social mediów nie tylko uczy, jak wprowadzić korzystne zmiany, ale też przypomina i uświadamia nas, że więcej osób zmaga się z tym samym wyzwaniem.

  1. Porażka nie przekreśla wykonanej drogi

Osoby, które po dwóch tygodniach od podjęcia postanowienia „złamały się”, nie powinny uznawać tego za porażkę.

- Jak już wspomniałam, zmiana swoich dotychczasowych nawyków nie jest prosta. Jeśli ktoś postanawia żyć zdrowiej, powinien mieć świadomość, że początkowo droga przemiany może być kręta i wyboista. Dlatego nie warto demotywować się, kiedy z zaplanowanych 4 dni ćwiczeń uda się zrealizować 3. Przecież to też sukces, prawda? Bądźmy dla siebie dobrzy i wyrozumiali, wtedy nie porzucimy swojego celu. Kiedy jest nam bardzo ciężko pomyślmy, że inni też mają gorsze dni i nie są idealni. – komentuje Katarzyna Zadka.

  1. Cele powinny być mierzalne

Niezwykle istotne jest odpowiednie zdefiniowanie swoich postanowień. Jeśli cel brzmi: używać mniej telefonu, jeść zdrowiej, więcej odpoczywać, to ciężko sprawdzić, czy w działaniach faktycznie nastąpił jakiś postęp. Im dokładniej określone postanowienia, tym łatwiej zweryfikować przemianę. Sprecyzowane postanowienia, tj.: „będę używać telefonu średnio 2 godziny w ciągu doby”, „zrezygnuję z picia słodzonych napojów oraz zredukuję nadmiar cukrów prostych w mojej diecie”, „codziennie wieczorem wygospodaruję godzinę tylko dla siebie” – pokazują stopień dotychczasowej przemiany oraz pozwalają na weryfikację, ile kroków zostało do osiągnięcia finalnego celu.

  1. Nieosiągnięcie celu to żaden kłopot

Minęło już sporo czasu, a postanowienie dalej nie zostało zrealizowane? Trudno, tak bywa. Może cel został źle dobrany, a może nie był to odpowiedni moment na wprowadzenie zmian w życiu. Załamanie się oraz potencjalne wyrzuty sumienia niczego nie zmienią. Jeśli coś jest naprawdę ważne, jeszcze nadejdzie na to odpowiedni moment.

 


[1] https://www.westernconnecticuthealthnetwork.org/newsroom/article-listing/new-years-resolutions?fbclid=IwAR0WEDBbNsNSQu1o6ACOW0QYjDUuuZYIB4moy23J3NVSQr8C0a68F_TNc8U

[2] Sundried.com, Research Shows 43% Of People Expect To Give Up Their New Year's Resolutions By February, marzec 2020

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Nasza strona używa cookies między innymi w celu gromadzenia statystyk oraz prawidłowego funkcjonowania serwisu. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przegladarki oznacza, że ciasteczka będa zapisywane na Twoim urządzeniu. Pamietaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Kliknij tutaj aby zamknąć