Blisko 70 proc. seniorów wciąż ma marzenia i plany
Z najnowszego badania opinii Funduszu Hipotecznego DOM, realizowanego cyklicznie pod hasłem: „Jak się żyje seniorom w dzisiejszych czasach” wynika, że 69 proc. emerytów wciąż ma marzenia i plany, które chce zrealizować. Seniorzy najczęściej marzą o lepszym zdrowiu, podróżach, wycieczkach i długim życiu. Co piąty chciałby jeszcze zrobić remont, wydać książkę, płytę lub spełnić się artystycznie. Nic dziwnego, że 78 proc. ankietowanych chce się zaszczepić na Covid-19. Tylko 12 proc. jest przeciwko szczepieniom, a 10 proc. jest niezdecydowana.[1]
Wielu seniorów jest zmęczonych pandemią, trudną sytuacją finansową, samotnością i obostrzeniami. Za najbardziej uciążliwe uznają nakaz noszenia maseczek (24 proc.), brak spotkań z bliskimi czy znajomymi (19 proc.), brak dostępu do lekarzy, instytucji kulturalnych i restauracji. Co dwudziesty narzeka na brak podróży i możliwości swobodnego przemieszczania się. Co piąty badany emeryt przyznaje natomiast, że nie ma obostrzeń, które byłyby dla niego w tej chwili uciążliwe. Co więcej - radzi sobie z obecną sytuacją i nie potrzebuje pomocy innych.
– Seniorzy są bardzo samodzielni, a pandemia jeszcze uwypukliła to zjawisko. Osoby starsze często nie chcą prosić o pomoc bliskich, by nie sprawiać kłopotu. Zdarza się, że borykają się z wieloma problemami samodzielnie – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
– Z naszego ostatniego badania opinii wynika, że co drugi senior (54 proc.) nie potrzebuje żadnej pomocy, 15 proc. przyznaje, że przydałoby się wsparcie w sprzątaniu i drobnych naprawach, a 12 proc. deklaruje że potrzebuje pomocy w robieniu zakupów i gotowaniu. Co ciekawe, wraz z wydłużaniem się pandemii na kolejne miesiące, coraz mniejsza liczba seniorów wskazuje towarzystwo drugiej osoby jako coś, co jest im potrzebne. Możliwe, że tak wpływa na seniorów wydłużona izolacja lub zwiększona ostrożność i lęk o zdrowie – dodaje Robert Majkowski.
Większość emerytów, bo aż 69 proc. wciąż ma marzenia i plany, które chce zrealizować. Tylko co trzeci emeryt (30 proc.) mówi wprost, że w tym wieku marzenia schodzą na dalszy plan. Największa liczba osób marzy o dobrym zdrowiu (42 proc.) i długim życiu (blisko 20 proc.). Dla wielu ważne są też podróże (19 proc.) i podejmowanie nowych projektów np. artystycznych (19 proc.). Niektórzy chcieliby wydać książkę, jeszcze inni płytę.
Większość badanych podchodzi pozytywnie do szczepień na Covid-19. Zaszczepić chce się 78 proc. ankietowanych. Przeciwnych szczepieniom jest 12 proc. a niezdecydowanych 10 proc. – Podejście emerytów do szczepień odzwierciedla nastroje społeczne w każdej grupie wiekowej. Każdy chciałby wrócić do normalnego życia, nie bać się o własne zdrowie, wrócić do spełniania marzeń i realizowania planów – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
[1] Badanie opinii FH DOM, przeprowadzone na grupie 188 osób w wieku 65+, data realizacji: luty 2021

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.