Komunikaty PR

Cały sezon serialu w jeden wieczór? Sprawdź co grozi binge watcherom

2023-03-30  |  10:00
Biuro prasowe

Cały sezon „The Last of Us” w jeden wieczór? W dobie popularności serwisów streamingowych oglądanie filmów i seriali to bardzo powszechny sposób na odpoczynek. W badaniu „Godzina dla Oka”[1] zapytano respondentów, jak spędzają swój czas wolny – 56% z nich odpowiedziało, że przeglądając media społecznościowe lub oglądając telewizję/platformy streamingowe. Chociaż śledzenie kolejnych odcinków ulubionego serialu jest z pewnością jedną z najbardziej odprężających i wciągających form spędzania czasu, to jednak bardzo często zapominamy o profilaktyce naszych oczu oraz o tym, że one wtedy nie odpoczywają.

Jak nauczyć się spędzać czas wolny, by było to korzystne zarówno dla ciała, jak i samopoczucia? Podpowiada Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Jak zaplanować sobie wolny czas, by nasze oczy były nam wdzięczne?

We wszystkim w życiu należy zachować umiar, nie inaczej jest ze spędzaniem wolnego czasu przed ekranem komputera, telewizora czy smartfona. Nałogowe oglądanie seriali doczekało się nawet swojej własnej nazwy – binge-watching. To termin określający osoby, które maraton filmowy rozciągają do granic, często kończąc oglądanie w późnych godzinach nocnych. Brzmi znajomo? No właśnie! Większości z nas kilkukrotnie z pewnością zdarzyło się podobnie relaksować. Siedzenie przed ekranem telewizora bez żadnych przerw jest coraz powszechniejszym zjawiskiem.

Choć pozornie binge-watching jest niegroźny, może mieć bardzo niekorzystne skutki dla naszego wzroku. Według raportu „Godzina dla Oka” przed komputerem spędzamy średnio 10 godzin dziennie, a osoby, które pracują w biurze – aż 12! Nasze oczy są przemęczone i nie licząc snu – nie mają kiedy odpoczywać. Wyżej wymienione badanie wskazuje, że 85% aktywności, które wykonujemy w czasie wolnym, męczy wzrok, a 77% z nich wiąże się z korzystaniem z ekranu.

Nasze oczy, by prawidłowo funkcjonowały muszą odpoczywać też w ciągu dnia. Co można zrobić, by dać im chwilę wytchnienia?

- Każdy z nas powinien w trakcie dnia znaleźć godzinę, kiedy odkładamy telefon i całkowicie odcinamy się od mediów i przede wszystkim – ekranów. Zainwestujmy ten czas w siebie. Nasz organizm z pewnością podziękuje nam, jeśli zwiększymy swoją aktywność fizyczną. Mogą to być ćwiczenia fitness, pływanie, taniec, jazda na rowerze – znajdźmy coś, co sprawia nam przyjemność. Ruch pozytywnie wpływa na cały organizm, dotlenia go i poprawia krążenie, także narzędzie wzroku. Twoje oczy chcą być w dobrej formie razem z tobą! – mówi Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Jakie jeszcze aktywności wpłyną pozytywnie na nasz wzrok?

Alina Adamowicz podpowiada:

  • Ugotuj coś fajnego lub zrób pyszny deser! Na pewno jest jakiś przepis, którego nigdy nie miałeś/aś czasu przygotować.
  • Spotkaj się z przyjaciółką lub przyjacielem, zróbcie sobie wspólny odpoczynek od ekranów, na przykład grając w gry planszowe lub po prostu rozmawiając.
  • Usiądź wygodnie i posłuchaj swojej ulubionej muzyki. Muzyka ma zdolność do budzenia różnych emocji. Możesz sprawdzić, jak spodobają Ci się gatunki, których na co dzień nie słuchasz lub płyty, których jeszcze nie miałeś/aś okazji sprawdzić.
  • Zrób sobie relaksującą kąpiel, każdy zasługuję na chwilę luksusu!
  • Po prostu nie rób nic. Poleż spokojnie i pogłaszcz swojego kota lub psa. Nie dość, że podziękują Ci oczy, to jeszcze Twój ukochany pupil.

