Amerykańskie drewno liściaste na Madryckim Festiwalu Designu 2020
Justyna Wrzosek
Questia
ul. Piękna 43/5
00-672 Warszawa
jwrzosek|questiapr.pl| |jwrzosek|questiapr.pl
+48 22 623 07 00
questiapr.pl
W trakcie Festiwalu Designu w Madrycie, który potrwa przez cały luty 2020 roku, goście wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z wyjątkowymi gatunkami amerykańskiego drewna liściastego – tulipanowcem oraz czerwonym dębem amerykańskim. Już od 1 lutego 2020 roku przez kolejne dwa tygodnie przy wejściu do Casa de Campo oglądać będzie można MultiPly, ośmiometrowy, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla pawilon wykonany wyłącznie z drewna amerykańskiego tulipanowca. Odwiedzający będą ponadto mogli poznać finałowe projekty konkursu Toca Madera (Dotknij drewna) - „nieskończone przedmioty”, które przetrwają próbę czasu, wykonane z czerwonego dębu amerykańskiego. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (American Hardwood Export Council – AHEC).
Trójwymiarowa, przypominająca labirynt konstrukcja MultiPly wykonana została z elastycznego systemu 12 modułów CLT (drewna klejonego krzyżowo) z amerykańskiego tulipanowca; moduły zespojone są cyfrowo wykonanymi łącznikami, zupełnie jak meble gotowe do samodzielnego montażu. Co ważne, 32 m3 tulipanowca użytego do produkcji MultiPly jest magazynem dla 22 ton dwutlenku węgla, a ilość zużytego do budowy tej konstrukcji surowca została zastąpiona naturalnym przyrostem w amerykańskich lasach w czasie krótszym niż dwie minuty. Instalacja stanowi odpowiedź na dwa największe wyzwania naszych czasów: rosnące problemy mieszkalnictwa i pilną potrzebę walki ze zmianami klimatu.
– Głównym celem tego projektu jest wywołanie publicznej dyskusji na temat tego, w jaki sposób można sprostać wyzwaniom środowiskowym, wdrażając innowacyjne i przystępne cenowo budownictwo – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel Waugh Thistleton Architects, studia, które odpowiada za projekt i od dziesięcioleci przoduje w budownictwie drewnianym. – Na rynku panuje kryzys w dziedzinie mieszkalnictwa oraz emisji CO2, dlatego uważamy, że budownictwo z wykorzystaniem wszechstronnych i zrównoważonych materiałów, takich jak tulipanowiec, jest ważnym sposobem na rozwiązanie tych problemów – dodał Andrew Waugh.
Więcej informacji na stronie organizatora:
https://madriddesignfestival.com/actividad/multiply-ahec/
Dotknij drewna
Podczas lutowego Festiwalu Designu w Madrycie zaprezentowane zostaną także projekty finalistów konkursu Toca Madera (Dotknij drewna), do którego początkowo zgłosiło się aż 184 młodych projektantów z całej Hiszpanii. 30 wybranych przez jury uczestników miało za zadanie zaprojektować i wykonać z czerwonego dębu amerykańskiego „przedmioty nieskończone”, które przetrwają próbę czasu. Wszystkie z nich powstały w warsztacie La Navarra w Torrejón de Ardoz w Madrycie, a surowiec do projektów dostarczyła firma AE Maderas.
Wyróżnienie 3 finalistów konkursu stanowić będzie zwieńczenie długiego procesu, który zapoczątkowała specjalna sesja poświęcona wprowadzeniu do projektu. W jej trakcie uczestnicy zapoznali się z zasobami amerykańskich lasów liściastych, zrównoważoną gospodarką leśną, a także poznali różne gatunki drewna liściastego pochodzące z kontynentu północnoamerykańskiego. Mieli ponadto okazję, aby bezpośrednio współpracować ze znanymi postaciami świata designu, takimi jak brytyjski projektant i twórca mebli Sebastian Cox, hiszpańska architektka Izaskun Chinchilla znana ze swojego zaangażowania w zrównoważone projektowanie, czy hiszpański projektant mebli Antonio Serrano.
Do kolejnego etapu zakwalifikowano dwanaście projektów, które poddane zostały dalszemu rozwojowi pod czujnym okiem Sebastiana Coxa. Młodym projektantom zapewnił wsparcie merytoryczne i praktyczne, które pozwoliło uzyskać możliwie najlepsze efekty ich pracy.
Po drugiej selekcji projektanci wzięli aktywny udział w produkcji swoich projektów podczas warsztatów, a przy okazji nauczyli się, jak oceniać wpływ tworzonych projektów na środowisko, biorąc pod uwagę zużycie energii potrzebnej do produkcji oraz ilość wytwarzanych odpadów. Powstałe dzieła będzie można będzie oglądać w okresie od 29 stycznia do 29 lutego 2020 roku w Centrum Kultury Fernána Gómeza. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni w dniu 15 lutego 2020 roku.
Więcej informacji na stronie organizatora:
https://madriddesignfestival.com/actividad/toca-madera/
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.