Bierz z siebie przykład na wakacjach
Codziennie staramy się wdrażać ekologiczne nawyki. Dbamy o nasze środowisko, podejmując odpowiednie działania, jak niemarnowanie wody i energii, segregowanie odpadów czy zminimalizowanie zużycia plastiku. Wakacje to czas zasłużonego odpoczynku od pracy i codziennych obowiązków. Ale czy również od zasad, które powinny obowiązywać każdego mieszkańca naszej Ziemi? Z pewnością nie. Oto pięć wskazówek, jak świecić eko przykładem podczas letniego urlopu!
ŚMIECI PRZY SOBIE
Jeśli podczas wycieczki nie możesz znaleźć kosza na śmieci, po prostu włóż je do plecaka czy torebki. Bardzo wiele osób organiczne odpadki, takie jak skórki po bananach czy ogryzki po jabłkach, po prostu wyrzuca. A to błąd! Zapewne rozłożą się w bardzo krótkim czasie, ale czy inni zasługują na to, by je oglądać? Odpady organiczne mogą przyciągać też dzikie zwierzęta, co może stanowić niebezpieczeństwo dla innych turystów.
WYŚLIJ PLASTIK NA WAKACJE
Zamiast kupować wodę w plastikowej butelce, zabierz ze sobą bidon bądź butelkę z filtrem! Woda z kranu często jest lepsza od tej butelkowanej, a masz ją dostępną prawie wszędzie. Pomyśl, ile butelek wody musi wypić rodzina podczas tygodniowego wyjazdu w ciepłe kraje… Bawełniana torba na zakupy również powinna stanowić niezbędny element wyposażenia na wakacje. Żywność zabierz w miarę możliwości z domu, zapakowaną w pudełka do przechowywania posiłków.
JAZDA BEZ ŚLADU WĘGLOWEGO
Turystyka przyczynia się do ponad 5% globalnej emisji gazów cieplarnianych, z czego 90% przypada na transport. Dlatego warto przemieszczać się w taki sposób, by zostawić po sobie jak najmniejszy ślad węglowy. Nie wszędzie dotrzesz pieszo czy na rowerze . Staraj się wybierać lądowy rodzaj transportu, rezygnując z lotniczego. Podróżowanie pociągiem czy autobusem może nie zawsze zdaje się być tak komfortowe, ale zapewnia możliwość obejrzenia niezapomnianych widoków, które nie są w zasięgu wzroku z okna samolotu.
WSPIERAJ LOKALNY BIZNES
Bardzo wiele pamiątek, jakie znajdziemy na lokalnych targach, nie ma absolutnie nic wspólnego z miejscem, do którego przyjechaliśmy. Kupując produkty lokalne, takie jak rękodzieło czy regionalne przysmaki, wspierasz miejscową tradycję oraz ludzi, którzy włożyli w to całe serce. A zostawiając tam pieniądze, napędzasz lokalną gospodarkę, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju odwiedzonego miejsca.
EKO NOCLEG
Planując podróż, wybierz hotel, który dba o środowisko. Na miejscu postaraj się o to, by wymiana pościeli, ręczników czy śmieci nie odbywała się ponad to, jak tego potrzebujesz. Podczas wakacji nie obowiązuje urlop od oszczędzania światła, wody czy energii. Jak sprawdzić, czy miejsce, do którego się wybierasz, funkcjonuje z szacunkiem dla natury?
– W branży turystycznej obowiązuje certyfikat Green Key, który przyznawany jest miejscom spełniającym wymagania związane z odpowiednim zarządzeniem środowiskiem i świadomością personelu w kwestiach ekologicznych. Istnieją również inne systemy, które potwierdzają proekologiczne działanie obiektów turystycznych. Należy pamiętać jednak o własnym zachowaniu podczas wakacji. Wypracowane eko nawyki pozostają z nami nawet podczas podróży w najdalsze zakątki świata – odpowiada Karolina Nożewska, ekspert ds. ekologii, autorka ebooka „20 wskazówek jak żyć ekologicznie”.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.