5 sposobów na kreatywne lato w mieście
Większość z nas nie ma możliwości wyjechać na dłuższe wakacje niż dwa tygodnie. Z przyczyn finansowych nieraz trzeba zadowolić się krótszymi wyjazdami lub przełożyć urlop na jesień. Jak zatem wykorzystać letni okres w mieście?
Piękna, letnia pogoda to czas, który żal marnować w domu. Każde miasto ma o tej porze roku coś do zaoferowania – oto jak można spędzać letnie popołudnia i wieczory w miejskiej scenerii i świetnie się bawić.
Czas na piknik i muzyczny „teleturniej”
Koszyk z prowiantem, duży koc, gry i zabawy dla dzieci – wcale aż tak dużo nie trzeba, aby świetnie bawić się latem z przyjaciółmi i rodziną. Pomysłów na zabawy jest bez liku. Można np. zorganizować rodzinny turniej „Jaka to melodia?”, włączając na głośniku Bluetooth fragmenty piosenek i zachęcając bliskich do zgadywania. Przenośnie urządzenie wodoodporne do słuchania muzyki i podcastów jak np. Fresh ‘n Rebel Bold S, to wydatek rzędu od ok. 150 zł.
Odkrywaj miniplaże nad rzeką
Wieczór na plaży w środku pracowitego tygodnia, gdy nie mieszkasz nad morzem? To możliwe, w wielu miastach powstają np. nad rzeką plaże miejskie. Warto sprawdzić ich listę w miejscowości zamieszkania i wybrać się na którąś choćby zaraz po pracy. Niektóre są lepiej przystosowane pod rodziny z dziećmi i oferują szereg zabaw dla najmłodszych, inne jeszcze przed zapadnięciem zmierzchu zmieniają się w gwarne centrum spotkań młodzieży. Kawiarnie, kluby i restauracje dostępne są przez cały rok – miejskie plaże niekoniecznie. Pora na jakąś odmianę!
Namiot gier w ogródku i wieczór z planszówkami
Zamiast wieczorów przed komputerem czy grania na konsoli, warto spróbować czego nowego. Dzień z grami planszowymi – które mogą zastąpić popularne gry komputerowe jak np. Cywilizacja – to dobra alternatywa na popołudnie i wieczór. Posiadacze choćby skromnego ogródka czy działki mogą przenieść się z salonu do… namiotu gier rozstawionym w ogrodzie, aby wywabić domowników z domu. Na rynku znajdziemy olbrzymi wybór planszówek – od gier strategicznych, opierających się na filmowych motywach, różnych okresach w historii Polski np. w czasach PRL-u, po zręcznościowe. Gry planszowe naprawdę wciągają!
Kino w plenerze
Propozycja dla kinomaniaków na ciepły, letni wieczór? Obejrzeć film „pod chmurką”. Organizatorzy takich miejskich wydarzeń dbają o repertuar, jak również formę filmowych spotkań w plenerze – projekcje odbywają się już na dachach budynków, w parkach, na miniplażach, jak i na miejskich rynkach. Warto zabrać ze sobą koc i poduszkę. W większości przypadków wstęp na takie wydarzenia jest wolny.
Wycieczka rowerowa i nieznane oblicze miasta
Relaksująca, kilkugodzinna wycieczka rowerowa to idealna propozycja na weekend. Warto wcześniej przemyśleć trasę – z dala od centrum miasta, a bliżej natury. Miasto z perspektywy rowerowego siodełka wygląda inaczej – warto w lecie spojrzeć na swoją miejscowość oczami turysty. A może jest jakaś atrakcja turystyczna, której nigdy nie poznaliśmy, „bo przecież jest pod nosem, zawsze można zobaczyć”? Koniecznie nadróbcie zaległości. Nawigacja w telefonie w trakcie wielogodzinnej wyprawy rowerowej zużywa dużo baterii? Nie szkodzi, dobry powerbank np. Fresh ‘n Rebel mAh rozwiąże problem i pozwoli cieszyć się wycieczką.
Propozycji spędzenia wakacji w mieście jest dużo więcej. Zajęcia z łucznictwa na powietrzu, wyścigi konne, letnie jarmarki, otwarte baseny czy gry miejskie – warto latem orientować się w lokalnych wydarzeniach. Udane lato nie zależy od zasobności portfela, lecz od naszej pomysłowości i kreatywności.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.