Alergia atakuje oczy - nie daj się!
Osoby wrażliwe na wszelkiego rodzaju alergeny są narażone na te nieprzyjemne dolegliwości przez większą część roku – od pierwszych dni wiosny aż do późnej jesieni... Poznaj 5 prostych kroków, które przyniosą Twojemu nadwrażliwemu oku uczuleniowca niebywałą ulgę.
Podrażnione oko, czy może już zapalenie spojówek?
Oczy alergików są szczególnie wrażliwe. Nie tylko wykazują nieprzyjemne i uciążliwe objawy alergii, są także są jedną z dróg wnikania alergenu do organizmu. Poprzez ciągłe potarcia, swędzenie i łzawienie dodatkowo je podrażniamy. Im dłużej oczy mają kontakt z cząsteczką, przed którą starają się bronić, tym bardziej są rozognione. Jeśli nie zareagujemy właściwie w odpowiednim momencie, możemy doprowadzić do alergicznego zapalenia spojówek, w którym wszystkie wymienione symptomy uczulenia są jeszcze bardziej nasilone.
Przejdź przez alergię bez łez
Zupełne uniknięcie alergenów jest niemal niemożliwe. Możemy jednak z powodzeniem zastosować kilka prostych sposobów na to, by możliwie ograniczyć ich dostęp do naszego organizmu. Twoje oczy podziękują ci za to sprawiając, że życie alergika nie będzie aż tak uciążliwe.
- Nie dotykaj okolic oczu – to bardzo prosta metoda na to, by skutecznie ograniczyć dostęp alergenów do oka. Na dłoniach przenosimy nie tylko wiele pyłków, ale także bakterii i zanieczyszczeń, które dodatkowo podrażnią wrażliwą śluzówkę.
- Zastosuj krople do oczu dla alergików, które utworzą na powierzchni Twojego oka tarczę ochronną. To nie tylko je nawilży, ale także utrudni alergenowi wniknięcie do organizmu. Zwróć uwagę na skład - zawartość ektoiny zmniejszy dodatkowo stan zapalny (np. Ektin).
- Noś okulary przeciwsłoneczne jako naturalną barierę przeciw pyłkom. Jeśli musisz wyjść z domu, ważne, by były dość duże i zakrywały całe oczy. Czyść je także częściej niż zazwyczaj – zetrzesz w ten sposób osadzające się na nich alergeny.
- Częściej myj twarz i włosy – alergeny mogą dopaść cię również w domu, pamiętaj, że buzi nie ochronisz na stałe maską, a włosy nawet związane czy krótkie, chłoną zanieczyszczenia i pyłki. Ponieważ poprzez usta, nos i oczy, alergeny wnikają do Twojego organizmu, wzmożone mycie głowy i twarzy pomoże Ci w zmniejszeniu objawów uczulenia.
- Zastosuj chłodne okłady na oczy w momencie, gdy czujesz że Twoje podrażnione i opuchnięte powieki wołają o pomoc. Złagodzisz w ten sposób świąd i ukoisz nabrzmiałe okolice oka, zmniejszysz także dyskomfort związany z ostrą reakcją alergiczną. Pamiętaj jednak, by były to okłady z czystej wody – dodatek ziół może je dodatkowo podrażnić.
Alergia potrafi skutecznie utrudnić życie każdego, kto jest na nią narażony. Oczy uczuleniowców dają często szczególnie nieprzyjemne jej objawy. Warto zatem pamiętać o kilku trikach, które nie tylko poprawią komfort Twojej codzienności, ale stosowane konsekwentnie pozwolą Ci cieszyć się latem i wiosną jak inni.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.