Bądź eko na co dzień z CH Focus!
Mniej plastikowych śmieci na co dzień i segregacja odpadów to jeden ze sposobów na bycie eko. Jak robią to inni, okaże się już 15 maja w jednym z najbardziej ekologicznych miast Polski – w Bydgoszczy. W sobotę przed CH Focus odbędzie się kolejna odsłona akcji „Bądź eko na co dzień!” zachęcająca mieszkańców do selektywnej zbiórki. Każda osoba, która przyniesie w tym dniu do centrum handlowego niepotrzebne opakowania PET w zamian otrzyma ozdobne rośliny doniczkowe.
Człowiek jest ważną cząstką przyrody i ma ogromny wpływ na przyszłość otaczającego nas środowiska. Troska o naturę wymaga jednak zaangażowania nas wszystkich. Aby być eko na co dzień, warto zacząć od małych kroków. Dobrym przykładem działań na rzecz ochrony środowiska jest lokalna inicjatywa „Bądź eko na co dzień!”, której partneruje bydgoskie centrum handlowe Focus.
W zaplanowanej na sobotę akcji mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy i okolic. Każda osoba, która w godzinach 12.00-18.00 przyniesie do bydgoskiego centrum zużyte plastiki będzie mogła wymienić je na ozdobną roślinkę, gotową do posadzenia w ogródku lub na balkonie. Na uczestników czekają m.in. begonie, aksamitki (turki), surfinie i pelargonie. Do rozdania jest aż 700 roślin doniczkowych.
Zasady przyznawania sadzonek za odpady:
- za 10-20 butelek lub 20-30 nakrętek – 1 roślina doniczkowa
- za 21-30 butelek lub 31-60 nakrętek – 2 rośliny doniczkowe
- za 31-40 butelek lub 61-100 nakrętek – 3 rośliny doniczkowe
- za 41 butelek lub 101 nakrętek – 4 rośliny doniczkowe.
- „Bądź eko na co dzień!” to pożyteczna, lokalna inicjatywa proekologiczna, zachęcająca naszych mieszkańców do segregowania odpadów, a w pewnym stopniu również do ich ograniczania w codziennym życiu. W najbliższą sobotę wszyscy chętni będą mogli włączyć się w działania na rzecz środowiska, tym bardziej, że uczestnicząc w projekcie zostaną nagrodzeni sadzonkami dekoracyjnych roślin, które sprawią, że Bydgoszcz jeszcze bardziej się zazieleni. Z przyjemnością uczestniczymy w tej oraz podobnych inicjatywach, które na stałe zagościły w kalendarzu naszego centrum. Cieszymy się, że kolejny raz możemy realizować „zieloną akcję” wspólnie z Polska Press– mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.
Akcja „Bądź eko na co dzień” odbędzie się 15 maja w godzinach 12.00-18.00 na placu przed centrum handlowym od strony ul. Jagiellońskiej. Wydarzenie przebiegać będzie z uwzględnieniem wszelkich zasad epidemiologicznych.
Organizatorem wydarzenia jest Express Bydgoski, natomiast partnerem lokalizacyjnym CH Focus w Bydgoszczy. Tegoroczną inicjatywę wspierają również lokalni partnerzy: NITRO-CHEM S.A., Am Group, Trainer, Kujawskie Centrum Kultury, MWiK Woda Bydgoska.
Zaangażowanie CH Focus w akcję to część działań prowadzonych przez bydgoskie centrum handlowe w ramach wdrażanego sukcesywnie programu ESG (ENVIRONMENTAL, SOCIAL, GOVERNANCE) i strategii grupy Atrium Poland, która jest realizowana w latach 2020-2025.
Więcej szczegółów na temat wydarzenia oraz oferty centrum można znaleźć na stronie: www.focusbydgoszcz.pl
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.