Akademia Ekologiczna Amest Otwock rozpoczęła działania w 2022 roku
Zima to trudny czas dla wielu zwierząt, między innymi dla ptaków. Jak można im pomóc w przetrwaniu najchłodniejszych miesięcy w roku, kiedy najtrudniej jest o pożywienie? Tego właśnie dowiedzieli się podopieczni Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku. 7 lutego najmłodsi mieszkańcy miasta wzięli udział w warsztatach upcyklingowych, zorganizowanych w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Kawałek drutu, nieużywane pudełko po płytach CD, niezbędne przybory i odrobina kreatywności. Tak powstały karmniki dla ptaków, które podczas warsztatów upcyklingowych wykonali uczestnicy Zimy w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Zajęcia odbyły się w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock. W ten sposób też inicjatywa, której celem jest między innymi upowszechnianie wiedzy na temat odpowiedzialnego gospodarowania odpadami oraz życia w duchu zero-waste, zainaugurowała działania edukacyjne w 2022 roku.
– Odpowiednie gospodarowanie odpadami to jedno z największych wyzwań, stojących przed całym światem. Rokrocznie naszą planetę zalewają tysiące ton plastiku, który niestety nie zawsze jest właściwie unieszkodliwiany. Niebezpieczne odpady trafiają do lasów, mórz, oceanów czy rzek. Dlatego właśnie naszą rolą jest przekazywanie dzieciom i młodzieży wiedzy o tym, jak można powtórnie wykorzystywać pozornie już niepotrzebne przedmioty i pomagać w ten sposób naturze. Pamiętajmy, że nie tylko od nas, ale także właśnie od kolejnych pokoleń zależy przyszłość Ziemi – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock, pomysłodawca Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Dzieci i młodzież z powiatu otwockiego już po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych Akademii Ekologicznej Amest Otwock. W 2021 roku nawiązana została współpraca praktyczna i mentoringowa z inicjatorami projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa”. Dzięki temu jego uczestnicy wzięli udział w warsztatach ekologicznych i pszczelarskich (22 czerwca), a także upcyklingowych (2 września). 16 września ubiegłego roku na składowisku Amest Otwock miał natomiast miejsce wernisaż prac powstałych w czasie akcji, w którym wzięli udział goście honorowi: Jego Ekscelencja Aldo Amati, Ambasador Republiki Włoch w Polsce, i Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.
Wcześniej, 22 kwietnia, we współpracy z Nadleśnictwem Celestynów przeprowadzony został przez Amest Otwock projekt #AmestDlaZiemi. Dzięki niemu do mieszkańców Otwocka i okolic trafiło kilkaset drzew. Podobnie, z okazji Światowego Dnia Pszczół, otwocczanie otrzymali rośliny miododajne, których zasadzenie wspomogło pracę tych pożytecznych owadów. Oprócz tego, Akademia Ekologiczna Amest Otwock aktywnie współpracowała z inicjatywami Czysty Otwock i Czysty Karczew, które prowadziły w 2021 roku cykliczne akcje sprzątania terenów zielonych na obszarze powiatu otwockiego.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.