Białostoccy licealiści korzystają z oferty podlaskich instytucji kulturalnych
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Wirtualne spotkanie z reżyserem i aktorami teatru Wierszalin, festiwal literacki Książnicy Podlaskiej czy wykład na temat twórczości polskich pisarek – w I SLO przy Fabrycznej 10 życie kulturalne kwitnie mimo pandemii.
- Zawsze kładliśmy nacisk na obcowanie uczniów z tzw. kulturą wysoką - mówi Marta Białobrzeska, nauczycielka języka polskiego w I SLO w Białymstoku. - Wyjazdy do warszawskich teatrów, wyprawy do teatru Wierszalin w Supraślu czy wizyty w białostockim Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki stały się szkolną tradycją. Pandemia tego nie zmieniła. Również teraz w szkole organizowane są przedsięwzięcia, mające na celu promowanie wydarzeń kulturalnych.
Naprzeciw staraniom nauczycieli wychodzą lokalne instytucje kultury – liczne placówki udostępniają wybrane projekty on-line i umożliwiają mieszkańcom stały kontakt z kulturą bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki temu młodzież może uczestniczyć w wykładach uniwersyteckich, spektaklach teatralnych oraz spotkaniach z pisarzami, artystami czy naukowcami.
Jednym z takich wydarzeń było wirtualne spotkanie z reżyserem – Piotrem Tomaszukiem i aktorami teatru Wierszalin, zorganizowane w ramach „Objazdu Mickiewiczowskiego wzorem Reduty”. Dyskusja on-line skoncentrowana była wokół twórczości Adama Mickiewicza i wierszalińskiego spektaklu „Dziady. Noc druga”.
- Spotkanie wzbogaciły projekcje, muzyka grana na żywo oraz dynamiczny montaż obrazu dokonywany w trakcie dyskusji. Uczniowie zadawali pytania o tworzenie muzyki do spektaklu, scenografię, „podlaskie” rekwizyty, pracę aktora nad rolą, ponadczasowość „Dziadów” Adama Mickiewicza i wiele, wiele innych. Najlepsze pytanie zostało nagrodzone koszulką z logo teatru – opowiada nauczycielka.
- Niezwykła lekcja języka polskiego – dodaje Maria, maturzystka – klimat teatru Wierszalin oddaje ducha poezji Adama Mickiewicza.
Tydzień z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku stał się okazją do uczestnictwa w wykładzie dr hab. Moniki Bednarczuk – „Wychodzenie z cienia. Kobiety piszące a literatura polska”. Młodzież mogła nie tylko poznać twórczość najwybitniejszych polskich pisarek - Narcyzy Żmichowskiej, Elizy Orzeszkowej, Gabrieli Zapolskiej, Zofii Nałkowskiej czy Marii Dąbrowskiej, ale także zadawać pytania dotyczące miejsca kobiet w panteonie literatury polskiej. Uczniowie docenili także ogromną ilość informacji o mało popularnych utworach, a także ciekawostek z życia autorek.
- To był wyjątkowy wykład – mówi Oliwia, drugoklasistka – właśnie o tym powinniśmy rozmawiać jak najczęściej – o wybitnych, ale często spychanych na margines, kobietach.
Licealiści z Fabrycznej śledzą również wydarzenia organizowane przez Książnicę Podlaską w ramach Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. W ostatnich dniach młodzież mogła poznać twórczość podlaskich poetów, uczestnicząc w spotkaniach z Arturem Janem Szczęsnym i Michałem Cirukiem, a także poznać utwory zgłoszone do Turnieju Jednego Wiersza.
- Jako nauczyciele staramy się dbać o wszechstronny rozwój uczniów, ponieważ wiemy, że wychowanie poprzez kulturę przynosi najlepsze efekty. Miłość do literatury, muzyki, kina i teatru zostaje przecież z człowiekiem na całe życie – dodaje Marta Białobrzeska.

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.