Komunikaty PR

Białostoccy licealiści korzystają z oferty podlaskich instytucji kulturalnych

2021-03-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl

Wirtualne spotkanie z reżyserem i aktorami teatru Wierszalin, festiwal literacki Książnicy Podlaskiej czy wykład na temat twórczości polskich pisarek – w I SLO przy Fabrycznej 10 życie kulturalne kwitnie mimo pandemii.

- Zawsze kładliśmy nacisk na obcowanie uczniów z tzw. kulturą wysoką - mówi Marta Białobrzeska, nauczycielka języka polskiego w I SLO w Białymstoku. - Wyjazdy do warszawskich teatrów, wyprawy do teatru Wierszalin w Supraślu czy wizyty w białostockim Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki stały się szkolną tradycją. Pandemia tego nie zmieniła. Również teraz w szkole organizowane są przedsięwzięcia, mające na celu promowanie wydarzeń kulturalnych.

Naprzeciw staraniom nauczycieli wychodzą lokalne instytucje kultury – liczne placówki udostępniają wybrane projekty on-line i umożliwiają mieszkańcom stały kontakt z kulturą bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki temu młodzież może uczestniczyć w wykładach uniwersyteckich, spektaklach teatralnych oraz spotkaniach z pisarzami, artystami czy naukowcami.

Jednym z takich wydarzeń było wirtualne spotkanie z reżyserem – Piotrem Tomaszukiem i aktorami teatru Wierszalin, zorganizowane w ramach „Objazdu Mickiewiczowskiego wzorem Reduty”. Dyskusja on-line skoncentrowana była wokół twórczości Adama Mickiewicza i wierszalińskiego spektaklu „Dziady. Noc druga”.

- Spotkanie wzbogaciły projekcje, muzyka grana na żywo oraz dynamiczny montaż obrazu dokonywany w trakcie dyskusji. Uczniowie zadawali pytania o tworzenie muzyki do spektaklu, scenografię, „podlaskie” rekwizyty, pracę aktora nad rolą, ponadczasowość „Dziadów” Adama Mickiewicza i wiele, wiele innych. Najlepsze pytanie zostało nagrodzone koszulką z logo teatru – opowiada nauczycielka.

- Niezwykła lekcja języka polskiego – dodaje Maria, maturzystka – klimat teatru Wierszalin oddaje ducha poezji Adama Mickiewicza.

Tydzień z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku stał się okazją do uczestnictwa w wykładzie dr hab. Moniki Bednarczuk – „Wychodzenie z cienia. Kobiety piszące a literatura polska”. Młodzież mogła nie tylko poznać twórczość najwybitniejszych polskich pisarek - Narcyzy Żmichowskiej, Elizy Orzeszkowej, Gabrieli Zapolskiej, Zofii Nałkowskiej czy Marii Dąbrowskiej, ale także zadawać pytania dotyczące miejsca kobiet w panteonie literatury polskiej. Uczniowie docenili także ogromną ilość informacji o mało popularnych utworach, a także ciekawostek z życia autorek.

- To był wyjątkowy wykład – mówi Oliwia, drugoklasistka – właśnie o tym powinniśmy rozmawiać jak najczęściej – o wybitnych, ale często spychanych na margines, kobietach.

Licealiści z Fabrycznej śledzą również wydarzenia organizowane przez Książnicę Podlaską w ramach Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. W ostatnich dniach młodzież mogła poznać twórczość podlaskich poetów, uczestnicząc w spotkaniach z Arturem Janem Szczęsnym i Michałem Cirukiem, a także poznać utwory zgłoszone do Turnieju Jednego Wiersza.

- Jako nauczyciele staramy się dbać o wszechstronny rozwój uczniów, ponieważ wiemy, że wychowanie poprzez kulturę przynosi najlepsze efekty. Miłość do literatury, muzyki, kina i teatru zostaje przecież z człowiekiem na całe życie – dodaje Marta Białobrzeska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.