Bądź eko razem z nami!
Bądź eko razem z nami! - to hasło inicjujące społeczną akcję proekologiczną Atrium Copernicus. W dniach 14 i 15 maja każda osoba, która przyniesie do toruńskiego centrum handlowego niepotrzebny plastik w zamian otrzyma ekologiczną torbę na zakupy. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić potrzebę segregacji odpadów, która ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne jak również na jakość naszego życia.
Segregacja śmieci to prosty gest na rzecz środowiska. Jednak oprócz racjonalnego gospodarowania nimi, warto także podjąć działania sprzyjające ograniczeniu odpadów m.in. z tworzyw sztucznych, które towarzyszą nam na każdym kroku. Zanim wrzucisz bezużyteczne opakowania i nakrętki do kosza, zastanów się, czy nie możesz wykorzystać ich ponownie. Na zakupach, zamiast foliowych siatek, używaj toreb oraz woreczków wielorazowego użytku. Zawsze warto mieć przy sobie bawełnianą torbę ekologiczną. Bądź konsekwentny w tym co robisz, to najlepsza i najprostsza droga do zmiany nawyków na bardziej eko.
W duchu eko odbędzie się w najbliższy piątek oraz w sobotę lokalna inicjatywa proekologiczna Atrium Copernicus. Osoby, które włączą się w akcję, otrzymają ekologiczną torbę na zakupy wielokrotnego użytku w zamian za plastikowe odpady w postaci butelek PET, opakowań po chemii gospodarczej, nakrętek do butelek. Wystarczy przynieść zużyte opakowania plastikowe w ilości 10 sztuk, wrzucić je do pojemników do segregacji śmieci, znajdujących się na parkingu przed centrum handlowym, a następnie wziąć od obsługi kupon uprawniający do odbioru ekologicznej torby bawełnianej. Upominki wydawane są po okazaniu kuponu w Punkcie Obsługi Akcji, znajdującym się wewnątrz centrum handlowego. Do rozdania jest aż 300 toreb ekologicznych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14 i 15 maja, w godz. 10.00-20.00.
– Zachęcamy mieszkańców Torunia do udziału w naszej akcji, poprzez którą chcemy jak najszerzej promować ekologiczne postawy. Są to proste działania na rzecz ochrony przyrody, które każdy z nas może realizować na co dzień. Naszą akcją pokazujemy jedno z nich. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zmiana nawyków na bardziej przyjazne środowisku wcale nie jest trudna. Nasza eko-akcja zbiega się z wypadającym 11 maja Światowym Dniem Bez Śmiecenia. Warto pamiętać o tym, że odpady to nie tylko śmieci. Posegregowane opakowania i nakrętki to cenne surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać– mówi Ewa Machowska-Górna, dyrektor Atrium Copernicus.
Więcej szczegółów na temat aktualności oraz oferty centrum handlowego można znaleźć na stronie: www.atrium-copernicus.pl.
Akcja stanowi jeden z elementów programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.