Blisko 300 000 dzieci z całej Polski wysiało koper w ramach akcji #ZDROWOROSNA
Zakończyła się druga edycja akcji #ZDROWOROSNA, zorganizowanej przez firmę W.Legutko. Inicjatywa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem szkół i przedszkoli z całej Polski. Wzięło w niej udział ponad 5 000 placówek edukacyjnych, dzięki czemu niemal 300 000 dzieci otrzymało bezpłatne pakiety do wysiewu kopru. Była to dla nich nie tylko świetna zabawa, ale również lekcja ekologii oraz zdrowego żywienia.
Akcja #ZDROWOROSNA ma na celu popularyzację wiedzy o środowisku oraz aktywizowanie dzieci w zakresie samodzielnej uprawy warzyw, ziół i kwiatów. Skierowana jest do nauczycieli i pedagogów oraz dzieci w grupach przedszkolnych, klasach szkół podstawowych oraz innych placówek edukacyjnych. Kluczowym aspektem jest również budowanie u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych.
– Uprawa roślin to świetna zabawa i nie trzeba mieć do tego celu ogródka. Inspirujemy nauczycieli, opiekunów, rodziców i dziadków, by w kreatywny sposób kształtowali u swoich podopiecznych postawy proekologiczne i zamiłowanie do roślin. Ponadto, dziecko zdobywa cenne informacje i kształtuje swoją osobowość, a także zwiększa wrażliwość na piękno natury. Los naszej Planety w dużym stopniu zależy od nas i od naszych dzieci, dlatego podejmujemy tak wiele aktywności skierowanych właśnie do najmłodszych ogrodników – wyjaśnia Joanna Legutko, wiceprezes firmy W.Legutko.
II edycja wielkim sukcesem
W ubiegłym roku w akcję #ZDROWOROSNA zaangażowało się ponad 150 000 dzieci z całej Polski, które otrzymały zestawy do wysiewu własnych roślinek. Była to pierwsza edycja akcji, która już od momentu ogłoszenia spotkała się z pozytywnym odbiorem nie tylko dzieci, ale także nauczycieli i rodziców.
Zainteresowanie drugą edycją, która odbyła się w tym roku, zaskoczyło nawet organizatorów. Zakładana liczba 5 000 bezpłatnych pakietów została rozdysponowana w ciągu zaledwie dwóch tygodni. W związku z tym firma W.Legutko podwoiła ich liczbę, dzięki czemu aż 300 000 dzieci z blisko 5 500 szkół podstawowych i przedszkoli miało możliwość wysiewu własnych zielników.
– W tym roku w nieco ponad miesiąc zebraliśmy komplet uczestników z przedszkoli, szkół i innych placówek zajmujących się edukacją w całej Polsce. Trafiło do nich aż 10 000 bezpłatnych pakietów edukacyjnych z kompletem materiałów na pokazową lekcję ogrodnictwa: saszetkami z nasionami kopru, podłożem, doniczkami oraz instrukcją wysiewu. Wdrożenie pociech w świat roślin to doskonały sposób nie tylko na spędzanie czasu z najmłodszymi, ale także rozwijanie ich umiejętności poznawczych, społecznych oraz emocjonalnych w kreatywny sposób. Jesteśmy dumni, że nasza akcja spotkała się z takim entuzjazmem zarówno dzieci, jak i dorosłych. Planujemy kolejną edycję w przyszłym roku, do udziału w której zachęcam już teraz – podsumowuje Joanna Legutko.
W.LEGUTKO to polski, rodzinny producent nasion, który od 1992 roku jest zaufanym dostawcą na rynku ogrodniczym zarówno polskim, jak i zagranicznym. Źródłem sukcesu marki jest praca u podstaw, blisko ziemi i z miłością do roślin. W. Legutko posiada ponad 1300 hektarów pól produkcyjnych i 236 autorskich odmian nasion. Firma dysponuje największym laboratorium nasiennym w Polsce. W. Legutko jest inicjatorem i organizatorem kampanii edukacyjno-społecznej #ZDROWOROSNA, której celem jest krzewienie postaw proekologicznych i zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie producenta: https://legutko.com.pl/pl/hobby/zdroworosna-2023/
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.