Chiński dla dzieci i młodzieży jesienią
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza dzieci i młodzież na kursy języka chińskiego. Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego otwiera 2 nowe grupy początkujące: Smoczki kursy dla dzieci w wieku 7-9 lat oraz Jenoty kursy dla młodzieży w wieku 10-12 lat, zajęcia ruszają w październiku.
Semestr zajęć obejmuje piętnaście godzinnych spotkań w grupach liczących od sześciu do dziesięciu osób. Zajęcia prowadzone są przez lektora chińskiego oraz lektora polskiego. Lektor chiński (native speaker) ćwiczy z uczniami wymowę i pomaga rozwijać umiejętności komunikacyjne, podczas gdy lektor polski wyjaśnia zagadnienia związane z gramatyką oraz kulturą chińską.
Zakres materiału realizowany w trakcie kursów opiera się na podstawie programowej dostosowanej do wieku uczniów oraz zakłada przygotowanie do zdawania międzynarodowych egzaminów certyfikowanych języka chińskiego: YCT (Youth Chinese Test) oraz HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi). Formuła zajęć, zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczniów, opiera się na nauce języka przez zabawę.
Grupy początkujące:
- Smoczki (7-9 lat) - poniedziałek 17:00-18:00.
- Jenoty (10-12 lat) - środa 18:10-19:10.
Formuła zajęć dla kursantów z grup początkujących wzbogacona jest grami i zabawami opartymi na nauce języka oraz dodatkowymi warsztatami tematycznymi z zakresu kultury chińskiej. Uczniowie na tym poziomie posługują się podręcznikiem „Język chiński na wesoło” oraz materiałami opracowanymi przez lektorów Instytutu Konfucjusza przeznaczonych do nauki w domu.
Po ukończeniu dwóch semestrów kursu uczniowie będą:
- posługiwać się około 60 podstawowymi słowami/sformułowaniami dotyczącymi: przedstawiania się, rodziny, zwierząt, części ciała, kolorów, jedzenia, wyposażenia domu oraz przyrządów szkolnych (starsza grupa wiekowa opanuje więcej słownictwa z podanych zagadnień),
- umieli posłużyć się w stopniu ograniczonym chińskim zapisem fonetycznym pinyin,
- rozpoznawać około 25 znaków i kluczy,
- rozumieć pojęcie klucza,
- potrafili napisać znaki, z pamięci, a bardziej skomplikowane – przepisywać w prawidłowy sposób,
- rozpoznawać podstawowe symbole Chin (m.in.: panda, smok, herbata, Święto Wiosny, chińska kuchnia) i odróżniają je od pojęć związanych z innymi kulturami azjatyckimi,
- znać podstawowe strategie uczenia się języka chińskiego.
W przypadku ponownego wprowadzenia obostrzeń ze względu na sytuację epidemiologiczną, tryb zajęć stacjonarnych zostanie zmieniony na online. O rozwoju sytuacji oraz przekazywanych wytycznych odnośnie ich organizacji Instytut Konfucjusza będzie informować na bieżąco.
Zgłoszenia należy przesyłać mailowo instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Wszystkie informacje dotyczące kursów znajdują się na stronie www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.