601. urodziny Łodzi w Manufakturze
W najbliższy weekend łodzianie będą świętować 601. urodziny swojego miasta. Z tej okazji odbędzie się kolejna edycja Łódź Summer Festival, największego darmowego festiwalu muzycznego w Polsce. Wśród partnerów urodzin nie mogło zabraknąć Manufaktury – w sobotę i niedzielę na jej rynku odbędą się plenerowe koncerty, a także inne atrakcje.
Łódź Summer Festival rozpoczyna się już 26 lipca i potrwa do 28 lipca. W ciągu tych trzech dni, na kilku scenach zagrają jedni z najważniejszych przedstawicieli polskiego sceny muzycznej. Scena w Manufakturze, druga największa w mieście, zapewni masę różnorodnych muzycznych wrażeń.
Koncertowa sobota rozpocznie się od występu Mery Spolsky (godz. 18.30). Mery to jedna z najbardziej intrygujących artystek młodego pokolenia, a jej koncerty są ucztą wszystkich sztuk: muzyki, przekazu i warstwy wizualnej. Specjalistka od elektronicznych, tanecznych brzmień rozgrzeje scenę w Manufakturze do czerwoności. Artystka ciągle eksperymentuje i szuka nowych form artystycznego wyrazu. Na koncie ma trzy albumy, „Miło Było Pana Poznać”; „Bigotkę” oraz „EROTIK ERA”, a także nominacje do nagrody Fryderyka czy tytuł Kobiety Roku miesięcznika Glamour.
Z kolei o godz. 20 czeka nas hiphopowa uczta w starym dobrym stylu, a to za sprawą FISZ EMADE TWORZYWO. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i poetyckie teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu aż do dziś, bracia Waglewscy stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie. Ich ostatni album, „Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu - do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip - hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.
W niedzielę zabawa rozpocznie się o godz. 18 koncertem Oskara Cymsa. Ten młody wokalista szturmem podbija serca fanów. Większy rozgłos zyskał za sprawą piosenki „My Girl”, która trafiła do soundtracku filmu „365 dni”. Później zachwycił takimi hitami jak „Na niebie”, „Nigdy wcześniej” czy „Do gwiazd”, z filmu „Akademia Pana Kleksa”. Mamy też coś dla fanów klasycznego polskiego rocka – o godz. 20 wystąpi legendarny zespół Lady Pank. Powstał we Wrocławiu w 181 roku, z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Jana Borysewicza, związanego wcześniej z grupą Budka Suflera. Od tamtej pory zespół wydał ponad 20 płyt studyjnych i ma na koncie takie przeboje jak „Tańcz, głupia, tańcz”, „Kryzysowa narzeczona” czy „Mniej niż zero”. Te i wiele innych hitów Lady Pank usłyszycie w Manufakturze!
Partnerem strategicznym festiwalu jest mBank i VISA. Organizatorem Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz Miasto Łódź.
To jednak nie koniec urodzinowych atrakcji! W sobotę (27.07) na rynku Manufaktury będzie okazja do przyjrzenia się z bliska tradycyjnej chińskiej kulturze. W przypadającym na 2024 roku smoka, przeniesiemy się do świata Dalekiego Wschodu. Od godziny 12 będziecie mogli podziwiać niesamowite pokazy tańca smoka i lwów, posłuchać gry na bębnach, nauczyć się składania kwiatów lotosu oraz starożytnej sztuki kaligrafii. Dodatkowo, odbędą się też warsztaty z tajników medytacji Falun Dafa, która wywodzi się ze starożytnej kultury chińskiej. O godz. 14 przez bramę od strony ul. Ogrodowej, przejdzie natomiast Parada Smoków. Atrakcje zostaną na rynku aż do godziny 17.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.