Akademia Ekologiczna Amest Otwock rozpoczęła działania w 2022 roku
Zima to trudny czas dla wielu zwierząt, między innymi dla ptaków. Jak można im pomóc w przetrwaniu najchłodniejszych miesięcy w roku, kiedy najtrudniej jest o pożywienie? Tego właśnie dowiedzieli się podopieczni Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku. 7 lutego najmłodsi mieszkańcy miasta wzięli udział w warsztatach upcyklingowych, zorganizowanych w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Kawałek drutu, nieużywane pudełko po płytach CD, niezbędne przybory i odrobina kreatywności. Tak powstały karmniki dla ptaków, które podczas warsztatów upcyklingowych wykonali uczestnicy Zimy w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. Zajęcia odbyły się w ramach Akademii Ekologicznej Amest Otwock. W ten sposób też inicjatywa, której celem jest między innymi upowszechnianie wiedzy na temat odpowiedzialnego gospodarowania odpadami oraz życia w duchu zero-waste, zainaugurowała działania edukacyjne w 2022 roku.
– Odpowiednie gospodarowanie odpadami to jedno z największych wyzwań, stojących przed całym światem. Rokrocznie naszą planetę zalewają tysiące ton plastiku, który niestety nie zawsze jest właściwie unieszkodliwiany. Niebezpieczne odpady trafiają do lasów, mórz, oceanów czy rzek. Dlatego właśnie naszą rolą jest przekazywanie dzieciom i młodzieży wiedzy o tym, jak można powtórnie wykorzystywać pozornie już niepotrzebne przedmioty i pomagać w ten sposób naturze. Pamiętajmy, że nie tylko od nas, ale także właśnie od kolejnych pokoleń zależy przyszłość Ziemi – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock, pomysłodawca Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Dzieci i młodzież z powiatu otwockiego już po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych Akademii Ekologicznej Amest Otwock. W 2021 roku nawiązana została współpraca praktyczna i mentoringowa z inicjatorami projektu „Z upcyklingiem w przyszłość. Upcykling w oparach bluesa”. Dzięki temu jego uczestnicy wzięli udział w warsztatach ekologicznych i pszczelarskich (22 czerwca), a także upcyklingowych (2 września). 16 września ubiegłego roku na składowisku Amest Otwock miał natomiast miejsce wernisaż prac powstałych w czasie akcji, w którym wzięli udział goście honorowi: Jego Ekscelencja Aldo Amati, Ambasador Republiki Włoch w Polsce, i Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.
Wcześniej, 22 kwietnia, we współpracy z Nadleśnictwem Celestynów przeprowadzony został przez Amest Otwock projekt #AmestDlaZiemi. Dzięki niemu do mieszkańców Otwocka i okolic trafiło kilkaset drzew. Podobnie, z okazji Światowego Dnia Pszczół, otwocczanie otrzymali rośliny miododajne, których zasadzenie wspomogło pracę tych pożytecznych owadów. Oprócz tego, Akademia Ekologiczna Amest Otwock aktywnie współpracowała z inicjatywami Czysty Otwock i Czysty Karczew, które prowadziły w 2021 roku cykliczne akcje sprzątania terenów zielonych na obszarze powiatu otwockiego.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.