Komunikaty PR

#7minutonauce Dawka naukowych ciekawostek na kanale Explory

2023-03-27  |  01:00
Biuro prasowe

Fundacja Zaawansowanych Technologii wystartowała z zupełnie nowym działaniem, pod banderą Explory. Organizacja od lat wyszkująca, wspierająca i sieciująca młode talenty promuje  nowy, popularnonaukowy cykl filmów na YouTube - #7minutonauce !

#7minutonauce to dzieło trójki prowadzących Igora Kaczmarczyka Niny Cielicy i Igora Jaszczyszyna, którzy z energią przedstawiają naukowe tematy, które są im bliskie, Odcinki to, jak sama nazwa wskazuje, siedmiominutowa dawka wiedzy m.in. o historii szczepień, praktycznej stronie genetyki, szczegółach mikrochirurgii czy nauce w przemyśle modowym. Młodzi finaliści Explory nie tylko prowadzą odcinki, ale są także autorami scenariuszy, co pokazuje rówieśnikom że nauka naprawdę może być ciekawa i może zajmować również młodych ludzi.
Każdy odcinek został sprawdzony przez specjalistów dr Annę Bielą z  Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z dr n.med. Bartłomieja Grobelskiego, Dyrektorq Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Fundacja wyprodukowała 9 odcinków i filmy zapowiadające. Wszystkie odcinki są publikowane na kanale Explory na YouTube, w nowej odświeżonej wersji. 

#7minutonauce to spełnienie marzenia Explory, by pokazywać naukę ciekawie, inspirować i mówić do młodych, z młodymi i ich językiem. 

 

W nowopowstałym projekcie Fundacja współpracuje z zewnętrzną ekipą producencką:
Koncept i reżyseria: Sylwia Razuwajew-Mądry / SLOW PR

Realizacja video: Jakub Węgliński / JW Films

Oprawa graficzna: Tomek Głowacki

Animacje: Aleks Domański

Konsultacja naukowa: dr Anna Biela / Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ

Przygotowanie prowadzących: Justyna Dżbik-Kluge

 

 

Projekt dofinansowano z Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki Ministra Edukacji i Nauki

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.