Akustyka obiektów sportowych
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
W ostatnich tygodniach bardzo głośno jest o wszelkiego rodzaju rozgrywkach sportowych. Wszystko przez odbywające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Wydarzenia sportowe zapewniają wiele emocji i rozrywki, ale niestety coraz częściej aktywność na publicznych obiektach sportowych wiąże się z dużą uciążliwością dla mieszkańców pobliskich posesji. Jak duża jest skala tego problemu i czy można mu jakoś zaradzić?
“Sport to zdrowie”? Jak się okazuje, nie zawsze jest to prawda. Z biegiem lat w Polsce pojawia się coraz więcej procesów sądowych dotyczących hałasu pochodzącego z boisk. Mieszkańcy, których posesje znajdują się w małej odległości od obiektów sportowych, narzekają na uciążliwe dźwięki i składają postępowania administracyjne lub sądowe.
Na czym polega problem?
Po całym dniu pracy przychodzimy do domu, aby odpocząć i zyskać energię na kolejny dzień. Ciężko to jednak zrobić, gdy w naszym mieszkaniu lub domu ciągle towarzyszy nam muzyka puszczana z przenośnych głośników młodych sportowców, dźwięk odbijanej lub kopanej piłki, która może schodzić nawet w okolice 100 Hz, a także światła boiskowych halogenów, które oślepiają prywatne posesje. Niestety w Polsce popularną praktyką jest wrzucanie boisk w zwartą zabudowę np. w odległości zaledwie 5 metrów od budynków. Problemem jest również zmiana funkcji dotychczasowych obiektów działających w ramach lekcji wf-u, na obiekty obciążone kilkanaście godzin dziennie łącznie z sobotami i niedzielami, a więc dokładnie wtedy, kiedy domownicy chcieliby odpocząć we własnych czterech ścianach.
Jak wyjaśnia za pośrednictwem swojego bloga Stowarzyszenie “Komfort Ciszy” zajmujące się propagowaniem wiedzy na temat akustyki budynków, hałas wpływa nie tylko na spadek komfortu i zdrowie mieszkańców, ale także na wartość takich nieruchomości. O skali problemu, może świadczyć fakt, iż Komisja Europejska postanowiła pozwać Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej hałasu. Już teraz sprawy dotyczące oddziaływania hałasu na posesje mieszkalne toczą się w zasadzie w całym kraju, a patrząc na wzrost poziomu świadomości obywatelskiej i prawnej ludzi, można spodziewać się, że będzie ich coraz więcej. Co zatem można zrobić, aby zapobiec udręce lokatorów i kolejnym sprawom sądowym?
Jaki można poprawić sytuację?
W wielu przypadkach decyzja o powstaniu obiektu sportowego w Polsce nie podlega żadnemu procesowi analizy oddziaływania akustycznego. W wyniku braku konsultacji z ekspertami z tej dziedziny, budowane boiska są nieprzemyślane pod względem projektowo-lokalizacyjnym. Działaniem, które byłoby w stanie zapobiec takim praktykom, jest wprowadzenie certyfikatu oddziaływania akustycznego. Wtedy każdy, kto chciałby wybudować boisko, dyskotekę, czy inny obiekt, musiałby spełnić takie warunki, które zapewniłyby mieszkańcom niezakłócone użytkowanie swojej własności, a użytkownikom tych miejsc komfortowe korzystanie z zaprojektowanego obiektu.
Obiekty sportowe, choć ważne z wielu powodów, potrafią też wyrządzić dużą szkodę. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze szkodliwości hałasu oraz istotności odpowiedniej akustyki - w szkole, pracy czy w domu. To właśnie w tych miejscach ludzie przebywają przez większą część dnia. Warto zatem zadbać, aby czas w nich spędzony nie wpływał negatywnie na nasze zdrowie.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.