- Jeśli ktoś ma ulubiony serial i nie potrafi bez niego wytrzymać ani minuty, to może zagospodarować swój wolny czas wokół tej produkcji. Możemy kupić tematyczne puzzle, bądź – jeśli to możliwe – wybrać się na spacer w miejsce, w którym były kręcone sceny, to z pewnością poprawi nastrój. Podoba wam się muzyka z intra serialu? Dlaczego więc nie spróbować nauczyć się grać melodii na jakimś instrumencie! Jeśli nigdy nie mieliście doświadczenia z muzyką – tym lepiej, nauczycie się czegoś nowego – mówi Alina Adamowicz.

Serial przed snem to zły pomysł! Zadbajmy o odpowiednią jakość naszego wypoczynku

Respondenci raportu „Godzina dla Oczu” odpowiedzieli, że przed snem najczęściej oglądają telewizję, bądź platformy streamingowe (53%), przeglądają media społecznościowe (35%), czytają książki (28%), a nawet grają w gry wideo (10%). W zdecydowanej większości, bo aż w 83% są to aktywności, które męczą wzrok, a 71% z nich wiąże się z korzystaniem ekranu. Tylko 30% aktywności, które wykonujemy przed snem, nie angażują naszych oczu.

Korzystanie z urządzeń, które emitują tzw. światło niebieskie, przed snem wpływa bardzo niekorzystnie na wzrok, a także na jakość snu. Przed pójściem spać powinniśmy zadbać o odpowiedni nastrój i „przygotować” nasz organizm do wypoczynku. Zamiast przeglądać media społecznościowe, czy oglądać zmęczonym wzrokiem następny odcinek serialu możemy zamknąć oczy i wykonać ćwiczenie wizualizacyjne.

­- Wizualizacja polega na zaangażowaniu wszystkich naszych zmysłów i wyobrażaniu sobie sceny, w której czujesz się komfortowo, będąc wolnym od napięć i niepokoju. Dodajmy sobie jak największą liczbę doznań i emocji. Wybierz najbardziej uspokajające dla ciebie miejsce – plaża, góry, zielony las, a może rodzinny dom. Zamknij oczy i wyobraź sobie wymarzone miejsce tak mocno, jak tylko potrafisz – wszystko, co można zobaczyć, usłyszeć, powąchać i poczuć. Zanurz się w tym wyobrażeniu na kilkadziesiąt sekund – mówi Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.


[1] Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Susza – narastający problem. Sprawdź, co robić, by wesprzeć naturę Biuro prasowe
2024-07-11 | 11:03

Susza – narastający problem. Sprawdź, co robić, by wesprzeć naturę

Susza to problem, który dotyka nie tylko rolników, ale również całe społeczeństwo. Ocieplający się klimat sprawia, że okresy bez opadów stają się coraz
Styl życia Tofu po azjatycku. Co warto o nim wiedzieć?
2024-07-10 | 17:00

Tofu po azjatycku. Co warto o nim wiedzieć?

  Słynny roślinny produkt na bazie mleka sojowego zyskał popularność nie tylko w Azji, ale również w Polsce! Choć sam w sobie nie wyróżnia
Styl życia Colian przekazał 1500 wafli Grześki tegorocznym maturzystom
2024-07-10 | 15:30

Colian przekazał 1500 wafli Grześki tegorocznym maturzystom

Colian, we współpracy z Uniwersytetem Kaliskim, przekazał 1500 wafli Grześki tegorocznym maturzystom. Słodkie upominki wręczone zostały podczas rozdania świadectw dojrzałości m.in.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.