Chiński dla dzieci i młodzieży jesienią
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na kursy języka chińskiego. Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego otwiera 2 nowe grupy początkujące: Smoczki kursy dla dzieci w wieku 7-9 lat oraz Jenoty kursy dla młodzieży w wieku 10-12 lat, zajęcia ruszają w październiku.
Semestr zajęć obejmuje piętnaście godzinnych spotkań w grupach liczących od sześciu do dziesięciu osób. Zajęcia prowadzone są przez lektora chińskiego oraz lektora polskiego. Lektor chiński (native speaker) ćwiczy z uczniami wymowę i pomaga rozwijać umiejętności komunikacyjne, podczas gdy lektor polski wyjaśnia zagadnienia związane z gramatyką oraz kulturą chińską.
Zakres materiału realizowany w trakcie kursów opiera się na podstawie programowej dostosowanej do wieku uczniów oraz zakłada przygotowanie do zdawania międzynarodowych egzaminów certyfikowanych języka chińskiego: YCT (Youth Chinese Test) oraz HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi). Formuła zajęć, zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczniów, opiera się na nauce języka przez zabawę.
Grupy początkujące:
- Smoczki (7-9 lat) - poniedziałek 17:00-18:00.
- Jenoty (10-12 lat) - środa 18:10-19:10.
Formuła zajęć dla kursantów z grup początkujących wzbogacona jest grami i zabawami opartymi na nauce języka oraz dodatkowymi warsztatami tematycznymi z zakresu kultury chińskiej. Uczniowie na tym poziomie posługują się podręcznikiem „Język chiński na wesoło” oraz materiałami opracowanymi przez lektorów Instytutu Konfucjusza przeznaczonych do nauki w domu.
Po ukończeniu dwóch semestrów kursu uczniowie będą:
- posługiwać się około 60 podstawowymi słowami/sformułowaniami dotyczącymi: przedstawiania się, rodziny, zwierząt, części ciała, kolorów, jedzenia, wyposażenia domu oraz przyrządów szkolnych (starsza grupa wiekowa opanuje więcej słownictwa z podanych zagadnień),
- umieli posłużyć się w stopniu ograniczonym chińskim zapisem fonetycznym pinyin,
- rozpoznawać około 25 znaków i kluczy,
- rozumieć pojęcie klucza,
- potrafili napisać znaki, z pamięci, a bardziej skomplikowane – przepisywać w prawidłowy sposób,
- rozpoznawać podstawowe symbole Chin (m.in.: panda, smok, herbata, Święto Wiosny, chińska kuchnia) i odróżniają je od pojęć związanych z innymi kulturami azjatyckimi,
- znać podstawowe strategie uczenia się języka chińskiego.
W przypadku ponownego wprowadzenia obostrzeń ze względu na sytuację epidemiologiczną, tryb zajęć stacjonarnych zostanie zmieniony na online. O rozwoju sytuacji oraz przekazywanych wytycznych odnośnie ich organizacji Instytut Konfucjusza będzie informować na bieżąco.
Zgłoszenia należy przesyłać mailowo instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Wszystkie informacje dotyczące kursów znajdują się na stronie www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.