Blisko 70 proc. seniorów wciąż ma marzenia i plany
Z najnowszego badania opinii Funduszu Hipotecznego DOM, realizowanego cyklicznie pod hasłem: „Jak się żyje seniorom w dzisiejszych czasach” wynika, że 69 proc. emerytów wciąż ma marzenia i plany, które chce zrealizować. Seniorzy najczęściej marzą o lepszym zdrowiu, podróżach, wycieczkach i długim życiu. Co piąty chciałby jeszcze zrobić remont, wydać książkę, płytę lub spełnić się artystycznie. Nic dziwnego, że 78 proc. ankietowanych chce się zaszczepić na Covid-19. Tylko 12 proc. jest przeciwko szczepieniom, a 10 proc. jest niezdecydowana.[1]
Wielu seniorów jest zmęczonych pandemią, trudną sytuacją finansową, samotnością i obostrzeniami. Za najbardziej uciążliwe uznają nakaz noszenia maseczek (24 proc.), brak spotkań z bliskimi czy znajomymi (19 proc.), brak dostępu do lekarzy, instytucji kulturalnych i restauracji. Co dwudziesty narzeka na brak podróży i możliwości swobodnego przemieszczania się. Co piąty badany emeryt przyznaje natomiast, że nie ma obostrzeń, które byłyby dla niego w tej chwili uciążliwe. Co więcej - radzi sobie z obecną sytuacją i nie potrzebuje pomocy innych.
– Seniorzy są bardzo samodzielni, a pandemia jeszcze uwypukliła to zjawisko. Osoby starsze często nie chcą prosić o pomoc bliskich, by nie sprawiać kłopotu. Zdarza się, że borykają się z wieloma problemami samodzielnie – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
– Z naszego ostatniego badania opinii wynika, że co drugi senior (54 proc.) nie potrzebuje żadnej pomocy, 15 proc. przyznaje, że przydałoby się wsparcie w sprzątaniu i drobnych naprawach, a 12 proc. deklaruje że potrzebuje pomocy w robieniu zakupów i gotowaniu. Co ciekawe, wraz z wydłużaniem się pandemii na kolejne miesiące, coraz mniejsza liczba seniorów wskazuje towarzystwo drugiej osoby jako coś, co jest im potrzebne. Możliwe, że tak wpływa na seniorów wydłużona izolacja lub zwiększona ostrożność i lęk o zdrowie – dodaje Robert Majkowski.
Większość emerytów, bo aż 69 proc. wciąż ma marzenia i plany, które chce zrealizować. Tylko co trzeci emeryt (30 proc.) mówi wprost, że w tym wieku marzenia schodzą na dalszy plan. Największa liczba osób marzy o dobrym zdrowiu (42 proc.) i długim życiu (blisko 20 proc.). Dla wielu ważne są też podróże (19 proc.) i podejmowanie nowych projektów np. artystycznych (19 proc.). Niektórzy chcieliby wydać książkę, jeszcze inni płytę.
Większość badanych podchodzi pozytywnie do szczepień na Covid-19. Zaszczepić chce się 78 proc. ankietowanych. Przeciwnych szczepieniom jest 12 proc. a niezdecydowanych 10 proc. – Podejście emerytów do szczepień odzwierciedla nastroje społeczne w każdej grupie wiekowej. Każdy chciałby wrócić do normalnego życia, nie bać się o własne zdrowie, wrócić do spełniania marzeń i realizowania planów – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
[1] Badanie opinii FH DOM, przeprowadzone na grupie 188 osób w wieku 65+, data realizacji: luty 2021

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.